Справа № 743/539/16-а
Провадження №: 2-а/743/55/16
19 травня 2016 року смт. Ріпки
Ріпкинський районний суд Чернігівської області
у складі: головуючого - судді Жовток Є.А.
при секретарі Шевченко Ю.О.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Ріпки справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України - про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Ріпкинського об'єднаного управління ПФУ, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, в її заробіток, для нарахування пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії, з включенням до складу заробітної плати вказаних вище виплат.
В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 зазначила, що 27.02.2015 року вона звільнилась з Відділу Держземагенства у Ріпкинському районі у зв'язку з виходом на пенсію, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», призначену їй, як маючій стаж державного службовця 10 років, в розмірі 80% заробітної плати, без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії до державних та професійних свят.
06.04.2016 року позивач звернулася до Ріпкинського об'єднаного УПФУ із заявою про перерахунок пенсії, з метою включення до її заробітку виплат, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, надавши довідки № К-48/0-12/6-16 від 09.03.2016 року та № 31-28-99.4-499/2-16 від 18.02.2016 року.
Звернення ОСОБА_1 відповідачем задоволено не було з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала свої вимоги, посилаючись на обставини, викладені в заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», та зазначив, що пенсія ОСОБА_1 призначена на підставі Закону України “Про державну службу” з 14.02.2008 року. Для перерахунку пенсії позивачем були надані довідки, видані відділом Держкомзему у Ріпкинському районі, про складові заробітної плати № 01-11/191, № 01-11/192, згідно яких зроблено перерахунок. Як при перерахунку так і після нього, позивач не зверталась до управління з проханням або скаргою включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в зарплату для призначення пенсії.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної та пенсійної справ, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача з 14.02.2008 року та отримує пенсію на підставі Закону України “Про державну службу”.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 06.04.2016 року звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії, із включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат на які нараховані та сплачені внески.
З метою перерахунку пенсії позивач надала відповідачеві довідку № К-48/0-12/6-16 від 09.03.2016 року про складові своєї заробітної плати за період з 01.02.2010 року по 01.02.2015 року, на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Форма вказаної довідки затверджена Постановою правління ПФУ № 5-1 від 14.02.2011 року і до неї включені матеріальні допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат.
Перерахунок пенсії відповідач не здійснив, розглянувши заяву ОСОБА_1 в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян» та надіславши позивачеві письмову відповідь.
Пунктом 1 Постанови КМУ “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” від 31.05.2000 року № 865 (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, відповідно до Закону України “Про державну службу”, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією.
Постановою Правління ПФУ від 14.02.2011 року № 5-1 “Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670” визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови Правління ПФУ від 30.10.2008 року №19-11 “Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 подала відповідачеві довідки за формою, затвердженою постановами Правління ПФУ від 14.02.2011 року № 5-1 та від 04.09.2013 року № 15-1, однак у здійсненні перерахунку позивачеві було відмовлено.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України “Про оплату праці” визначено структуру заробітної плати, до якої включено: основну та додаткову заробітну плату, а також заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
У відповідності до ст.33 Закону України “Про державну службу”, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМ України.
Статтею 37 Закону України “Про державну службу” (в редакції, що була чинною на момент виходу позивача на пенсію) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України “Про державну службу”).
Згідно ч.1 ст.66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Стаття 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналіз вищезазначених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, входять до системи оплати праці державного службовця.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про неправомірність відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1
Згідно ст.84 Закону України "Про пенсійне забезпечення", перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахуноком пенсії.
У відповідності до ч.1 ст. 94 КАС України судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань. Керуючись ст.ст. 6-11, 104, 158-163 КАС України, суд -
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, в заробітну плату для нарахування пенсії.
Зобов'язати Ріпкинське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 06.04.2016 року, виходячи із 80 % заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, отриманих нею під час роботи на державній службі, на які нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за виключенням виплат, здійснених за вказаний період.
Стягнути з Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Код ЄДРПОУ 40378544) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) 551 грн. 20 коп. в рахунок сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляція на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду, через Ріпкинський районний суд, протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 24.05.2016 року.
Суддя Є.А. Жовток