Справа № 736/487/16-а
Номер провадження 2-а/736/26/16
13 червня 2016 року м. Корюківка
Корюківський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Чурупченка М.І.,
при секретарі - Макуха О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Корюківка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України про неправомірність їх дій та зобов'язання їх вчинити дії по перерахунку і виплати пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати відповідно Закону України «Про державну службу», -
У квітні 2016 року ОСОБА_3, звернулась до Корюківського районного суду Чернігівської області з вказаним позовом та просить визнати дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати Корюківське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно ст.ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії та Постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії), у розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця, починаючи з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки ОСОБА_2 РДА від 28.03.2016 року №04-18/32 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Позивач в судове засідання надала заяву про розгляд справи за її відсутності, та просила задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні відсутній. Надав суду заперечення на позов, які зводяться до того, що відповідно до п.5 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ряд інших та інших. Просить в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
ОСОБА_3 працювала на посаді начальника відділу апарату ОСОБА_2 райдержадміністрації, Чернігівської області, що підтверджується довідкою ОСОБА_2 райдержадміністрації від 28.03.2016 року №04-18/32.
У відповідності до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3726-ХІІ управлінням Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 районі Чернігівської області з 22.03.2000 року їй призначена пенсія державного службовця у розмірі 90% заробітної плати.
Судом встановлено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та іншим законам України.Також відповідно до ч.7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів" з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів( тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до довідки ОСОБА_2 райдержадміністрації, від 28.03.2016 року №04-18/32 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді начальника відділу апарату ОСОБА_2 райдержадміністрації, Чернігівської області з 01 грудня 2015 року становить 3667,87 грн., посадовий оклад становить 1723,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.
Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.
Суд вважає безпідставними доводи ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у листі №9/04/А-11 від 11.04.2016 року та доводи відповідача ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в своєму запереченні №966/11 від 18.05.2016 року про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії впорядку та на умовах, визначених вище зазначених законів не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.
Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються ( в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений законом № 213-VIII не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Позивачеві 22.03.2000 року була призначена пенсія завіком відповідно до Закону України «Про державну службу», тобто до набрання чинності закону № 213-VIII, тому виходячи з Конституційних засад даний закон не може поширюватися на позивача.
Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів, щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Отже, зміни внесені до Закону України "Про державну службу" та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» законом № 213-VIII стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу», діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» позивач, який у 2002 році вийшов на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуючи положення ч.7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та враховуючи стаж позивача на посаді начальника відділу апарату ОСОБА_2 райдержадміністрації, Чернігівської області, позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу.
З 01 грудня 2015 року було підвищено розмір заробітної плати до 3667,87 грн. на посаді начальника відділу апарату ОСОБА_2 райдержадміністрації, Чернігівської області, що підтверджується довідкою ОСОБА_2 райдержадміністрації від 28.03.2016 року №04-18/32.
29 березня 2016 року позивач звернувлась до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії державного службовця в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, однак 01.04.2016 року Корюківське об'єднане управління Пенсійного фонду України своїм рішенням №9/04/А-11 відмовив їй у перерахунку пенсії.
Вказані обставини не заперечуються відповідачем, а тому суд бере їх за основу при вирішенні даного спору.
Відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4.ст.45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа. Суд вважає, що перерахунок позивачу у зв'язку з підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям має відбуватись з 01 квітня 2016 року, оскільки позивач звернулася до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області з заявою про перерахунок 29.03.2016 року, що не заперечує позивач та відповідач.
Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01 квітня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати начальника відділу апарату ОСОБА_2 райдержадміністрації, Чернігівської області - державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною. Враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1055 "Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" суд вважає за необхідне зобов'язати правонаступника - Корюківське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу.
Крім того в позовній заяві міститься вимога позивача про стягнення з Єдиного казначейського рахунку на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп.
Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому в задоволенні вимоги позивача про стягнення з Єдиного казначейського рахунку на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. необхідно відмовити.
Враховуючи положення ст. 94 КАС України, суд вважає, що з ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України підлягають стягненню судові витрати - судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37,37-1 Закону України «Про державну службу», ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1055 "Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" та керуючись ст.ст. 2, 6, 10, 11, 14, 17, 18, 70, 71, 104-106, 122 ч. 4, 128, 158-163, 167 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов'язати Корюківське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно ст.ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії та Постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії), у розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця - начальника відділу апарату ОСОБА_2 райдержадміністрації, Чернігівської області, починаючи з 01.04.2016 року у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки ОСОБА_2 РДА від 28.03.2016 року №04-18/32 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію.
Стягнути з ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області на користь ОСОБА_1, понесені нею витрати по сплаті судового збору, при зверненні з позовом до суду, у в розмірі - 551 грн. 20 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М. І. Чурупченко