Рішення від 13.06.2016 по справі 343/1104/16-ц

Справа №: 343/1104/16-ц

Провадження №: 2-о/0343/30/16

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2016 року м.Долина

Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді - Тураша В. А.,

секретаря - Лукань О.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Долинського районного суду справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ ДРАЦС Долинського РУЮ про встановлення факту народження дитини від батьків що перебувають у шлюбі, суд -

ВСТАНОВИВ:

Заявниця просить постановити рішення, яким встановити факт народження дитини ОСОБА_2, 07.03.2016 року в м.Торез Донецької області від батьків : матері- Макарової ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України; батька - ОСОБА_4, 25.06.1985р.н. громадянина України з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про народження.

Допустити негайне виконання рішення суду у цій справі.

Свої вимоги мотивує тим, що 07.03.2016 року в м.Кіровське Донецької області народилася дитина: стать- чоловіча, від батьків, що перебувають у шлюбі: матері - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України; батька - ОСОБА_4, 25.06.1985р.н. громадянина України. Дитині визначено прізвище, ім"я по батькові: ОСОБА_2. Єдиними наявними документами, що підтверджують факт народження дитини на території непідконтрольній державній владі України, відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року №254-VІІІ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», є медична довідка та свідоцтво про народження від 16.03.2016 року серії ДНР №010574.

Розпорядженням КМ України від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» визначено, що на території населеного пункту м.Торез, де народилась дитина, діяльність державних органів влади України, в т.ч. органів (установ) державної реєстрації актів цивільного стану України припинена та фактично не здійснюється.

Отримати документи, що підтверджують факт народження за зразками чинного законодавства України, здійснити реєстрацію факту народження дитини та отримати відповідне свідоцтво про народження, є не можливим.

Встановлення факту народження в судовому порядку необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу - свідоцтва про народження, згідно чинного законодавства України.

В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 вимоги викладені в заяві підтримала зіславшись на викладені в заяві обставини. Додатково пояснила, що дитина народилась в м. Тораз, Донецької області . Вона являється мамою батька дитини ОСОБА_4 та бабусею дитини ОСОБА_2

Представник заінтересованої особи - Відділу ДРАЦС Долинського РУЮ, в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час, та місце слухання справи був повідомлений у встановленому Законом порядку.

Суд, вислухавши пояснення заявниці, дослідивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності , вважає, що заява підставна і підлягає до задоволення, виходячи з наступного:

Згідно п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У відповідності до п.7 ч.1 ст.256 ЦПК України - суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до п.18 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Ч.1 ст. 257-1 ЦПК України, встановлено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Як встановлено в судовому засіданні , заявниця по справі є матір'ю ОСОБА_4 .

Копія свідоцтва про шлюб серії І-НО №214531 від 01.10.2010 року (а.с.7) свідчить про те, що між громадянином України ОСОБА_4, та громадянкою України ОСОБА_6, 01.10.2010 року був укладений шлюб зареєстрований Відділом реєстрації актів цивільного стану Кіровського міського управління юстиції Донецької області, актовий запис №168.

Прізвища після реєстрації шлюбу : чоловіка «Макаров», дружини «Макарова».

Від спільного проживання 07 березня 2016 року у ОСОБА_4 та ОСОБА_7 народився син ОСОБА_2 в місті Кіровське, Донецької області, територія якого є тимчасово окупованою (копія свідоцтва про народження ДНР №010574 а.с.9).

Згідно копії виписки з медичної карти стаціонарного хворого - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 народила 07.03.2016р. сина в пологовому будинку Торезької ЦМЛ, м.Торез Донецької області (а.с.8).

Відповідно до Додатку 1 до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», міста Кіровське та Торез Донецької області віднесено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

За твердженням заявниці, отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Відповідно до ч.1 ст.144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Згідно зі ст.14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.

Встановлення факту народження необхідно заявниці для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» , якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

На сьогоднішній час свідоцтво про народження дитини ОСОБА_2 видане органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України, та не визнається на території України.

Як вбачається з матеріалів справи, заявниця зверталася до Відділу ДРАЦС Долинського РУЮ із заявою щодо державної реєстрації народження дитини.

Згідно відповіді Долинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 28.05.2016р. №251/03.2-05.1-01-53/2 (а.с.13), ними розглянуто документи, подані для державної реєстрації народження дитини чоловічої статі, народженої 07.03.2016 року у гр.ОСОБА_5, виписка з медичної карти стаціонарного хворого видана Торезькою центральною міською лікарнею Донецької області.Оскільки заявником для підтвердження факту народження дитини пред'явлено медичний документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024, відділом ДРАЦС відмовлено у державній реєстрації народження .

Отже, можливості зареєструвати народження дитини на підставі наявної виписки із медичної картки стаціонарного хворого у заявниці немає.

Ч.1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно заяв батьків дитини - ОСОБА_4 та ОСОБА_5, вимоги даної заяви підтримують. У зв'язку з перебуванням на тимчасово окупованій території просять розгляд справи проводити у їх відсутності (а.с. 14,15).

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Таким чином, суд вважає, що вимоги заявниці про встановлення факту народження особи від батьків, що перебувають у шлюбі, на тимчасово окупованій території України відповідають вимогам чинного законодавства, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявниця позбавлена можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини в позасудовому порядку, а встановлення даного факту не порушує прав та інтересів третіх осіб та не пов'язано з подальшим вирішенням спору про право, у зв'язку з чим заяву слід задовольнити та встановити факт народження дитини - ОСОБА_2 07.03.2016 року у м. Торез Донецької області, Україна.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 234,235, 256, 257-1, 367 ЦПК України, суд -

РІШИВ:

Заяву задоволити.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі, а саме ОСОБА_2, громадянина України, дата народження - 07 березня 2016 року, місце народження - місто Торез Донецької області, від батьків: матері - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України ; батька - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Долинський районний суд.

Суддя: