10 червня 2016 року Справа № 918/1070/15
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого - Ткаченко Н.Г.
Суддів - Катеринчук Л.Й.
Куровського С.В.
розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві
на ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 19.04.2016 по справі № 918/1070/15 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий Екватор" про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИРЕКТИВА",-
До Вищого господарського суду України 07.06.2016 Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві подано касаційну скаргу на ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 19.04.2016 по справі № 918/1070/15 разом із клопотаннями про звільнення від сплати судового збору та про поновлення строку на касаційне оскарження.
Касаційна скарга ДПІ у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві на ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 19.04.2016 по справі № 918/1070/15 не відповідає вимогам ч. 4 ст. 111 ГПК України, відповідно до якої, до касаційної скарги додаються докази сплати судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Згідно ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Клопотання ДПІ у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві про звільнення від сплати судового збору мотивоване тим, що Законом України "Про судовий збір" не передбачено ставки, від якої обчислюється судовий збір, за подання апеляційних та касаційних скарг на постанови суду першої інстанції про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та враховуючи те, що контролюючий орган не звертався до суду по справі №918/1070/15 із заявами передбаченими законом у справах про банкрутство, за подання яких справляється судовий збір, а отже ставка судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції також не вираховується.
В касаційній скарзі ДПІ у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві просить скасувати ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 19.04.2016 по справі № 918/1070/15, якою апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві на постанову господарського суду Рівненської області від 16.02.2016 припинено на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, оскільки ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві не набула статусу кредитора у справі про банкрутство ТОВ "Директива", а відтак і не мала процесуального права на оскарження в апеляційному порядку постанови господарського суду Рівненської області від 16.02.2016.
Таким чином, розмір судового збору у разі подання касаційної скарги по справі, судовий збір за подання позову (іншої заяви і скарги) в якій було сплачено до 01.09.2015 року, розраховується виходячи із суми судового збору, сплаченого при поданні позову (іншої заяви і скарги), та не підлягає перерахунку відповідно до нових ставок судового збору, визначених Законом України "Про судовий збір" в редакції зі змінами, внесеними Законом України №484-VIII від 22.05.2015 року. При цьому, якщо платник судового збору був звільнений від обов'язку сплачувати судовий збір до 01.09.2015 року, то у випадку подання ним касаційної скарги після цієї дати, розмір судового збору визначається залежно від ставки судового збору, яку мав би сплатити скаржник до 01.09.2015 року за відсутності у нього пільги щодо сплати судового збору.
Відповідно до п.п.7 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (у редакції Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII, яка набрала чинності 01.09.2015) визначено ставку судового збору за подання апеляційної та касаційної скарги на ухвалу суду - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" розмір мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2016 становив 1378, 00 грн.
Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" передбачено перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, до якого орган державної фіскальної служби не внесений.
Статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі і органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані із фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Таким чином, перевіривши доводи, викладенні ДПІ у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві у клопотанні про звільнення від сплати судового збору, з урахуванням вимог ст. 8 Закону України "Про судовий збір", колегія суддів не вбачає підстав для його задоволення.
Оскільки до касаційної скарги ДПІ у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві не додано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, то касаційна скарга підлягає поверненню на підставі п. 4 ч. 1 ст. 1113 ГПК України.
Клопотання ДПІ у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві про поновлення строку на касаційне оскарження колегією суддів не розглядалось, оскільки касаційна скарга підлягає поверненню з підстав не подання доказів щодо сплати судового збору.
Відповідно до ч.3 ст.1113 ГПК України після усунення обставин, зазначених у пунктах 1, 2, 3, 4 і 6 частини першої цієї статті, касаційна скарга може бути подана повторно з клопотанням про відновлення пропущеного процесуального строку для подання касаційної скарги.
На підставі викладеного та керуючись ст. 86, п.4 ст.1113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
Відмовити ДПІ у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги на ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 19.04.2016 по справі № 918/1070/15.
Касаційну скаргу ДПІ у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві на ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 19.04.2016 по справі № 918/1070/15 повернути без розгляду.
Головуючий - Ткаченко Н.Г.
Судді - Катеринчук Л.Й.
Куровський С.В.