номер провадження справи 34/29/16
08.06.2016 Справа № 908/966/16
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О., при секретареві Курочкіній О.О.
За участю представників: від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 352/12 від 03.02.2016 р.; від відповідача - не з'явився
Розглянув в судовому засіданні матеріали справи № 908/966/16,
за позовом: Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (69035, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 72-А);
до відповідача: Комунального підприємства “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Запорізька, 9);
про стягнення суми,
Сутність спору:
Державна екологічна інспекція у Запорізькій області заявила вимоги до Комунального підприємства “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області про стягнення 254815,74 грн. шкоди, завданої внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 14.04.2016 р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 908/966/16 присвоєно номер провадження 34/29/16, справу до розгляду в засіданні господарського суду призначено на 04.05.2016 р.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 04.05.2016 р. на підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 23.05.2016 р.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 23.05.16 р. на підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 08.06.16 р.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 23.05.16 р. повернуто без розгляду заяву Державна екологічна інспекція у Запорізькій області про забезпечення позову.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у період: з 19.03.2014 р. по 25.03.2014 р. Інспекцією було проведено планову перевірку КП “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області, за результатами якої було складено акт. В ході перевірки було встановлено, що в період: з 01.01.2013 р. по 15.01.2013 р. відповідач здійснював забір води з підземного водонасосного горизонту (артезіанських свердловин №№ 1, 2, 2а, 4, 5, 6, 9, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 50) без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням вимог ст. 44, 49 Водного Кодексу України. За вказаний період було забрано 17 833 м3 води, що підтверджується довідкою відповідача від 19.03.2014 р. № 181. Відповідно до розрахунку шкоди від 08.04.2014р., розробленого згідно «ОСОБА_1 розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України від 20.07.2009 року за № 389, з подальшими змінами, сума збитків заподіяних державі відповідачем за період: з 01.01.2013 р. по 15.03.2013 р. становить 254 815,74 грн. Обґрунтовуючи позовні вимоги, Державна екологічна інспекція у Запорізькій області посилається на ст.ст. 44, 48, 49, 110, 111 Водного кодексу України, ст. 47, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 1, 5-8, 49, 54, 84 Господарського процесуального кодексу України.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги, просив суд позов Державної екологічної інспекції у Запорізькій області задовольнити у повному обсязі.
КП “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області у відзиві на позов зазначило, що не погоджується з висновками інспекції, оскільки документи на отримання дозволу подавалися комунальним підприємством вчасно. Так, з метою отримання дозволу на спеціальне водокористування відповідач 06.12.2012р. звертався до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області з відповідною заявою, клопотанням і іншими необхідними документами. Однак, листом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області за вих.№ 2208/18/06 від 29.12.2012р., документи відповідача були повернуті, зазначивши, що прийом документів на отримання дозволів на спеціальне водокористування через Єдиний дозвільний центр буде відновлено після офіційного опублікування постанови «Про внесення змін до постанови КМУ від 13.03.2002р. № 321», проект якої внесено Мінприроди України до Кабінету Міністрів України. 04.01.2013р. відповідачем було повторно направлено клопотання на отримання дозволу на спеціальне водокористування у 2013 році разом з тими самими документами. З супровідним листом № 23/18/06 від 16.01.2013р. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області видало дозвіл на спеціальне водокористування, протиправно при цьому зазначивши термін дії дозволу не з 01.01.2013р., а з 16.01.2013р., без врахування клопотання підприємства, доданих до заяв, в яких ставилося питання про надання дозволу на 2013 рік, а також без врахування факту того, що ці самі документи вже подавалися КП «Оріхівський комунальник» в грудні 2012р., однак протиправно були залишені без розгляду. Таким чином, відповідач у період: з 01.01.2013р. по 15.01.2013р. здійснював забір води без спеціального дозволу на водокористування, внаслідок незаконних дій позивача, що у подальшому спричинило нарахування збитків. Крім того, відповідач вважає, що розрахунок шкоди здійснено позивачем невірно, без врахування, що відповідач є комунальним підприємством і до нього згідно п.325.9 ст. 325 ПКУ має бути застосований коефіцієнт 0,3.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
За клопотанням представника позивача, розгляд справи здійснювався без застосування засобів фіксації судового процесу.
У відповідності до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд
Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області у період: з 19.03.2014 р. по 25.03.2014 р. було проведено планову перевірку Комунального підприємства “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області, за результатами якої було складено акт.
В акті перевірки встановлено, що в період: з 01.01.2013 р. по 15.01.2014 р. відповідач здійснював свою діяльність без дозволу на спеціальне водокористування, що є самовільним використанням водних ресурсів та є порушенням ст. 110 ВКУ.
За поясненнями позивача, Комунальне підприємство “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області здійснювало забір води з підземного водонасосного горизонту (артезіанських свердловин №№ 1, 2, 2а, 4, 5, 6, 9, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 50 - м. Оріхів Запорізької області) без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням вимог ст. 44, 49 Водного Кодексу України. За період: з 01.01.2013 р. по 15.01.2014 р. було забрано 17 833 м3 води, що підтверджується довідкою відповідача від 19.03.2014 р. № 181.
Згідно «ОСОБА_1 розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України від 20.07.2009 року за № 389, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за № 767/16783 (зі змінами, наказ Міністерства екології та природних ресурсів України № 220 від 30.06.2011р., зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.07.2011 року за № 881/19619), за період: з 01.01.2013 р. по 15.01.2013 р. розмір шкоди, заподіяної державі КП “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області, внаслідок забору підземних вод без дозволу на спеціальне водокористування визначено позивачем в сумі 254 815,74 грн.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до статті 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Статтею 46 Водного кодексу України передбачено, що водокористування може бути двох видів - загальне або спеціальне.
Відповідно до статті 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Згідно ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Пунктом 9 ст. 44 Водного кодексу України встановлений обов'язок водокористувача здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Комунальне підприємство “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області зверталось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування пункту 3 припису № 088/07-П від 01.04.2014 щодо зобов'язання оформити дозвіл на спеціальне водокористування та визнання протиправними дій щодо здійснення розрахунку збитків за відсутній дозвіл на спеціальне водокористування за період: з 01.01.2013 по 15.01.2013 рік у розмірі 254815 грн. 74 коп.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.12.2014 р. по справі № 808/5321/14 в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалами Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015р. та Вищого адміністративного суду України від 19.01.2016р., постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26.12.2014 р. по справі № 808/5321/14 залишено без змін.
При розгляді справи № 808/5321/14 судами встановлено, що Комунальне підприємство «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області у період з 01.01.2013 року по 15.01.2013 року здійснювало забір води із артезіанських свердловин без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням вимог Водного кодексу України, а посилання КП «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області на несвоєчасне отримання дозволу на спеціальне водокористування з незалежних від нього причин не є підставою для визнання дій Державної екологічної інспекції у Запорізькій області протиправними, оскільки здійснення спеціального водокористування без спеціального дозволу заборонено.
Відповідно до ч.3 ст. 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці факти.
У відповідності до приписів статей 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Згідно зі статтею 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вину заподіювача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.
Наявність всіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.
В даному випадку суд дійшов висновку, що КП “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області не доведено відсутність своєї вини у допущеному порушені, оскільки факт здійснення відповідачем забору води із артезіанських свердловин у період з 01.01.2013 року по 15.01.2013 року без дозволу на спеціальне водокористування встановлений при розгляді адміністративної справи № 808/5321/14.
Таким чином, КП “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області порушено приписи п. 9 ст. 44, ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Статтею 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів встановлено “Методикою розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року за № 389 (надалі - ОСОБА_1).
За змістом ч. 2 ст. 48, ч. 1 ст. 49, ст. 110 ВК України забір води без дозволу на спеціальне водокористування є самостійною підставою для нарахування та відшкодування збитків за п.п. 1.2, 9.1 ОСОБА_1 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 р. № 389, і не поєднується з іншими діями, зокрема забрудненням підземних вод, за яке також встановлено самостійну відповідальність (постанова Верховного Суду України від 3 вересня 2013 р. у справі № 3-26гс13).
Згідно п. 9.1. Методики (у редакції, що діяла на час складення розрахунку - 08.04.2014р.), розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), здійснюється за формулою: Зсам = 100 х W х Тар.
Розрахунок шкоди в розмірі 254815,74 грн. здійснено позивачем у відповідності до п. 9.1. Методики, за формулою: Зсам =100* 17833*0,4763*0,3= 254 815,74 грн., де 17833 - об'єм води, що використана самостійно без дозволу за спеціальне одокористування; 0,4763 - розмір в грн., аналогічний ставці збору за спеціальне використання води, встановленої ст. 325 Податкового кодексу України, поділений на 100 м3; 0,3 - коефіцієнт, що застосовують до ставок зброку житлово-комунальні підприємства.
Таким чином, твердження відповідача про невірно складений розрахунок шкоди та неврахування позивачем коефіцієнту 0,3, згідно п.325.9 ст. 325 ПКУ, не відповідають дійсності.
Доказів сплати нарахованої шкоди в сумі 254815,74 грн. відповідачем суду надано не було.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо порядку зарахування коштів, отриманих як компенсація шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища слід зазначити наступне.
Відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України від 25 грудня 2015 року № 928-VIII "Про Державний бюджет України на 2016 рік" надходження за кодом бюджетної класифікації доходів 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті у Головному управлінні за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами". Зазначені рахунки відкрито у розрізі територій.
Згідно з пунктами 2.5, 2.6 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 № 43, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.02.2013 за № 291/22823, платники перераховують платежі до державного бюджету у готівковій або безготівковій формі на відповідні рахунки за надходженнями, відкриті в органах Казначейства, за місцезнаходженням (місцем проживання) платника, якщо інше не встановлено законодавством. Перерахування грошових коштів, сплачених платниками до державного бюджету, здійснюється через Систему електронних платежів Національного банку України (далі по тексту - СЕП НБУ) на рахунки, відкриті в органах Казначейства відповідно до законодавства.
На підставі Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 09.08.2013 № 128, кошти, які надійшли за день На рахунки 3311, у регламентований час розподіляються Головним управлінням в автоматичному режимі за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
Відповідно до Бюджетного кодексу України надходження за кодом бюджетної класифікації доходів 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" розподіляються наступним чином:
- 30 відсотків до доходів спеціального фонду Державного бюджету України;
- 20 відсотків до спеціального фонду обласного бюджету;
- 50 відсотків до спеціального фонду відповідних місцевих бюджетів (сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно з законом та перспективним планом формування територій громад).
Після розподілу кошти у відповідних обсягах засобами програмного забезпечення перераховуються за належністю.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Запорізька, 9, ідентифікаційний код юридичної особи: 33377683) до спеціального фонду Державного бюджету України 76 444 (сімдесят шість тисяч чотириста сорок чотири) грн. 72 коп. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30% грошових стягнень за шкоду, до спеціального фонду обласного бюджету Запорізької обласної ради 50 963 (п'ятдесят тисяч дев'ятсот шістдесят три) грн. 15 коп. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень за шкоду, та до спеціального фонду місцевого бюджету м. Оріхів Запорізької області 127 407 (сто двадцять сім тисяч чотириста сім) грн. 87 коп. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень за шкоду, із зарахуванням коштів на відповідний аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Запорізькій області за балансовим рахунком 3311.
Стягнути з Комунального підприємства “Оріхівський комунальник” Оріхівської міської ради Запорізької області (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Запорізька, 9, ідентифікаційний код юридичної особи: 33377683) на користь Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Незалежної України, 72-А, ідентифікаційний код юридичної особи: 38025388, на р/р 35214026081154, МФО 820172, банк отримувача - ГУДКСУ Запорізької області) 3822 (три тисячі вісімсот двадцять дві) грн. 24 коп. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Згідно ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 13.06.2016р.
Суддя А.О. Науменко