Рішення від 13.06.2016 по справі 927/792/15

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

Іменем України

РІШЕННЯ

09.06.2016 р. Справа № 927/792/15

За позовом Прокурора Бахмацького району Чернігівської області вул. Шевченка, 46, м. Бахмач, Чернігівська область, 16500 в інтересах держави

До Відповідача-1: Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно- Західна залізниця" вул. Лисенка, 6, м. Київ, 01034

До Відповідача-2: Відділу освіти Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області вул. Жовтнева, 42, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область,16500

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідачів: Бахмацький районний Будинок дитячої та юнацької творчості вул. Жовтнева, 55, м. Бахмач, Чернігівська область, 16500

про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання звільнити приміщення

суддя Ю.В.Федоренко

Представники сторін:

Від прокурора: Сидоренко Ю.К. старший прокурор відділу прокуратури Чернігівської області на підставі посвідчення №005735 від 25.09.2012, яке дійсне до 25.09.2017

Від відповідача 1: ОСОБА_1, довіреність від 26.01.2016 р.

Від відповідача 2 ОСОБА_2 фахівець з правових питань, довіреність №01-24/500 від 19.04.2016 р.

Від третьої особи ОСОБА_3 - директор. 09.06.2016 р. не з"явився.

В судовому засіданні 09.06.2016 на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурором Бахмацького району Чернігівської області в інтересах держави заявлено позов до Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно- Західна залізниця" в особі відокремленого підрозділу Бахмацька колійна машинна станція № 285 Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" та Відділу освіти Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області про: визнання недійсним Договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної комунальної власності територіальних громад Бахмацького району, від 04.04.2014, укладеного між відповідачами; зобов'язання Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі його відокремленого підрозділу Бахмацька колійна машинна станція № 285 звільнити частину нежитлового приміщення у складі 2-х кімнат загальною площею 91,07 кв.м (корисна площа - 70,6 кв.м.), які знаходяться на другому поверсі будівлі Будинку дитячої та юнацької творчості, що знаходиться за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55 та повернути їх Бахмацькому районному Будинку дитячої та юнацької творчості шляхом підписання акту прийому-передачі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідач-1 як Орендар використовує приміщення Будинку творчості, що є об'єктом спірного договору, для діяльності, не пов'язаної з навчально-виховним процесом - для розміщення бібліотеки, яка розрахована на обслуговування працівників залізниці, тобто не за цільовим призначенням, що є порушенням чинного законодавства. У позовній заяві також зазначено, що чинним законодавством визначено орган, уповноважений державою здійснювати функції контролю у сфері освіти і науки - Міністерство освіти і науки України, однак у останнього відсутні повноваження щодо звернення до господарського суду, а тому в.о. прокурора Бахмацького району пред'являє позов в інтересах держави як позивач.

Ухвалою суду від 03.06.2015 в якості Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідачів залучено Бахмацький районний Будинок дитячої та юнацької творчості.

25.06.2015 прокурор надав заяву про уточнення позовних вимог, а саме п.3 позовних вимог просить вважати викладеним в наступній редакції:

«Зобов'язати Державне територіальне-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" звільнити частину нежитлового приміщення у складі 2-х кімнат загальною площею 91,07 кв.м (корисна площа - 70,6 кв.м.), що знаходиться за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55, та повернути її Відділу освіти Бахмацької районної державної адміністрації шляхом підписання акту прийому-передачі.»

Ухвалою суду від 25.06.2015 дану заяву Прокурора про уточнення позовних вимог прийнято судом як заяву про зміну предмета позову.

Відповідачі позов не визнали.

Заперечуючи позов Відповідач 1 посилається на Постанову Верховної Ради України №901-VI від 16.01.2009 року “Про запровадження мораторію на виселення редакцій друкованих засобів масової інформації, закладів культури, у тому числі бібліотек, видавництв, книгарень, підприємств з розповсюдження книг та преси“; лист Конотопської Дирекції залізничних перевезень №2 від 20.01.2005 до голови Бахмацької районної ради у якому керівництво Конотопської Дирекції залізничних перевезень та територіальний комітет профспілки залізничників при передачі філії будинку науки і техніки ст. Бахмач у комунальну власність просило зберегти профіль культурно-освітнього закладу і надати умови для роботи бібліотеки та роботи гуртків.

Відповідач-1 також вважає, що Прокурором не надано належних доказів та не наведено обґрунтування в чому саме функціонування бібліотеки створює загрозу для держави та суспільства. На його думку Прокурор, вимагаючи визнати недійсним Договір порушує конституційні права користувачів бібліотеки, яка забезпечує їх інформаційний, науково-дослідний, освітній, культурний розвиток.

Відповідач-2 надав письмові заперечення на позов, в яких вказано, що рішенням 15 сесії четвертого скликання від 20.01.2005 року, а саме в п.3 даного рішення було зазначено “Голові районної ради створити комісію з прийому-передачі об'єкту (з врахуванням пропозицій залізниці)…”, оскільки будівля знаходиться за адресою м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55 передавалася безкоштовно в комунальну власність, то головною вимогою керівництва ДТГО “Південно-Західної залізниці” було збереження місцезнаходження бібліотеки та її бібліотечного фонду, як закладу культури для потреб жителів Бахмаччини, в тому числі дітей дошкільного та шкільного віку, а саме з її перебуванням на другому поверсі вищезазначеного приміщення, в якій вона розміщувалася іще із заснування клубу залізничників (понад 60 років). Зазначає, що бібліотека не заважає роботі позашкільному навчальному закладу - Бахмацькому Будинку дитячої та юнацької творчості, а навпаки виконує освітньо-культурну роль, забезпечує всебічний розвиток особистості та доповнює позашкільну роботу, сприяє дозвіллю учнів.

Третя особа у своїх письмових поясненнях зазначає, що бібліотека КМС-285 займає дві кімнати, які закриті в зв'язку з вихідними бібліотекаря в п'ятницю, суботу і неділю, а Будинок творчості працює без вихідних. Згідно графіка роботи гуртків Будинку творчості, в одній кімнаті в деякі дні займаються одночасно два гуртки, а фольклорний гурток проводить заняття в приміщенні Будинку культури, яке не опалюється взимку. Вивільнення двох кімнат на другому поверсі дасть можливість надавати вихованцям більш якісну позашкільну освіту.

07.07.2015 Бахмацька районна рада Чернігівської області надала письмові пояснення, в яких зазначено, що будівля за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55 була прийнята у спільну комунальну власність територіальних громад району відповідно до рішення 15 сесії районної ради четвертого скликання “Про прийняття у спільну комунальну власність територіальних громад району клубу залізничників станції Бахмач” від 20.01.2005 року. Відповідно до акту приймання-передачі від 28.01.2005 року у спільну комунальну власність територіальних громад району було прийнято будівлю клубу залізничників станції Бахмач, яку пізніше передано в оперативне управління відділу освіти райдержадміністрації. Згідно з актом приймання-передачі документація на будівлю клубу залізничників відсутня.

Після прийняття вищезазначеної будівлі Відділ освіти на першому поверсі розмістив районний будинок дитячої та юнацької творчості. На другому поверсі з моменту здачі об'єкта в експлуатацію, з 1954 року, працює бібліотека залізничників, якою постійно користуються працівники залізничних підприємств та організацій, яких у місті близько десяти, ветерани залізничних підприємств, жителі міста Бахмача. У бібліотеці багато наукової, художньої літератури, у т.ч. дитячої та програмної для школярів, у наявності навчальні видання для студентів, підручники, великий вибір періодичних видань. Бібліотечний фонд регулярно поповнюється.

Перед процедурою передачі об'єкта до спільної комунальної власності територіальних громад району на ім'я голови районної ради надійшли письмові звернення від Міністра транспорту та зв'язку України, начальника галузевої служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДТГО “Південно-Західна залізниця”, начальника Конотопської дирекції залізничних перевезень та голови Конотопського територіального комітету профспілки залізничників з проханням при передачі філії будинку науки і техніки ст. Бахмач (клубу залізничників) зберегти профіль культурно-освітнього закладу і надати умови для роботи бібліотеки та роботи гуртків. На даний час бібліотека орендує частину приміщення в будинку дитячої та юнацької творчості відповідно до договору оренди, укладеним з відділом освіти райдержадміністрації.

Відповідність укладеного між відповідачами договору оренди вимогам закону і стала причиною виникнення спору.

Рішенням від 18.08.2015 господарський суд Чернігівської області позовні вимоги задовольнив повністю: визнав недійсним Договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної комунальної власності територіальних громад Бахмацького району, від 04.04.2014, укладений між Відділом освіти Бахмацької районної державної адміністрації (вул. Жовтнева, 42, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область,16500, ідентифікаційний код 02147368) та Державним територіально-галузевим об'єднанням "Південно-Західна залізниця" (вул. Лисенка, 6, м. Київ, 01034, ідентифікаційний код 04713033) в особі Відокремленого підрозділу Бахмацька колійна машинна станція №285 Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" (вул. Сухобокова, 1-а, м. Бахмач, Чернігівська область, 16500) про передачу в строкове платне користування частини нежитлового приміщення у складі 2-х кімнат, які знаходяться на другому поверсі будівлі корисною площею 70,6 кв.м з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну - 91,07 кв.м із загальним входом (надалі Майно), що знаходиться за адресою: м. Бахмач вул. Жовтнева, 55 (приміщення будинку дитячої та юнацької творчості) для розміщення бібліотеки; зобов'язав Державне територіальне-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" (вул. Лисенка, 6, м. Київ, 01034, ідентифікаційний код 04713033) звільнити частину нежитлового приміщення у складі 2-х кімнат загальною площею 91,07 кв.м (корисна площа - 70,6 кв.м.), що знаходиться за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55, та повернути її Відділу освіти Бахмацької районної державної адміністрації (вул. Жовтнева, 42, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область,16500, ідентифікаційний код 02147368).

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.11.2015 у справі №927/792/15 рішення господарського суду Чернігівської області від 18.08.2015 у справі №927/792/15 залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 17.02.2016 у справі №927/792/15 постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.11.2015 та рішення господарського суду Чернігівської області від 18.08.2015 справу №927/792/15 скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду Чернігівської області.

В постанові, зокрема, зазначено, що, приймаючи рішення про виселення бібліотеки Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" з нежитлового приміщення, яке знаходиться на другому поверсі будівлі Будинку дитячої та юнацької творчості, суди попередніх інстанцій не врахували те, що бібліотека залізничників працює ще з 1954 року.

Крім того, суди не взяли до уваги, що раніше спірна будівля, що розташована за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55, належала до Державної власності Міністерства транспорту та зв'язку України, перебувала в управлінні Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно - Західна залізниця" і знаходилась на обліку в Конотопському будівельно-монтажному експлуатаційному управлінні №5 Південно-Західної залізниці.

Основною умовою при передачі приміщення Бахмацькій районній раді було збереження культурно-освітнього закладу та надання умов для роботи бібліотеки та гуртків.

Суди належним чином не дослідили Положення про Бібліотеку відокремленого підрозділу Бахмацька колійна машинна станція №285, не враховано, а також не з'ясовано питання, щодо використання Державним територіально-галузевим об'єднанням "Піденно-Західна залізниця" в особі відокремленого підрозділу Бахмацька колійна станція №285 орендованого об'єкту, виходячи з предмету договору; належним чином не оцінено правильність звернення прокурора з позовом, пов'язаним із захистом інтересів держави, і те, в чому саме полягає порушення матеріальних або інших інтересів держави, які підлягають захисту у суді.

Відповідно до ч.1 ст.111-12 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи №927/792/15 передано на розгляд судді Федоренко Ю.В.

Ухвалою від 28.03.2016 справа №927/792/15 прийнята до розгляду.

18.04.2016 через канцелярію суду на виконання вимог ухвали від 28.03.2016 подані письмові пояснення Бахмацької місцевої прокуратури, які прийняті судом до розгляду та залучені до матеріалів справи.

Третя особа надала письмові пояснення у яких позовні вимоги Бахмацької прокуратури підтримує та повністю та просить позов задовольнити. У вказаному поясненні викладено клопотання щодо розгляду справи без участі представника третьої особи, яке судом задоволено.

При новому розгляді справи судом встановлено таке.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 р. №200 утворено публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” (далі - товариство), 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код згідно з ЄДРПОУ 00034045) (далі - Укрзалізниця), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування (далі - підприємства), які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком 1. В додаток м№1 до цієї постанови включено і Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-західна залізниця», код ЄДРПОУ 04713033.

Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 09.06.2016 р. підтверджується, що Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-західна залізниця», перебуває у стані припинення, але запису до реєстру про її припинення не внесено. Тобто, на час розгляду справи у суді відповідач 1 є правоздатним і може бути стороною господарського спору.

Відокремлений підрозділ - Бахмацька колійна машинна станція №285 Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-західна залізниця» була включена до реєстру за ідентифікаційним кодом 21402234. Станом на 09.06.2016 за цим ідентифікаційним кодом в Єдиному державному реєстрі записів не знайдено, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 09.06.2016 р. Також суду надано довіреність від 04.04.2016 якою ПАТ «Українська залізниця» уповноважує начальника виробничого підрозділу Бахмацька колійна машинна станція регіональної філії «Південно-Західна залізниця» ПАТ «Українська залізниця» на вчинення дій від імені ПАТ «Українська залізниця».

Вказані докази підтверджують, що на дату нового розгляду справи відокремлений підрозділ Бахмацька колійна машинна станція №285 не може представляти інтереси відповідача 1 у суді, а тому відповідачем є Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-західна залізниця».

Рішенням одинадцятої сесії двадцять четвертого скликання Бахмацької районної ради Чернігівської області від 03.06.2004 "Про надання згоди на прийняття в спільну комунальну власність територіальних громад району майнового комплексу клубу залізничників станції Бахмач", розглянувши звернення Конотопської дистанції цивільних споруд і водопостачання Південно-Західної Залізниці (лист №507 від 25 квітня 2004 року) щодо передачі будівлі клубу залізничників ст.Бахмач в комунальну власність територіальних громад, районна рада вирішила надати згоду на прийняття в спільну комунальну власність територіальних громад району майнового комплексу клубу залізничників ст. Бахмач.

Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №903 від 13.10.2004 дозволено Південно-Західній залізниці передачу з балансу Конотопської дистанції цивільних споруд і водопостачання у спільну власність територіальної громади Бахмацького району клубу залізничників станції Бахмач (1954р. поб., інв. №810011, який розташований за адресою: Чернігівська обл., м. Бахмач, вул. Жовтнева, 1).

Згідно з рішенням п'ятнадцятої сесії четвертого скликання Бахмацької районної ради Чернігівської області від 20.01.2005 "Про прийняття в спільну комунальну власність територіальних громад району клубу залізничників станції Бахмач" районна рада вирішила прийняти в спільну комунальну власність територіальних громад району клуб залізничників станції Бахмач.

28.01.2005 комісією, створеною відповідно до розпорядження голови Бахмацької районної ради від 21 січня 2005 року №7 “Про створення комісії приймання-передачі клубу залізничників станції Бахмач“, проведено обстеження об'єкта передачі - клубу залізничників станції Бахмач, що знаходиться за адресою: Чернігівська область, Бахмацький район, м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55, та складено акт приймання-передачі, у якому вказані пропозиції комісії: прийняти у спільну комунальну власність територіальних громад Бахмацького району.

Рішенням шістнадцятої сесії четвертого скликання Бахмацької районної ради Чернігівської області від 25 квітня 2005 року "Про надання пільги з орендної плати Конотопській дистанції залізничних перевезень Південно-Західної залізниці" надано пільгу з орендної плати Конотопській дистанції залізничних перевезень Південно-Західної залізниці на окремі приміщення в будівлі по вул. Жовтнева, 55 м. Бахмач в розмірі 90% від орендної плати, строк дії пільги встановлено - 1 рік.

Рішенням вісімнадцятої сесії четвертого скликання Бахмацької районної ради Чернігівської області від 26 жовтня 2005 року "Про управління будівлею, що знаходиться за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55" в зв'язку з переведенням Будинку дитячої та юнацької творчості в приміщення за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55 передано будівлю, що знаходиться за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55, в оперативне управління відділу освіти РДА.

Наказом по Відділу освіти Бахмацької райдержадміністрації від 28.10.2005 №118 "Про створення комісії для прийняття будівлі за адресою м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55" згідно рішення Бахмацької районної ради вісімнадцятої сесії четвертого скликання від 26.10.2005 та в зв'язку з переведенням Будинку дитячої та юнацької творчості в приміщення за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55, створено комісію для прийняття в оперативне управління відділу освіти будівлю, що знаходиться за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55 для Будинку дитячої та юнацької творчості, а також затверджено її склад.

На підставі вищевказаних рішення та наказу складено Акт прийняття-передачі основних засобів про передачу об'єкта - адмінбудинку, що знаходиться за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55. Акт затверджений головою районної ради 25.11.2005.

Комунальне підприємство "Прилуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації" листом від 20.07.2015 на запит Бахмацької районної ради Чернігівської області від 16.07.2015 №01-06/321 повідомило, що відповідно до наявних даних в архівах КП "Прилуцьке МБТІ" станом на 31.12.2012 свідоцтво про право власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю, будинок дитячої та юнацької творчості, що знаходиться за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55, Бахмацького району Чернігівської області, видавалося Бахмацькому районному будинку дитячої та юнацької творчості 14 жовтня 2011 року на підставі рішення виконкому Бахмацької міської ради №272 від 22 вересня 2011 року. Технічний паспорт видавався у грудні 2009 року.

Рішенням 16 сесії шостого скликання Бахмацької районної ради Чернігівської області від 31.01.2014 "Про перелік об'єктів спільної комунальної власності територіальних громад району" затверджено перелік об'єктів спільної комунальної власності територіальних громад району, з якого вбачається, що Бахмацький районний будинок дитячої та юнацької творчості (№33 в Переліку), що знаходиться за адресою: м.Бахмач вул. Жовтнева, 55, переданий в оперативне управління Відділу освіти РДА. Вказане підтверджується також і рішеннями 23 сесії 6 скликання від 27.01.2015 та 3 сесії 7 скликання від 03.03.2016 Бахмацької районної ради Чернігівської області.

Отже, вказані докази підтверджують, що спірна будівля є комунальною власністю, у неї переведено Бахмацький районний будинок дитячої та юнацької творчості, а саму будівлю передано у оперативне управління Відділу освіти Бахмацької райдержадміністрації.

Згідно з положенням про Відділ освіти Бахмацької райдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації 18.02.2013 р. №46, відділ освіти є структурним підрозділом районної державної адміністрації, який утворюється головою районної державної адміністрації і підпорядковується голові районної державної адміністрації та управлінню освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації. Основним завданням відділу освіти, зокрема, є реалізація державної політики у галузі освіти з урахуванням особливостей соціально-культурного середовища району. Відділ освіти відповідно до покладених на нього завдань сприяє діяльності дитячих організацій, творчих об'єднань, товариств (п.4.18 Положення).

04 квітня 2014 року між Відділом освіти Бахмацької райдержадміністрації, в подальшому Орендодавець та ДТГО ПЗЗ ВП Бахмацька колійна машинна станція №285, в подальшому Орендар укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної комунальної власності територіальних громад Бахмацького району приміщень в будівлі за адресою: м. Бахмач вул. Жовтнева, 55 (приміщення будинку дитячої та юнацької творчості) (далі-Договір).

Відповідно до п.1.1. Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування частину нежитлового приміщення у складі 2-х кімнат, які знаходяться на другому поверсі будівлі корисною площею 70,6 кв.м з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну - 91,07 кв.м із загальним входом (надалі Майно), що знаходиться за адресою: м. Бахмач вул. Жовтнева, 55 (приміщення будинку дитячої та юнацької творчості) для розміщення бібліотеки.

Відповідно до п.п.9.1.-9.2, 9.6 Договору, він діє з 15 квітня 2014 року по 15 квітня 2016 року включно. Зміни і доповнення допускаються в односторонньому порядку у випадках, передбачених цим договором та за взаємної згоди сторін. Після закінчення строку дії Договору оренди орендоване майно має бути звільнено і передано Орендодавцю в останній день дії Договору за актом приймання-передачі.

Визначене в Договорі приміщення було передане Орендарем Орендодавцю за актом приймання-передачі в оренду в будівлі за адресою: м. Бахмач вул. Жовтнева,55 (приміщення будинку дитячої та юнацької творчості) від 04 квітня 2014 року, підписаним між сторонами та скріпленим печатками даних юридичних осіб.

Враховуючи, що спірне приміщення є комунальним майном правовідносини по передачі його у оренду та продовження дії договору регулюються і положеннями Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Так, ч.1 та 2 ст.17 Вказаного Закону встановлено, що термін договору оренди визначається за погодженням сторін.

У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідачем 2 суду надано додаткова угода №1 до Договору якою доповнено пункт 3.5 Договору, строк дії Договору продовжено до 31.12.2016 включно. Додаткову угоду підписано представником Відповідача 2, з боку Орендаря додаткову угоду не підписано. Орендарем у додаткові угоді зазначено виробничий підрозділ Бахмацька колійна машинна станція регіональної філії «Південно-Західна залізниця» ПАТ «Українська залізниця», тобто юридичну особу, яка не була Орендарем за Договором.

Однак, доказів про внесення змін до Договору щодо зміни Орендаря шляхом укладення додаткової угоди до Договору суду не надано.

В тексті додаткової угоди № 1 до Договору зазначено іншого Орендаря який не є стороною основного Договору. Вказана додаткова угода №1 Відповідачу 1 не направлялась в зв'язку з чим суд приходить до висновку, що Орендодавець не пропонував Відповідачу 1, який є Орендарем приміщення, внести зміни до Договору щодо зміни умов договору.

Листом від 07.06.2016 виробничий підрозділ Бахмацька колійна машинна станція повідомила Відповідача 2 про проведення реорганізації та запропонувала укласти новий договір оренди.

Сторони Договору заяв про припинення Договору або зміну його умов не здійснили, а тому його дія продовжена на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені Договором, відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Прокурор просить визнати недійсним даний Договір оренди та зобов'язати Відповідача 1 звільнити орендоване майно та повернути його Відділу освіти Бахмацької районної державної адміністрації шляхом підписання акту прийому-передачі. На думку Прокурора, Відповідач 1 як Орендар використовує приміщення Будинку творчості, що є об'єктом спірного договору, для діяльності, не пов'язаної з навчально-виховним процесом - для розміщення бібліотеки, яка розрахована на обслуговування працівників залізниці, тобто не за цільовим призначенням, що є порушенням чинного законодавства.

Відповідно до ч.3 ст.2 ГПК України у редакції, яка діяла станом на день звернення прокурора до суду з даним позовом, прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.

Відповідно до ч.2 ст.29 ГПК України у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

В кожному конкретному випадку прокурор чи його заступник самостійно визначає, з посиланням на законодавство, підстави подання позову, вказує в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про освіту» Державний нагляд (контроль) у сфері освіти здійснюється з метою реалізації єдиної державної політики в галузі освіти. Державний нагляд (контроль) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, та місцевими органами управління освітою.

Міністерство освіти і науки України (МОН України) відповідно до Положення затвердженого Указом Президента України від 25.04.13 №240/2013, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. МОН України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення формування та реалізації державної політики у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, інформатизації, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, створення умов для розвитку інформаційного суспільства, а також у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

Однак Міністерство освіти і науки України як центральний орган виконавчої влади не наділене правом звернення до суду, у разі виявлення порушень вимог вищевказаного закону іншими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. З урахуванням цього прокурор правомірно, у відповідності до вимог ч.3 ст.2, ч.2 ст.29 ГПК України, звернувся до суду з позовною заявою і після прийняття судом позовної заяви набув статусу позивача.

Згідно ч. 2 ст. 19, ч.3 ст.53 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Держава забезпечує, зокрема, розвиток позашкільної освіти, різних форм навчання.

Відповідно до абз.4 ст.29, ч.1 ст.39 Закону України «Про освіту» структура освіти включає позашкільну освіту. До позашкільних навчальних закладів належать: палаци, будинки, центри, станції дитячої, юнацької творчості, учнівські та студентські клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи мистецтв, студії, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, бібліотеки, оздоровчі та інші заклади.»

Відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про позашкільну освіту» державні та комунальні позашкільні навчальні заклади здійснюють свою діяльність після реєстрації статуту.

Як зазначено у статуті Бахмацького районного будинку дитячої та юнацької творчості, затвердженого наказом в.о. начальника Відділу освіти Бахмацької РДА №137 від 25.09.2009, Бахмацький районних будинок дитячої та юнацької творчості - виховний заклад - широкодоступний заклад освіти, який дає дітям та юнацтву додаткову освіту, спрямовану на здобуття знань, умінь і навичок за інтересами, а також забезпечує потреби особистості у творчій самоорганізації та організації змістовного дозвілля, організовує роботу з дітьми та юнацтвом на принципі добровільного вибору видів діяльності за інтересами.

Матеріально-технічна база Бахмацького районного будинку дитячої та юнацької творчості включає приміщення, споруди, обладнання, засоби зв'язку, транспортні засоби, земельні ділянки, рухоме і нерухоме майно, що перебувають у його користуванні.

Фінансування Бахмацького районного будинку дитячої та юнацької творчості здійснюється за рахунок коштів бюджету, а також за рахунок додаткових джерел фінансування, не заборонених законодавством.

Відповідно до ч.1, 5 ст.63 Закону України «Про освіту» матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством. Об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.

Надані Відповідачем 1 до клопотань від 16.05.2016, 08.06.2016 докази підтверджують, що у спірному приміщенні з 1955 функціонує бібліотека станції Бахмач, і у даний час приміщення використовується для розміщення бібліотеки.

03.08.2015, тобто більш ніж через рік після укладення Договору, начальником КМС-285 затверджено положення про бібліотеку відокремленого підрозділу Бахмацька колійна машинна станція №285 за яким дана бібліотека є навчальним, науковим, інформаційним та культурно-просвітницьким закладом даного підрозділу який забезпечує літературою та інформацією навчально-виховний, науково-дослідницький та технологічні процеси у КМС-285, а також забезпечує інформаційні, науково дослідні, освітні, культурні постели інших користувачів бібліотеки. Статус бібліотеки визначається Законом України «Про бібліотеки і бібліотечну справу». КМС-285 забезпечує правові, організаційні, фінансові та матеріальні умови, необхідні для функціонування бібліотеки, зокрема, належне зберігання, використання і поповнення її.

Відповідно до ст.12, ч.1 ст.17 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», який набув чинності з 14.02.1995, бібліотеки можуть створюватися на основі усіх форм власності, передбачених законами України. Засновниками бібліотек можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, самоврядні організації, фізичні та юридичні особи, у тому числі іноземні, в порядку, передбаченому законом.

Бібліотека може не мати статусу юридичної особи та перебувати у складі підприємства, установи або організації.

Бібліотека діє на основі статуту (положення), що затверджується її засновником (засновниками). У статуті (положенні) бібліотеки визначаються її статус, форма власності, джерела фінансування, вид і профіль діяльності.

Забезпечення бібліотек будівлями, спорудами, приміщеннями, збудованими за спеціальними проектами, або іншими упорядкованими приміщеннями, що відповідають умовам обслуговування користувачів бібліотек, зберігання бібліотечних фондів, відповідними засобами механізації та автоматизації бібліотечних процесів, розмножувальною технікою, іншим обладнанням та транспортом здійснюється їх власником (засновником).

Станом на день укладення спірного Договору положення про бібліотеку Відповідачем 1 не було затверджено.

Листом № 2 від 20.01.2005 Конотопська дирекція залізничних перевезень при передачі філії будинку науки і техніки ст.Бахмач у комунальну власність просила зберегти профіль культурно-освітнього закладу і надати умови для роботи бібліотеки та роботи гуртків.

Відповідно до ч.1 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Ні в рішенні Бахмацької районної ради Чернігівської області від 03.06.2004, яким надано згоду на прийняття у спільну комунальну власність клубу залізничників ст. Бахмач, ні в п.1 рішення Бахмацької районної ради Чернігівської області від 20.01.2005, яким районна рада вирішила прийняти у спільну комунальну власність територіальних громад району клуб залізничників ст. Бахмач, не зазначено, що будівля приймається у комунальну власність під умовою знаходження у ній бібліотеки залізниці.

У п.3 рішення від 20.01.2005 зазначено: «голові районної ради створити комісію з прийому-передачі об'єкту (з урахуванням пропозицій залізниці). Комісія в місячний термін здійснює прийом-передачу клубу шляхом підписання акту приймання-передачі». Тобто, п.3 вказаного рішення стосується не приймання будівлі у комунальну власність, а створення комісії з приймання передачі, на підставі чого суд приходить до висновку, що пропозиції стосувались саме створення комісії.

Тобто, пропозиції залізниці щодо надання умов для роботи бібліотеки були, але рада з цього приводу рішень не приймала. Навпаки, рішенням 18 сесії 4 скликання від 26.10.2005 Бахмацька райрада Чернігівської області вирішила у зв'язку з переведенням м. Бахмач, вул. Жовтнева,55,у приміщення за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева,55, передати будівлю за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева,55, в оперативне управління відділу освіти РДА.

Вказане рішення підтверджує, що з 2005 року всю будівлю за вказаною адресою передано в оперативне управління Відповідачу 2 для розміщення будинку дитячої творчості.

Також суду надано лист Конотопської Дирекції залізничних перевезень №35 від 20.04.2005 на ім'я голови Бахмацької районної ради з проханням для роботи філії Будинку науки і техніки ст. Бахмач надати в безкоштовне користування приміщення художньої бібліотеки, кімнату завідуючого філією та приміщення для збереження майна філії загальною площею 85 м кв., в будинку по вулиці Жовтневій, 55 м. Бахмач.

Разом з тим, даний лист написаний через три місяці після прийняття спірної будівлі в комунальну власність.

Доказів, що за даним зверненням Бахмацька райрада прийняла відповідне рішення про розміщення бібліотеки або надала дозвіл на її розміщення суду не представлено.

У листі від 24.07.2015 №01-24/934 Відділ освіти Бахмацької районної державної адміністрації на запит Прокуратури Бахмацького району повідомив, що наказом відділу освіти від 28.10.2005 №118 у все приміщення за адресою м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55, було перенесено Бахмацький районний будинок дитячої та юнацької творчості, який знаходився за адресою м. Бахмач, вул. Б.Хмельницького, 15 (за кінотеатром).

Також, у довідці Відділу освіти Бахмацької районної державної адміністрації від 12.05.2015 №01-24/561 повідомляється, що згідно акта приймання-передачі основних засобів від 25.11.2005, на підставі рішення районної ради від 26.10.2005 приміщення будинку дитячої та юнацької творчості, яке знаходиться за адресою м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55, оприбутковано та знаходиться на обліку у відділі освіти Бахмацької РДА. Відповідальною особою за збереження основних засобів являється директор будинку дитячої та юнацької творчості ОСОБА_3.

Отже, вказані вище докази підтверджують, що спірна будівля не приймалася у комунальну власність під умовою знаходження в ній бібліотеки залізничників, після прийняття у комунальну власність була повністю передана для розміщення Будинку дитячої та юнацької творчості, рішень про одночасне розміщення (або залишення) в ній бібліотеки залізничників Бахмацькою райрадою (як власником) не приймалося.

Зазначене підтверджується і письмовим поясненням Бахмацької райради, в яких вона зазначила, що районна рада, як власник майна, жодних інших дій щодо розпорядження майном, розміщеним за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55, у т.ч. відчуження (перехід права власності) не здійснювала.

Також, в п1.1 оспорюваного Договору прямо зазначено, що орендовані приміщення знаходяться у приміщенні будинку дитячої та юнацької творчості.

Посилання, що згідно технічного паспорту на другому поверсі розташована, зокрема, бібліотека, приміщення №№202, 203, загальною площею 48,5 кв.м та 22,1 кв.м відповідно, судом не приймаються, оскільки техпаспорт сам по собі не є правовстановлюючим документом.

Відповідач 1 заперечуючи позов посилається на преамбулу та п.1 постанови Верховної Ради України «Про запровадження мораторію на виселення редакцій друкованих засобів масової інформації, закладів культури, у тому числі бібліотек, видавництв, книгарень, підприємств з розповсюдження книг та преси» від 16.01.2009 № 901-VІ, у якій зазначено:

«Зважаючи на те, що сьогодні у м. Києві та інших регіонах України відбувається виселення редакцій друкованих засобів масової інформації, закладів культури, у тому числі бібліотек, видавництв, книгарень, підприємств книгорозповсюдження з приміщень, які вони займали на законних підставах упродовж десятків років, та з метою розвитку вітчизняної книговидавничої справи, створення сприятливих умов для друкованих засобів масової інформації, закладів культури, суб'єктів господарювання, що спеціалізуються на виданні, виготовленні та розповсюдженні книговидавничої продукції, Верховна Рада України постановляє:

1. Органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування тимчасово, до схвалення відповідного закону:

-припинити прийняття рішень та призупинити виконання раніше прийнятих рішень про виселення редакцій друкованих засобів масової інформації, закладів культури, у тому числі бібліотек, видавництв, книгарень, підприємств з розповсюдження книг та преси із займаних ними на законних підставах приміщень державної та комунальної власності, а також про знесення існуючих кіосків з продажу друкованих засобів масової інформації;

-не допускати практики безпідставного розірвання чи припинення договорів оренди з редакціями друкованих засобів масової інформації, закладами культури, у тому числі бібліотеками, видавництвами, книгарнями, підприємствами з розповсюдження книг та преси, а також закріпити за ними переважне право на укладення договору оренди на новий строк.»

Судом не приймаються до уваги заперечення позову з цих підстав, оскільки дана постанова стосується виселення бібліотек із займаних на законних підставах приміщень державної та комунальної власності, однак відповідачами не надано доказів законності перебування бібліотеки у приміщенні об'єкту освіти; постановою забороняється безпідставне (а не законне) розірвання чи припинення договорів оренди, а не визнання їх недійсними. Також судом враховується, що згідно з ч.1 ст.39 Закону України «Про освіту» бібліотеки також належать до позашкільних навчальних закладів.

Відповідно до ч.2 ст.14 закону України «Про позашкільну освіту», державні та комунальні позашкільні навчальні заклади здійснюють свою діяльність після реєстрації статуту.

У статті 13 Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу», в редакції, чинній з 17.06.2009, тобто прийнятій до укладення спірного договору оренди, зазначено, що державна реєстрація бібліотек незалежно від форми власності проводиться за їх місцезнаходженням відповідно до закону.

Однак, Відповідачем 1 не представлено суду доказів, що на момент укладення спірного Договору взагалі існувала створена та відповідно зареєстрована державою бібліотека і,головне, що дана бібліотека була створена та зареєстрована саме як позашкільний навчальний заклад, що дозволяло б розповсюджувати на неї як вищевказану ч.1 ст.39 Закону України «Про освіту», так і наведену постанову Верховної ради України.

Як встановлено ч.1,2 ст.4-3, ст.33, ч.1,2 ст.43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачами не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про те, що зазначена в Договорі бібліотека на дату укладення оспорюваного договору створена та зареєстрована саме як бібліотека позашкільного навчального закладу, а отже, що орендоване приміщення використовується за призначенням у розумінні вимог вищенаведеної ч.5 ст.63 ЗУ «Про освіту», як не доведено і законності перебування даної бібліотеки Відповідача-1 в спірній будівлі з моменту прийняття її в комунальну власність 20.01.2005.

Згідно з ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до статті 203 ч.1 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Спірний договір був укладений всупереч ч.5 ст.63 Закону України "Про освіту", чим порушено положення ч.1 ст. 203 Цивільного кодексу України.

Згідно з ч.1 ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

У листі від 06.04.2015 прокурору району директор Бахмацького Будинку дитячої та юнацької творчості просила допомоги перенести бібліотеку КМС-285 із приміщення Будинку дитячої творчості тому, що не вистачає місця для проведення занять 47 гуртків, в яких навчаються 740 учнів. Багато гуртків працюють на базі шкіл і тому доводиться домовлятися з директорами про надання приміщень, а керівникам гуртків доводиться носити обладнання і матеріали для роботи. Бібліотека КМС-285 займає дві кімнати, які закриті в зв'язку з вихідними бібліотекаря у п'ятницю, суботу і неділю. Згідно графіка роботи гуртків Будинку творчості в одній кімнаті займаються одночасно два гуртки, а фольклорний колектив проводить заняття в приміщенні Будинку культури, яке не опалюється. Вивільнення двох кімнат на другому поверсі дасть можливість надавати вихованцям більш якісну позашкільну освіту.

Необхідність приміщень, які займає бібліотека, для нормальної роботи Будинку дитячої та юнацької творчості підтверджується і листом директор Бахмацького Будинку дитячої та юнацької творчості від 27.05.2016 №10/1.

Відповідно до ч.2 ст.53 Конституції України держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Використання вказаного приміщення не за цільовим призначенням призводить до зменшення потужностей Будинку дитячої та юнацької творчості, позбавлення можливостей реалізації конституційного права дітей на отримання позашкільної освіти, розвитку їх здібностей та обдарувань, забезпечення всебічного розвитку особистості шляхом навчання та виховання.

Тобто, використання спірної приміщення не за призначенням призводить до порушень інтересів держави, яка у відповідності з нормами Конституції України забезпечує розвиток, зокрема, позашкільної освіти, різних форм навчання, а тому вказані інтереси підлягають захисту у суді.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Прокурор просить зобов'язати Відповідача-1 повернути приміщення шляхом підписання акту прийому-передачі.

Оформлення повернення наймачем предмета договору найму актом, який підписується сторонами договору, ч.2 ст.795 Цивільного кодексу України визначені як підстава та наслідок саме припинення договору найму.

Норми, яка б вимагала складання такого акту внаслідок реституції по визнаним недійсними договорам, в т.ч. оренди, Прокурором суду не наведено, а тому суд не знаходить підстав для такого зазначення.

Разом із тим, суттю другої позовної вимоги є зобов'язання звільнення та повернення приміщення, виключення зазначення про здійснення такого повернення саме шляхом підписання акту прийому-передачі суд не вважає частковою відмовою у позові.

Судовий збір покладається на відповідачів відповідно до ст.49 ГПК України.

Станом на 01.01.2015 розмір мінімальної заробітної плати становив 1218 грн.

У позовній заяві об'єднано дві вимоги немайнового характеру, підлягає стягненню 2436 грн., тобто по 1218 грн. судового збору з обох відповідачів

Керуючись ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної комунальної власності територіальних громад Бахмацького району, від 04.04.2014 р., укладений між Відділом освіти Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області та Державним територіально-галузевим об'єднанням "Південно- Західна залізниця" Відокремлений підрозділ Бахмацька колійна машинна станція №285.

Зобов'язати Державне територіальне-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" (вул. Лисенка, 6, м. Київ, 01034, ідентифікаційний код 04713033) звільнити частину нежитлового приміщення у складі 2-х кімнат загальною площею 91,07 кв.м (корисна площа - 70,6 кв.м.), що знаходиться за адресою: м. Бахмач, вул. Жовтнева, 55, та повернути її Відділу освіти Бахмацької районної державної адміністрації (вул. Жовтнева, 42, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область,16500, ідентифікаційний код 02147368).

Стягнути з Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно- Західна залізниця" (вул. Лисенка, 6, м. Київ, 01034, ідентифікаційний код 04713033) в доход Державного бюджету України (рахунок 31217206783002 в ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, отримувач: УК у м. Чернігові/м.Чернігів/22030101, код ЄДРПОУ 38054398, код бюджетної класифікації доходів 22030101) 1 218 грн. 00 коп. судового збору.

Стягнути з Відділу освіти Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області (вул. Жовтнева, 42, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область,16500, ідентифікаційний код 02147368) в доход Державного бюджету України (рахунок 31217206783002 в ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, отримувач: УК у м. Чернігові/м.Чернігів/22030101, код ЄДРПОУ 38054398, код бюджетної класифікації доходів 22030101) 1218 грн. 00 коп. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 13.06.2016.

Суддя Ю.В. Федоренко