про залишення позовної заяви без руху
14 червня 2016 року Справа № 803/922/16
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Костюкевич С.Ф., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, Головного управління Національної поліції у Волинській області, Ліквідаційної комісії при УМВС України у Волинській області про визнання протиправними та скасування в частині наказу, стягнення грошового забезпечення та моральної шкоди,
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, Головного управління Національної поліції у Волинській області, Ліквідаційної комісії при УМВС України у Волинській області про визнання протиправними та скасування наказу УМВС України у Волинській області №7 о/с від 30.05.2016 року в частині звільнення ОСОБА_1, стягнення грошового забезпечення та моральної шкоди в сумі 250 000 грн.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), та містить такі недоліки.
Згідно пункту 9 статті 3 КАС України відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Як передбачено пунктом 4 частини першої статті 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Так, у позовній заяві позивач зазначає відповідачів - Головне управління Національної поліції у Волинській області, Ліквідаційна комісія при УМВС України у Волинській області, проте, в порушення вимог пунктів 3, 4 частини першої статті 106 КАС України, у позовній заяві не зазначено конкретний зміст позовних вимог до кожного з відповідачів.
Крім того, за правилами частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року N 484-VIII Закон України «Про судовий збір» викладений в новій редакції. Вказані зміни набули чинності з 01 вересня 2015 року.
Ставка судового збору за подання фізичною особою позовної заяви немайнового характеру встановлена у статті 4 Закону України «Про судовий збір» та становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, майнового характеру, який подано фізичною особою - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати.
Згідно з частиною третьою статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Мінімальна заробітна плата станом на 01 січня 2016 рік встановлена у Законі України «Про державний бюджет України на 2016 рік» та становить 1378,00 грн., а відтак, ставка судового збору за одну вимогу немайнового характеру становить 551,20 грн.
Як слідує із тексту позовної заяви, вона одночасно містить вимоги майнового та немайнового характеру, відтак, розмір судового збору слід обраховувати за правилами частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір».
Так, позивач заявляє одну вимогу немайнового характеру, а саме: визнання протиправним та скасування наказу УМВС України у Волинській області №7 о/с від 30.05.2016 року в частині звільнення ОСОБА_1, тому йому необхідно сплатити судовий збір у розмірі 551,20 грн. за вимогу немайнового характеру.
Також, в даному адміністративному позові позивачем заявлена вимога майнового характеру про стягнення моральної шкоди в сумі 250 000 грн., таким чином, за дану вимогу майнового характеру позивачу слід було оплатити судовий збір у розмірі 2 500 грн. (250 000 грн. х 1 % = 2 500 грн.).
Всього позивач за подання даного адміністративного позову повинен був сплатити судовий збір в загальному розмірі 3 051,20 грн. (2 500 + 551,20).
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 106 КАС України, до позовної заяви не долучено документ про сплату судового збору.
Одночасно суд роз'яснює що відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закон України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі. Як вбачається із змісту позовної заяви позивач не відноситься до категорії осіб котрі звільненні від сплати судового збору.
Крім того, частиною 3 статті 106 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Проте, в порушення вимог частини 3 статті 106 КАС України позивачем до адміністративного позову не додано однієї копії позовної заяви та копії всіх документів, що додані до позовної заяви, для вручення їх відповідачам.
Також в позовній заяві позивач просить стягнути моральну шкоду в сумі 250 000 грн. Відповідно до пункту 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» (далі - Постанова) під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Згідно з пунктом 9 Постанови розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - за власною ініціативою чи за зверненням потерпілого - спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Таким чином позивачу слід надати докази, або зазначити їх в позовній заяві, причинного зв'язку між діями Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, Головного управління Національної поліції у Волинській області, Ліквідаційної комісії при УМВС України у Волинській області та завданою йому моральною шкодою, вказати конкретно у чому полягає така шкода та навести міркування, з яких він виходив, визначаючи розмір завданої моральної шкоди.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, - до 29 червня 2016 року. Позивачу у цей строк слід усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом сплати судового збору в розмірі 3 051,20 грн. та подання до суду доказів його сплати (оригіналу платіжного документа із відміткою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України), та подачі нової редакції оформленої позовної заяви (із зазначенням змісту позовних вимог до кожного з відповідачів та вказати конкретно у чому полягає моральна шкода та навести міркування, з яких він виходив, визначаючи розмір завданої моральної шкоди), разом з копіями позовної заяви та копіями всіх документів, що приєднуються, відповідно до кількості відповідачів, у відповідності до вимог статті 106 КАС України.
На підставі наведеного позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачеві строк для усунення недоліків.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, Головного управління Національної поліції у Волинській області, Ліквідаційної комісії при УМВС України у Волинській області про визнання протиправними та скасування в частині наказу, стягнення грошового забезпечення та моральної шкоди залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 29 червня 2016 року.
Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.Ф. Костюкевич