Постанова від 06.06.2016 по справі 814/556/16

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв

06 червня 2016 року Справа № 814/556/16

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1

доВійськово-Морських Сил Збройних Сил України, пров. Штабний, 1, м. Одеса, Одеська область, 65012

треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаВійськова частина НОМЕР_1 , м. Очаків, Миколаївська область, 57503 Військова частина НОМЕР_2 , АДРЕСА_2

провизнання протиправними та скасування п.80 наказу від 19.02.2016 № 10-РС (по особовому складу),

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Військово-Морських Сил Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування п. 80 наказу від 19.02.2016 №10-РС ( по особовому складу)

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що наказ не відповідає критеріям обґрунтованості, розсудливості, дотримання необхідного балансу між буд-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення. Наказ прийнятий всупереч п.4.1 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міноборони від 10.04.2009 № 170, оскільки позивач не знаходився у Резерві для просування по службі та не проводилось його оцінювання.

Відповідач надав заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки переведення позивача відбулось відповідно до вимог чинного законодавства.

Третя особи - в/ч НОМЕР_1 надала суду заперечення проти позову, в якому зазначила, що переведення позивача відбулось на підставі наказа Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 19.02.2016 року, п.82 Положення про проходження громадянами України військової служби.

Третя особа- в/ч НОМЕР_2 надала суду заперечення проти позову, оскільки переведення позивача відбулось відповідно до вимог чинного законодавства.

Сторони та треті особи надали суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. На підставі ст.122 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:

Позивач проходить військову службу у Збройних Силах України та є війковослужбовцем за контрактом військової частини НОМЕР_1 , що дислокується в м. Очакові Миколаївської області.

Наказом командувача Військово-морських сил Збройних сил України № 10-РС від 19.02.2016 відповідно до п.82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 увільнено від займаної посади і призначено до військової частини НОМЕР_2 Військово-Морських Сил Збройних Сил України (п.80) матроса ОСОБА_1 , механіка лабораторії підготовки електричних торпед відділу підготовки та ремонту електричних торпед військової частини НОМЕР_1 , старшим навідником артилерійського взводу атрилерійської батареї артилерійського дивізіону, ВОС-133974 А. Призначається на вищу посаду у порядку просування по службі з шпк «матрос» на «старший матрос».

Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України на виконання рішення начальника Генерального штабу-Головнокомандувача Збройних Сил України від 30.11.2015 № 36093/С щодо переміщення осіб рядового та сержантського (старшинського) складу з військових частин, які не входять до бойового складу, у військові частини бойового складу з метою створення бойового ядра надіслало командирам військових частин ( в т.ч. в/ч НОМЕР_1 ) лист, яким вимагало (пропонувало) надати до управління особового складу штабу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України Плани переміщення (додаток) особового складу спланованого до переміщення у бойові військові частини Військово-Морських Сил Збройних Сил України з розрахунку : військова частина НОМЕР_3 осіб (переміщення сплановане до в/ч НОМЕР_2 ).

На виконання цього листа командир в/ч НОМЕР_1 надіслав начальнику управління особового складу План переміщення особового складу військової частини, в якому зазначені кандидати, які плануються до переміщення на посаді, в тому числі прізвище позивача.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач в порушення процедури передбаченої п.4.1 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сил України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України № 170 від 10.04.2009, призначив позивача на посаду.

П.4.1 Інструкції передбачено, що військовослужбовці Збройних Сил України призначаються на військові посади, передбачені штатами (штатними розписами) військових частин. Призначення військовослужбовців на посади і переміщення по службі здійснюються за результатами оцінювання на підставі Резерву кандидатів для просування по службі , Плану переміщення по службі з числа військовослужбовців, подань, службового документа, та клопотань посадових осіб, а також рішень колегіальних органів, утворених відповідно до чинного законодавства України.

Позивача було призначено до військової частини НОМЕР_2 на підставі п.82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, яким передбачено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється: на рівнозначні посади: у зв'язку з проведенням організаційних заходів. Посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачено вище військове звання, ніж за займаною посадою, а за умови рівних військових звань - більший посадовий оклад. У разі коли штатом (штатним розписом) передбачено два військові звання або диференційовані посадові оклади, до уваги береться вище військове звання або більший посадовий оклад.

Просування по службі військовослужбовців здійснюється на альтернативній основі за умови перебування військовослужбовців у резерві або на конкурсній основі на посади науково-педагогічних (наукових) працівників ( п.85 Положення).

Атестування військовослужбовців в особливий період не проводиться. Для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення. (п.257 Положення).

Поняття особливого періоду визначено у ст.1 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким передбачено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Отже, особливий період починається з моменту оголошення рішення про мобілізацію, охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Мобілізацією, згідно зі ст.3 Закону № 3543 є комплекс заходів, здійснюваних, серед іншого, з метою переведення Збройних Сил України на організацію і штати воєнного часу. Закінчення періоду мобілізації не є самостійною підставою для припинення особливого періоду. Законом не визачено чіткового порядку припинення особливого періоду.

Також ст.1 Закону України № 3543 визначено поняття демобілізації, як комплекс заходів, спрямованих, серед іншого, на планомірне переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, на організацію та штати мирного часу.

Оскільки проведення антитерористичних заходів в Україні, станом на день прийняття спірного наказу не закінчилось, в України діє особливий період, тому відповідно до п.257 Положення на особливий період діє спрощена процедура призначення особового складу на інші посади, тому оцінювання позивача та внесення його прізвища до Резерву для просування по службі не повинно було проводитись.

Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, наказ прийнятий відповідно до вимог чинного законодавства, тому позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст.88 КАС України, суд вважає за можливо звільнити позивача від сплати судового збору.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Т.О. Гордієнко