Справа №711/4751/16-а
Номер провадження 2-а/711/89/16
10 червня 2016 року
10 червня 2016 року Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Степаненко О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 80 % від розміру заробітку, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури та визнання дій протиправними. В позові зазначив, що з 09.12.2013 року йому призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80% від суми заробітної плати.
25.03.2016 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії за правилами вищевказаної статті ЗУ «Про прокуратуру». Перерахунок просив здійснити на підставі довідки прокуратури Черкаської області № 18/10 вих. 16 від 17.02.2016, в якій вказано, що заробітна плата з 01.12.2015 згідно постанови КМУ від 31.05.2012 № 505 та постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 становить 9397,13 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області листом № 5181/02 від 31.03.2016 в перерахунку пенсії відмовлено.
07.04.2016 року позивачем подано адміністративний позов до Придніпровського районного суду м. Черкаси про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити певні дії.
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 27.04.2016 позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у місті Черкасах Черкаської області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.03.2016 про перерахунок пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у місті Черкасах Черкаської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.03.2016 про перерахунок пенсії в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» із прийняттям за результатами розгляду заяви рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії. В іншій частині у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено, як таких, що заявлені передчасно.
Згідно листа за № 7320/04 від 17.05.2016, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, на виконання постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 27.04.2016 по справі № 711/3397/16-а, розглянута заява від 25.03.2016 про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку із підвищенням заробітної плати, за результатами розгляду якої, комісією по розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій та відказних справ (протокол № 25/1 від 10.05.2016) прийнято рішення про відмову.
Вказане рішення відповідач мотивував тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З цієї норми відповідач зробив висновок, що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахування призначеної йому пенсії у розмірі 80 % від суми місячного заробітку незаконними, так як пенсія по інвалідності була призначена з 09.12.2013, тобто до вступу в дію законів, на які у своїй відмові вказав відповідач. На час призначення пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано, зокрема, положеннями ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», редакції 1991 року, ч. 1 якої передбачала наступне: «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Зміст вказаних правових норм не змінювався, а лише змінився порядок нумерації відповідних частин ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Так, порядок перерахунку пенсій визначався частинами 12, 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», редакції 1991 року, а станом на 15.01.2013 - частинами 13, 17, 18 цієї ж статті, які у кожній з редакцій визначали наступне: «Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком». «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею». З урахуванням викладеного йому призначено пенсію у розмірі 80 % від суми місячного заробітку на той час. Отже, положення Законодавства України, в редакції, що діяла на час виникнення у нього права на пенсію, гарантували та гарантують йому право на перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, виходячи з розміру одержуваного ним заробітку, зокрема станом на 01.12.2015. Отже положення Законодавства України, в редакції, що діяла як на час виникнення права на пенсію, так і на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії гарантували право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру одержуваних доходів на час звільнення. Одночасно відмовивши у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до вказаного розміру доходів, відповідач послався на положення Закону, який не був чинним на час виникнення у відповідного обсягу прав, тобто застосував його зворотну дію.
На підставі вищевикладеного просив суд визнати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 % від розміру заробітку, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури - неправомірним. Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області провести перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_1 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Черкаської області № 18/10 вих. 16 від 17.02.2016 у розмірі 80 % від суми заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016. Судові витрати стягнути з відповідача.
Відповідачем до суду подано заперечення, в якому просить в задоволенні позову відмовити.
У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
ОСОБА_1 з 09.12.2013 отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80% від суми заробітної плати.
25.03.2016 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії за правилами вищевказаної статті Закону України «Про прокуратуру». Перерахунок просив здійснити на підставі довідки прокуратури Черкаської області № 18/10 вих. 16 від 17.02.2016, в якій вказано, що заробітна плата з 01.12.2015 згідно постанови КМУ від 31.05.2012 № 505 та постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 становить 9 397,13 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області листом № 5181/02 від 31.03.2016 в перерахунку пенсії відмовлено.
07.04.2016 позивачем подано адміністративний позов до Придніпровського районного суду м. Черкаси про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити певні дії.
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 27.04.2016 позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у місті Черкасах Черкаської області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.03.2016 про перерахунок пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у місті Черкасах Черкаської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.03.2016 про перерахунок пенсії в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» із прийняттям за результатами розгляду заяви рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії. В іншій частині у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено, як таких, що заявлені передчасно.
Згідно листа за № 7320/04 від 17.05.2016, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, на виконання постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 27.04.2016 по справі № 711/3397/16-а, розглянута заява від 25.03.2016 про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку із підвищенням заробітної плати, за результатами розгляду якої, комісією по розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій та відказних справ (протокол № 25/1 від 10.05.2016) прийнято рішення про відмову.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області інформовано позивача, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
При відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 % від суми заробітної плати вказана норма була застосована відповідачем. Однак, вона повинна застосовуватися до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу даного Закону. Позивач же у своїй заяві не просив призначити йому пенсію, а просив зробити перерахунок, вже призначеної пенсії, тому при проведенні перерахунку Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області не повинна бути застосовувана ця норма.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції що діяла на час призначення пенсії позивачу прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають прав о на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив право позивача на перерахунок пенсії в розмірі 80 %.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Разом з тим, згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст. 35, ч.2 ст. 38, ч.3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що строк для звернення до адміністративного суду з позовом позивачем не був пропущений.
Враховуючи обставини справи та надані суду письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, тобто згідно з вказаною нормою відповідач повинен зробити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 80 % від суми заробітку без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016, а відмова відповідача в перерахунку пенсії позивачу є незаконною і суперечить чинному законодавству.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць.
Що стосується судового збору, то суд приходить до висновку, що судовий збір необхідно віднести за рахунок держави, оскільки ОСОБА_1 являється інвалідом 2 групи та відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 99, 160, 161, 162, 163, 160, 186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 % від розміру заробітку, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури - протиправним.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області провести перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_1 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 в редакції закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Черкаської області № 18/10 вих.16 від 17.02.2016 у розмірі 80 % від суми заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016.
Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя: О. М. Степаненко