Постанова від 13.06.2016 по справі 826/18591/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13 червня 2016 року письмове провадження № 826/18591/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., вирішив адміністративну справу

за позовом Об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський"

до Київської міської ради,

Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Об'єднаний кооператив по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський" (далі - позивач, ОК "Дніпровський") звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської ради, Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в якому просить:

- визнати незаконною бездіяльність Київської міської ради щодо не розгляду в місячний строк клопотання ОК «Дніпровський» від 06 лютого 2015 року №К- 24355 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки площею 5208,03 м2, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Воскресенська, 2-а на пленарному засіданні міської ради;

- зобов'язати Київську міську раду розглянути клопотання ОК «Дніпровський» від « 06» лютого 2015 року К-24354 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки площею 5208,03 м2, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Воскресенська, 2-а на пленарному засіданні міської ради.

Позовних вимог до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації позивачем не заявлено. Таким чином вищевказані позовні вимоги слід вважати заявленими до обох відповідачів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Об'єднаний кооператив по будівництву та експлуатації колективних автостоянок Дніпровський" використовує земельну ділянку за адресою: а/с «Лада» - м. Київ, вул. Воскресенська, 2а; відповідно до Рішення №111 Виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 26.01.1981 p., Рішення №1757 Виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 01.02.1982 р , рішення 114 виконавчого комітету Дніпровської ради народних депутатів м. Києва від 11.03.1980 р. та листа №31 Дніпровського районної ради Автолюбитель УССР від 19.07.1980 р. та інших нормативних актів для зберігання автомобілів членів кооперативу на а/с «Лада».

У зв'язку із необхідністю оформити право користування земельних ділянок у відповідності до чинного законодавства України, Позивач звернувся до Київської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. Однак, відповідачем 1 у порушення вимог Земельного кодексу України не розглянуто його звернення та не прийнято з цього питання рішення.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідачів у судові засідання не з'явилися, через відділ документообігу суду подали письмові заперечення проти позову, в яких просили у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неприбуття представників сторін, клопотання позивача та положення частин четвертої та шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні 05.04.2016 року суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши представників сторін та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

06 лютого 2015 позивач звернувся до Київської міської ради з клопотанням та доданими матеріалами, в якому просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Воскресенська, 2а, орієнтований розмір - 5208,03 кв.м.; цільове призначення - землі транспорту, розміщення автостоянки; наміри щодо використання - для будівництва багатоповерхових гаражів для зберігання автотранспорту членів кооперативу; вид права - оренда на десять років.

До клопотання позивач додав: викопіювання з кадастрової карти (плану) в масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; витяг з міського земельного кадастру; витяг з містобудівного кадастру; копія матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці; копії рішень Київської міської ради № 111 від 26.01.81, Дніпровської районної ради № 1757 від 01.11.82; № 114 від 11.03.80; № 190 від 18.03.99 та лист добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» № 31 від 19.07.90; копію статуту ОК БЕКА «Дніпровський» та виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; довіреність на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа.

30 березня 2015 Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано позивачу відповідь, викладену в листі № 057024-5354, якою повідомлено, що за результатами розгляду зазначеного клопотання, керуючись статтею 5 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 № 63/9120, документи, додані до клопотання позивача № К-24353 повертаються на доопрацювання, оскільки згідно листа Департаменту містобудування та архітектури від 24.03.2015 № 3176/0/12/27-15 через зазначену територію проходять інженерні мережі.

За таких обставин позивач, просить суд зобов'язати Київську міську раду розглянути клопотання № К-24354 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки площею 5208,03 м2 на пленарному засіданні міської ради.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

Земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону. Порядок та підстави набуття громадянами права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності визначений Земельним кодексом України.

Частиною 1 ст.116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною 2 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 3 цієї статті передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Статтею 9 Земельного Кодексу України визначено, що до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території віднесено, зокрема: розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

До повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу (п.«б» ст.9 Земельного кодексу України).

Згідно зі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.

Наведені норми встановлюють право Київради передавати земельні ділянки комунальної власності у користування юридичним особам.

Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого органу.

Згідно ч.2 ст.118 та ч.2 ст.140 Конституції України особливості здійснення виконавчої влади і місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

Закон України «Про столицю України - місто-герой Київ» визначає спеціальний статус міста Києва як столиці України, особливості здійснення виконавчої влади та місцевого самоврядування у місті відповідно до Конституції України та законів України.

Офіційне тлумачення окремих положень цього Закону надав Конституційний Суд України, зокрема, рішенням від 25 грудня 2003 року № 21-рп/2003, у якому зазначено, що Київська міська державна адміністрація є єдиним в організаційному відношенні органом, який виконує функції виконавчого органу Київради та паралельно функції місцевого органу виконавчої влади. З питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, цей орган підзвітний і підконтрольний Київраді, а з питань здійснення повноважень у сфері виконавчої влади - Кабінету Міністрів України.

Згідно п.п.8 п.«б» ч.1 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Згідно п.1.1 Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року №182/342, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), безпосередньо підпорядковується Київському міському голові, а з питань управління землями державної власності, розпорядження якими здійснює виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) - виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації).

Департамент у межах своєї компетенції здійснює управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, землями державної власності в межах міста Києва, розпорядником яких є виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (далі - землі державної власності в межах міста Києва), забезпечує проведення в місті земельної реформи, раціональне використання та охорону цих земель на території міста.

У пп.3.11 п.3 Положення №182/342 визначено, що Департамент земельних ресурсів розробляє в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, готує та подає розпорядження Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань:

- розпорядження землями в межах міста Києва;

- передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб;

- надання земельних ділянок в користування, вилучення земельних ділянок;

- продажу земельних ділянок у власність;

- викупу земельних ділянок для суспільних потреб міста;

- звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок;

- встановлення та зміни межі районів у місті, в порядку, встановленому законодавством України.

Отже, з аналізу наведених норм вбачається, що Департамент земельних ресурсів уповноважений готувати висновки щодо надання земельних ділянок в установленому законом порядку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у користування та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність чи користування зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у користування, за результатами розгляду яких визначені в статті 123 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання у користування.

Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі №21-358а13.

Посилання представника відповідача 2 на те, що саме в рамках делегованих законом повноважень у сфері регулювання земельних відносин Київської міської ради Департаменту земельних ресурсів, з метою здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, Київська міська рада уповноважила своїм рішенням від 28.02.2013 № 63/9120 «Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві» Департамент земельних ресурсів на вчинення вказаних вище дій, є необґрунтованим з огляду на наступне.

Представник відповідача 2 вказує, що відповідно до ч. 6 ст. 5 Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування, листом від 30.03.2015 року № 057024-5354 повернуто на доопрацювання ОК "Дніпровський" документи додані до клопотання про видачу дозволу на розроблення відповідного проекту землеустрою.

Разом з тим, частина 6 ст. 5 Порядку передбачає, що у разі надходження до Департаменту земельних ресурсів клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою з доданими документами, які не відповідають складу та змісту документів, встановлених цією статтею, або не дають можливості розглядати клопотання по суті (подано недостатньо відомостей та документів щодо правового статусу майна, розташованого на земельній ділянці, графічні матеріали не відповідають вимогам цієї статті), Департамент земельних ресурсів через приймальню Київради з земельних питань повертає їх зацікавленій особі на доопрацювання.

У випадку повернення клопотання Департамент земельних ресурсів письмово зазначає про підстави такого повернення.

Таким чином Київською міською радою Департаменту земельних ресурсів делеговані лише питання перевірки комплектності поданих документів, а не питання про можливість (або неможливість) надання дозволу. При цьому будь-яка некомплектність поданих документів має бути відображена зрозумілій формі з зазначенням способу її усунення.

При цьому, після усунення зацікавленою особою зазначених Департаментом земельних ресурсів недоліків повторне повернення клопотання не допускається.

З листа відповідача 2 від 30.03.2015 року № 057024-5354 вбачається, що документи повернуто, оскільки згідно листа Департаменту містобудування та архітектури від 24.03.2015 року № 3176/0/12/27-15 через зазначену територію проходять інженерні мережі.

Разом з цим, відповідачем 2 не вказано яким чином наявні інженерні мережі вливають на некомплектність поданих документів з огляду на вимоги ч. 6 ст. 5 Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування та у який спосіб ОК "Дніпровський" повинен усунути вказані недоліки.

За вказаних обставин, суд вказує на наявність протиправної бездіяльності відповідача 1, яка виявилася у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви позивача протягом строку, встановленого статтями 118, 123 Земельного кодексу України, та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Отже, в порушення вищевказаних вимог закону рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки, або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у передбачений законом строк відповідачем 1 не прийнято, у зв'язку із чим обґрунтованими є позовні вимоги позивача про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача 1 розглянути подане клопотання у встановленому порядку.

У той же час позовні вимоги про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача 2 розглянути подане клопотання у встановленому порядку задоволенню не підлягають, оскільки заявлені до сторони, яка не уповноважена виконувати дії зазначені у позові.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 158-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський"до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання бездіяльності Київської міської ради протиправною та зобов'язання Київську міську раду розглянути подане клопотання у встановленому порядку - відмовити.

Адміністративний позов Об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський"до Київської міської ради - задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Київської міської ради щодо не розгляду в місячний строк клопотання ОК «Дніпровський» від 06.02.2015 року №К-24353 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки площею 5208,03 м2, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Воскресенська, 2а, на пленарному засіданні міської ради.

Зобов'язати Київську міську раду розглянути клопотання ОК «Дніпровський» від 06.02.2015 року №К-24353 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки площею 5208,03 м2, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Воскресенська, 2а на пленарному засіданні міської ради.

Стягнути судові витрати в сумі 146,16 грн. на користь Об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський" шляхом їх безспірного списання з рахунків Київської міської ради (адреса: вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01044, код ЄДРПОУ 22883141) за рахунок бюджетних асигнувань

Постанова набирання законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.О. Арсірій