Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
від "13" червня 2016 р. Справа № 906/366/16
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Гансецького В.П.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - підприємець (НОМЕР_1 від 07.02.09р.),
ОСОБА_2, дов. від 11.05.16р.
від відповідача: Приведьон В.М., дов. від 28.12.15р. № 08/20222
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (м.Коростишів Житомирської області)
до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго" (м.Житомир)
про скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ, оформлене протоколом №36 від 09.09.2015р.
Позивач звернувся з позовом про скасування рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією, оформлене протоколом № 36 від 09.09.15р.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі. Зокрема, зазначили, що відповідач зфальсифікував матеріали щодо позивача, оскільки позивач не здійснив нічого протиправного, не завдав відповідачу ніякої шкоди, є сумлінним споживачем електроенергії.
Представник відповідача в запереченнях від 17.05.16р. та в судовому засіданні проти позову заперечив. Зокрема зазначив, що відповідно до п.2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562, передбачено застосування її положень у тому числі й за пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих осіб. Звернув увагу, що згідно практики Вищого господарського суду України пошкодження або відсутність пломб є окремим порушенням правил і у такому випадку необхідність доведення факту втручання в роботу лічильника нормами чинного законодавства не передбачено.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
23 листопада 2006 року між Коросишівським РЕМ Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго" (енергопостачальна організація/відповідач) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (споживач/позивач) укладено договір про постачання електричної енергії № 813 (а.с.10-14).
Згідно вказаного договору енергопостачальна організація забезпечує постачання електричної енергії у відповідності до умов договору, а споживач своєчасно проводить оплату за використану електричну енергію в грошовій або іншій формі у відповідності з чинним законодавством і виконує інші умови, визначені цим договором (п.1.1 договору).
Даним договором сторони погодили, що при його виконанні, а також вирішенні всіх питань, що обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією та іншими чинними законодавчими актами України.
27 серпня 2015 року працівниками ПАТ "ЕК "Житомиробленерго" на об'єкті позивача - цех по обробці граніту, який розташовано за адресою: м.Коростишів, вул.Заводська 10, було здійснено перевірку дотримання Позивачем Правил користування електричною енергією. За наслідками проведеної перевірки складено Акт № 015760 від 27.08.15р. (а.с.15).
В Акті інспектори вказали про пошкодження пломби державної метрологічної повірки електролічильника, що є порушенням п.10.2.27 Правил користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
З метою перевірки роботи електролічильника 03.09.15р. комісією було проведено обстеження лічильника, за результатами якого складено Акт № 187/09 від 03.09.15р., згідно якого метрологічні характеристики лічильника знаходяться в межах нормованих значень; лічильник № 351147 не придатний для подальшої експлуатації у зв'язку з вилученням пломб Держповірки, направляється на експертизу (а.с.30).
09.09.15р. відбулося засідання комісії по розгляду акту про порушення споживачем ПКЕЕ. Згідно протоколу № 36 від 09.09.15р., комісія визнала Акт від 27.08.15р. №015760 про порушення ПКЕЕ правомірним та прийняла рішення нарахувати позивачу вартість електроенергії із застосуванням Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил користуванні електричною енергією в розмірі 65270,08 грн.
В подальшому електролічильник був направлений відповідачем на експертне трасологічне дослідження до НДЕКЦ при УМВС України в Житомирській області, за результатами якого складено висновок № 1/6 від 17.09.15р. та встановлено, що представлена для дослідження металева пломба діаметром 14,6 мм, яка була вилучена у споживача ФОП ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1 не піддавалась втручанню та перепломбуванню, а представлена на дослідження металева пломба діаметром 14,2 мм, яка була вилучена у споживача ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 піддавалась втручанню, але не піддавалась перепломбуванню (а.с.25-28).
Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернувся до суду з позовом про скасування рішення Коростишівського району електричних мереж Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго", оформлене протоколом засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією від 09.09.15р.
Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами користування електричною енергією (далі - Правила), затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 р. № 28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 р. N 910) .
Постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом (п.1.3. Правил).
Відповідно до п.3.1 Правил електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору (п. 3.2 Правил).
Відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені (п. 3.3 Правил).
Пунктом 6.40 Правил передбачено, що у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.06р. за № 782/12656 (далі - Методика).
Згідно п.6.41 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.
У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії (п. 6.42 Правил).
Пункти 3.16 та 3.17 Правил передбачають, що розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації. Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку. Підготовка місць для опломбування здійснюється власником електроустановки згідно з переліком, наданим електропередавальною організацією. Перелік місць пломбування може бути розширений за обґрунтованою пропозицією однієї із сторін. У зазначених місцях можуть бути встановлені пломби інших заінтересованих сторін.
При пломбуванні оформляється акт про пломбування. У акті про пломбування мають бути зазначені: місце встановлення кожної пломби, сторона, яка її встановила, сторона, відповідальна за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб на них. Акт про пломбування обліку підписується керівниками або уповноваженими особами сторін, які брали участь у пломбуванні обліку, та завіряється печатками.
Відповідно до п.п.1 п. 2.1 Методики її приписи застосовуються на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ, зокрема в разі порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - порушення пломб), або відсутності на приладах обліку пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку (за умови наявності акта про збереження пломб, складеного в порядку, установленому ПКЕЕ, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу приладів обліку).
В матеріалах справи міститься акт про опломбування, датований 26.02.2015р. (а.с.31). Перевірку енергоспоживання об'єкта позивача було проведено у серпні 2015 року.
Таким чином, в порушення вищезазначених норм, акт про пломбування не оформлявся, а пломби на відповідальне зберігання в порядку, визначеному чинним законодавством, не передавались.
Крім того, акт про порушення № 015760 від 27.08.15р., акт вилучення пломби Держспоживстандарту від 03.09.15р. та акт № 187/09 проведення експертизи ЗВТ від 03.09.15р. містять розбіжності в адресі, за якою було проведено перевірку та виявлено пошкодження пломби державної метрологічної повірки електролічильника.
Зокрема, в акті про порушення ПКЕЕ № 015760 від 27.08.15р. встановлено, що споживач користується електричною енергією за адресою: м.Коростишів, вул.Заводська, 10.
При цьому, в акті вилучення пломби Держспоживстандарту від 03.09.15р., акті №187/09 проведення експертизи ЗВТ від 03.09.15р. та висновку експертного дослідження № 1/6 від 17.09.15р. зазначено, що лічильник був установлений за адресою: м.Коростишів, вул.Набережна 14.
Відповідач вказану розбіжність не пояснив та не спростував.
Так в акті про порушення ПКЕЕ № 015760 від 27.08.15р. зазначено, що споживач порушив п.10.2.27 правил користування електричною енергією.
Пункт 10.2.27 Правил користування електричною енергією передбачає, що споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії, у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживач.
Разом з тим, фактично суму завданих збитків нараховано споживачу на підставі п.10.2.26 за пошкодження пломб державної метрологічної повірки лічильника.
Отже, наведені в акті № 015760 від 27.08.15р. порушення п.10.2.27 Правил користування електричною енергією не мають жодного відношення до пошкодження пломб.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що Акт № 015760 від 27.08.15р. містить суттєві недоліки, не відповідає вимогам п.6.41 ПКЕЕ, та не є належним доказом порушення позивачем вимог ПКЕЕ, а його дефекти не дають можливості зробити однозначний висновок про порушення споживачем ПКЕЕ (пошкодження пломби електропостачальної організації).
Слід зазначити також, що рішення комісії, оформлене протоколом № 36 від 09.09.15р., не містить розрахунку обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ, не зазначено також про наявність окремих документів щодо проведення розрахунків.
Крім того, в протоколі засідання комісії, яке відбулось 09.09.15р. зазначено, що комісія розглянувши акт від 27.08.15р. про порушення ПКЕЕ та інші документи, а саме: висновок експертного дослідження № 1/6 від 17.09.15р., встановила порушення споживачем ПКЕЕ.
Тобто, комісією під час засідання 09.09.15р. по розгляду акту від 27.08.15р. про порушення ПКЕЕ в основу протокольного рішення покладено висновок експертного дослідження, який на момент засідання комісії не міг існувати, оскільки таке дослідження було проведено пізніше - 17.09.15р.
З висновку експертного дослідження № 1/6 від 17.09.15р., також видно, що в ньому зазначена адреса позивача: м.Коростишів, вул.Набережна 14, з якої вилучені пломби, хоча пошкодження цих пломб виявлено під час перевірки 27.08.15р. за адресою: м.Коростишів, вул.Заводська 10.
Крім того, у висновку цього експертного дослідження зазначено, що об'єкти для дослідження в НДЕКЦ представлені нарочно в упакованому та опечатаному виді згідно правил, що ставляться до упакування та опечатування речових доказів. Упаковка представляє собою паперовий конверт розміром 114х164мм. На лицьовій стороні конверта ліворуч за допомогою пишучого приладу виконані рукописні пояснюючі записки, які читаються "м.Коростишів, вул.Набережна, 14, ФОП ОСОБА_1А.". На зворотній стороні конверта клапан заклеєний та опечатаний за допомогою одинадцяти підписів.
При цьому в акті вилучення пломби Держспоживстандарту від 03.09.15р. зазначено, що пломбу помістили в конверт, який був заклеєний та підписаний комісією до складу якої увійшли чотири громадянина, а саме: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (а.с.63).
Крім того, відповідно до п.3.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, факт втручання споживача в роботу приладів обліку, факт пошкодження пломб та/або приладів обліку має бути підтверджений експертизою.
Проте, у даному випадку експертиза не проводилась, а було проведене експертне дослідження, що не є тотожним експертизі.
Таким чином, матеріали справи не містять беззаперечних доказів неправомірних дій споживача щодо пошкодження пломби електропостачальної організації.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що рішення комісії з розгляду актів порушення Правил користування електричною енергією ВАТ "ЕК "Житомиробленерго", прийняте щодо ФОП ОСОБА_1, яке оформлене протоколом № 36 від 09.09.15р., прийнято за результатами розгляду акту, складеного з порушенням вимог ПКЕЕ; з врахуванням експертного дослідження, результати якого не можуть достовірно свідчити про порушення позивачем ПКЕЕ. Не відповідає вимогам оформлення рішення й сам протокол. За таких обставин, оскаржуване рішення комісії, оформлене протоколом №36 суперечить чинному законодавству, а тому вимоги щодо скасування даного рішення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією, оформлене протоколом № 36 від 09.09.15р.
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго", 10008, м.Житомир, вул.Пушкінська 32/8, ідентифікаційний код 22048622 на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: 12501, АДРЕСА_1, ідентифікаційний № НОМЕР_2 - 1378,00грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 13.06.16
Суддя Гансецький В.П.
Друк: 2 прим.
1 - у справу,
2 - відповідачу (рек. з повід. про вруч.).