про повернення позовної заяви
м. Вінниця
15 червня 2016 р. Справа № 802/889/16-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до директора державного підприємства "Вінницьке лісове господарство" ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та зобов'язання вчинити дії,
13.06.2016 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, у якому позивач просить:
- скасувати постанову державного підприємства "Вінницьке лісове господарство" № 12 від 11.08.2015 року;
- зобов'язати директора державного підприємства "Вінницьке лісове господарство" ОСОБА_2 повернути позивачу вилучені документи, зокрема посвідчення мисливця ВН № 020182.
Ознайомившись з вказаною позовною заявою і доданими до неї матеріалами, доходжу висновку, що вона не підсудна окружному адміністративному суду, а тому підлягає поверненню позивачу з огляду на таке.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви. Крім того, згідно з частиною 2 цієї ж статті суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Пунктом 6 частини 3 статті 108 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Правила предметної підсудності адміністративних справ визначено у ст. 18 КАС України. Так, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Крім того, в силу положень ч. 1 ст. 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 288 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Також згідно з ч. 1 ст. 260 КУпАП у випадках, прямо передбачених законами України, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускаються адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Частиною першою статті 265 КУпАП визначено, що речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Позивач ОСОБА_1 оскаржує постанову у справі про адміністративне правопорушення № 12 від 11.08.2015 року, яка винесена директором державного підприємства "Вінницьке лісове господарство" ОСОБА_2 на підставі матеріалів адміністративної справи за протоколом № 0683 про адміністративне правопорушення від 08.08.2015 року, а також застосування щодо нього заходів забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення у виді вилучення документів (посвідчення мисливця ВН № 020182).
З огляду на вищевказані норми закону, предмет спору та характер спірних правовідносин дана справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а не окружному адміністративному суду, що відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України є підставою для повернення позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 18, 107, 108, 165, 186, 254 КАС України,
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до директора державного підприємства "Вінницьке лісове господарство" ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та зобов'язання вчинити дії разом з доданими до неї матеріалами повернути особі, яка її подала.
2. Роз'яснити позивачу його право на звернення з відповідним адміністративним позовом до Вінницького міського суду Вінницької області як адміністративного суду.
3. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Згідно з ч. 6 ст. 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сало Павло Ігорович