15 червня 2016 р. справа 804/3673/16
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турова О.М., розглянувши матеріали позовної заяви позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 26.04.2016 р. №000005/04-81-40/НОМЕР_1,-
13 червня 2016 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить визнати дії співробітників Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області по нарахуванню акту фактично перевірки від 12.04.2016 р. протиправними та скасувати рішення №000005/04-81-40/НОМЕР_1 від 26.04.2016 р.
Перевіривши матеріали позовної заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відповідно до вимог частини 1 статті 107 КАС України, суд вважає за необхідне залишити цю позовну заяву без руху, зважаючи на наступне.
Згідно зі ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи є передбачені нормами Кодексу адміністративного судочинства України підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду, чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вивчивши подані позовні матеріали, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов подано з порушенням вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, які полягають у наступному.
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАСУ юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних осіб чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. При цьому окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи. Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
Як вбачається з тексту адміністративного позову, позовна заява містить дві позовні вимоги, одна з яких - щодо визнання дій співробітників Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області по нарахуванню акту фактично перевірки від 12.04.2016 р. протиправними - є позовною вимогою немайнового характеру; а інша - щодо визнання протиправними та скасувати рішення №000005/04-81-40/НОМЕР_1 від 26.04.2016 р. - є позовною вимогою майнового характеру.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір” Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” визначено, що розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі з 01.01.2016р. становить 1378,00 грн.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закон України “Про судовий збір” ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано: фізичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати - 551,20 грн. та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати - 6890 грн. та за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру: 1 розмір мінімальної заробітної плати - 1378 грн.
Відтак, у відповідності до Закону України «Про судовий збір» позивачем повинен бути сплачений судовий збір за позовні вимоги немайнового характеру в сумі - 1 378,00 грн. та за позовні вимоги майнового характеру, виходячи з суми штрафу, у розмірі - 551,20 грн., за наступними реквізитами:
Отримувач: УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області
Код ЄДРПОУ(отримувача): 37989253
Рахунок: 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації доходів : 22030001
Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ
МФО: 805012.
Крім того, відповідно до ч.4 ст.106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Як вбачається з тексту адміністративного позову, поданого до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, він підписаний ОСОБА_1
При цьому, доказів на підтвердження адміністративно процесуальної дієздатності, а саме здатності особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки щодо підписання даної позовної заяви надано не було.
Відтак, у суду відсутні правові підстави вважати, що поданий адміністративний позов підписаний фізичною особою, яка здатна здійснювати особисто свої адміністративно процесуальні права та обов'язки в розумінні ст.ст. 48, 51, КАС України.
Відповідно до акту відділу документального забезпечення-канцелярія від 13.06.2016 р. №308, який складений на підставі Інструкції з діловодства в адміністративних судахУкраїни спеціалістом 1 категорії відділу документального забезпечення ОСОБА_2 у присутності в.о. начальника відділу документального забезпечення ОСОБА_3 та головним спеціалістом ОСОБА_4 вбачається відсутність додатка зазначеного в позовній заяві, а саме: квитанції про сплата держмита.
Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлює строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 106-108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 26.04.2016 р. №000005/04-81-40/НОМЕР_1 - залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 18 липня 2016 року для усунення недоліків шляхом надання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду:
- оформленого належним чином документу про повноваження особи, яка підписала позовну заяву;
- оригіналу документу про сплату судового збору.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо він не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: О.М.Турова