Постанова від 08.06.2016 по справі 183/1164/16

Справа № 183/1164/16

№ 2-а/183/48/16

ПОСТАНОВА

іменем України

08 червня 2016 року м. Новомосковськ

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

судді Юр'євої Т.І.

секретаря судового Гончарової С.Є.

позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Іщенко С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Новомосковської міської ради про скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнень просив визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Новомосковської міської ради № 534 від 30.09.2015року про тимчасове розміщення контейнерів для збору твердих побутових відходів біля будинків № 28 і № 20 по вул. В. Ковалівка, зобов'язати виконавчий комітет Новомосковської міської ради демонтувати (прибрати) контейнери для збирання побутових відходів в районі будинку № 28 по вул. Велика Ковалівка, м. Новомосковська та заборонити виконавчому комітету Новомосковської міської ради встановлювати контейнери для збору твердих побутових відходів біля будинків № 28 по вул. В, Ковалівка та буд № 32 по вул. І. Франко у м. Новомосковську без належним чином затвердженої схеми санітарного очищення та відповідного обладнання майданчика для збору відходів.

Позов обґрунтовано тим, що позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1, який межує із будинком № 28 по вул. Велика Ковалівка, м. Новомосковська. Біля означеного будинку розміщені контейнери для збору сміття - призначені для збирання та зберігання побутових відходів. Розміщення зазначених контейнерів причиняє незручності позивачу, оскільки біля сміттєвих контейнерів постійно знаходиться сміття, яке в теплий період року виділяє неприємний запах. Крім того, місце розташування контейнерів необлаштоване належним чином, не мають водонепроникного твердого покриття та не обладнані навісами, огорожею та ізольовані від об'єктів обслуговування населення, господарських дворів і магістральних вулиць смугою зелених насаджень шириною не менше 1,5 м, є прохідними для пішоходів і транзитного руху транспорту. У липні 2015 року він звертався до суду з зазначеними вимогами. Постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 29 липня 2015 року, суд визнав протиправним та скасував п.1 рішення Виконавчого комітету Новомосковської міської ради № 623 від 28 листопада 2012 року в частині затвердження п.51 Додатку до рішення виконавчого комітету Новомосковської міської ради № 623 від 28 листопада 2012 року щодо дислокації розташування контейнерів для збирання побутових відходів з території багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: вул. Велика Ковалівка, 28 м. Новомосковськ, Дніпропетровської області. Та зобов'язав Виконавчий комітет Новомосковської міської ради вчинити дії щодо демонтажу п'яти контейнерів для збирання побутових відходів, розташованих в районі будинку № 28 по вул. Велика Ковалівка в м. Новомосковську Дніпропетровської області. Вказане рішення суду було виконано, але через деякий час нічого не зробивши для належного облаштування місця розташування контейнерів за вищевказаною адресою, відповідач знову в становив контейнери для збору побутових відходів. Потім він дізнався, що

Виконавчий комітет Новомосковської міської ради прийняв рішення № 534 від 30.09.2015року про тимчасове розміщення контейнерів для збору твердих побутових відходів біля будинків № 28 і № 20 по вул. В. Ковалівка. Вказує, що зазначене рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, підлягає скасуванню, через те, що воно не відповідає вимогам п. «Б», ст. 21 Закону України «Про відходи» в зв'язку з розробленої та затвердженої схеми санітарного очищення населених пунктів в м. Новомосковську, та заборонити

виконавчому комітету Новомосковської міської ради встановлювати контейнери для збору твердих побутових відходів біля будинків № 28 по вул. В, Ковалівка та буд № 32 по вул. І. Франко у м. Новомосковську без належним чином затвердженої схеми санітарного очищення та відповідного обладнання майданчика для збору відходів. Згідно відповіді виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 08 квітня 2016 року та кА схема відсутня.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлений позов, зазначивши, що сміття, залишене в контейнерах внаслідок дії вітру неодноразово потрапляло на територію його домоволодіння, робить незручності для нього, оскільки він змушений самостійно прибирати сміття. Крім того, через сморід з майданчика змушений терпіти складнощі з доступом до будинку повітря.

Відповідач згідно поданої суду заяви заперечив проти задоволення позову, вказуючи, що Виконавчий комітет Новомосковської міської ради прийняв рішення № 534 від 30.09.2015року «Про тимчасове розміщення контейнерів для збору твердих побутових відходів біля будинків № 28 і № 20 по вул. В. Ковалівка». Згідно договору № 5524 від 26.04.2016 року ПАТ «Інститут Дніпрокомунпроект» і Управління житлово -комунального господарства та капітального будівництва Новомосковської міської ради уклали договір щодо розробка схеми санітарного очищення м. Новомосковськ. Таки договори вони укладають кожний рік.

Розглянувши надані сторонами докази, заслухавши пояснення позивача, судом встановлено наступне.

Постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 29 липня 2015 року, суд визнав протиправним та скасував п.1 рішення Виконавчого комітету Новомосковської міської ради № 623 від 28 листопада 2012 року в частині затвердження п.51 Додатку до рішення виконавчого комітету Новомосковської міської ради № 623 від 28 листопада 2012 року щодо дислокації розташування контейнерів для збирання побутових відходів з території багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: вул. Велика Ковалівка, 28 м. Новомосковськ, Дніпропетровської області. Та зобов'язав Виконавчий комітет Новомосковської міської ради вчинити дії щодо демонтажу п'яти контейнерів для збирання побутових відходів, розташованих в районі будинку № 28 по вул. Велика Ковалівка в м. Новомосковську Дніпропетровської області.

Вказане рішення суду було виконано, були демонтовані п'ять контейнерів для збирання побутових відходів, розташованих в районі будинку № 28 по вул. Велика Ковалівка в м. Новомосковську, але через деякий час нічого не зробивши для належного облаштування місця розташування контейнерів за вищевказаною адресою, відповідач у 2016 році знову встановив контейнери для збору побутових відходів біля вищевказаних будинків по вул. В. Ковалівка, у м. Новомосковську, що підтверджується актом від 25 травня 2016 року, складеним мешканцями вищевказаних будинків, та фотографіями розміщення контейнерів без належного обладнання місця.

Рішенням Виконавчого комітету Новомосковської міської ради № 534 від 30.09.2015 року «Про тимчасове розміщення контейнерів для збору твердих побутових відходів біля будинків № 28 та №20 по вул. В.Ковалівка»

визначено дислокацію розташування контейнерів для збирання побутових відходів з території багатоквартирних будинків м. Новомосковська за адресою вул. Ковалівка, 28 - 5 контейнерів.

Розглядаючи право позивача на звернення з позовом суд виходить з наступного.

Згідно ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивачем зазначено, підтверджено наданими суду фотознімками, що місце розташування контейнерів для збирання твердих побутових відходів з території багатоквартирних будинків м. Новомосковська за адресою вул.В.Ковалівка, 28 знаходиться поруч з будинком, в якому зареєстрований позивач - вул. І.Франко, 32, м. Новомосковськ Дніпропетровської області. Контейнерний майданчик, на якому розташовані контейнери не має водонепроникного твердого покриття, не обладнаний навісами, огорожею та не ізольований від господарського двору позивача смугою зелених насаджень, внаслідок чого сміття з означеного майданчику внаслідок дії вітру може потрапляти на територію домоволодіння позивача.

Згідно ст.50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

У відповідності до п.«а» ч.1 ст.14 Закону України «Про відходи», громадяни України, іноземці та особи без громадянства у сфері поводження з відходами мають право на безпечні для їх життя та здоров'я умови при здійсненні операцій щодо поводження з відходами.

Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до 6, 7, 15, 16 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин; організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів; затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів.

У відповідності до ст.1 Закону України «Про відходи», відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Ст.21 Закону України «Про відходи» відносить до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами виконання вимог законодавства про відходи; розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами. Крім того, органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.

Згідно п.п. 1.1, 1.3, 2.6 - 2.10, 2.14 Наказу Міністерства охорони здоров'я України № 145 від 17 березня 2011 року «Про затвердження Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць», дія Санітарних норм поширюється на відносини, що виникають у сфері благоустрою населених пунктів та поводження з відходами, та вони є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та підпорядкування і громадянами. Планово-подвірна система збирання побутових відходів - система, за якою зібрані в контейнери побутові відходи перевозять на об'єкти поводження з відходами для їх подальшого оброблення (перероблення), утилізації, знешкодження чи захоронення. У разі застосування планово-подвірної системи збирання побутових відходів на об'єктах благоустрою населених пунктів мають бути виділені спеціально обладнані майданчики для розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів (контейнерні майданчики) із зручними під'їздами для сміттєвозів. Контейнерні майданчики повинні мати водонепроникне тверде покриття та бути обладнані навісами, огорожею та ізольовані від об'єктів обслуговування населення, господарських дворів і магістральних вулиць смугою зелених насаджень шириною не менше 1,5 м, не повинні бути прохідними для пішоходів і транзитного руху транспорту. Контейнерні майданчики повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м. Місця розташування контейнерних майданчиків на об'єктах благоустрою населених пунктів визначаються у складі проектів будівництва житлових і громадських будівель і споруд, а для території садибної забудови - у складі проектів детальних планів цих територій. У виняткових випадках в районах забудови, що склалася, де немає можливості дотримання відстаней, зазначених у пункті 2.8 Санітарних норм, місця розташування контейнерних майданчиків встановлюються комісією за участю посадових осіб спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури і державної санітарно-епідеміологічної служби, а також представників балансоутримувача будинку та органу самоорганізації населення. Комісією складається акт довільної форми щодо місця розташування контейнерного майданчика, який підписується всіма членами комісії у чотирьох примірниках для кожної із сторін. Під час зберігання побутових відходів у контейнерах повинна бути виключена можливість їх загнивання, розкладання, розвіювання та розпилювання. Термін зберігання в холодний період року (при середньодобовій температурі -5 град.С і нижче) повинен бути не більше ніж три доби, а в теплий період року (при середньодобовій температурі більше ніж +5 град.С) - не більше ніж одна доба (щоденне перевезення).

За таких обставин, оскільки позивачем доведено, а відповідачем не спростовано, що рішення Виконавчого комітету Новомосковської міської ради № 534 від 30 вересня 2015року місце дислокації розташування контейнерів для збирання побутових відходів з території багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: вул. Велика Ковалівка, 28 м. Новомосковськ Дніпропетровської області облаштоване відповідно до вимог Наказу Міністерства охорони здоров'я України № 145 від 17 березня 2011 року «Про затвердження Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць», суд вважає, що при ухваленні рішення відповідачем в цій частині не враховано обставин, що мають значення для прийняття рішення і саме рішення прийняте не пропорційно, без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення та внаслідок прийняття рішення порушене право позивача на безпечне довкілля, рішення прийнято без дотримання вимог державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць.

Враховуючі, що порушення Наказу Міністерства охорони здоров'я України № 145 від 17 березня 2011 року «Про затвердження Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць» носить тривалий характер. Позивач звертається з вимогами повторно, тому суд вважає задовольнити його вимоги та заборонити виконавчому комітету Новомосковської міської ради виносити рішення щодо встановлення контейнерів для збору твердих відходів біля будинків №28 і № 20 по вул. В Ковалівка у м. Новомосковську без затвердження схеми санітарного очищення та відповідного обладнання майданчика для збору відходів.

Керуючись ст.ст. 71, 158, 160 - 163КАС України, суд,- -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Новомосковської міської ради про скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 534 від 30.09.2015 року «Про тимчасове розміщення контейнерів для збору твердих побутових відходів біля будинків 28 і 20 по вул. В.Ковалівка у м. Новомосковську».

Зобов'язати виконавчий комітет Новомосковської міської ради вчинити дії щодо демонтажу п'яти контейнерів для збирання побутових відходів, розташованих в районі будинку № 28 по вул. Велика Ковалівка в м. Новомосковську Дніпропетровської області.

Заборонити виконавчому комітету Новомосковської міської ради виносити рішення щодо встановлення контейнери для збори твердих побутових відходів біля будинків № 28 і № 20 по вул. В. Ковалівка, м. Новомосковська без належним чином затвердженої схеми санітарного очищення та відповідного обладнання майданчика для збору відходів.

Стягнути з виконавчого комітету Новомосковської міської ради на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір у суммі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню 20 коп.).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Суддя Т.І. Юр'єва