Постанова від 23.05.2016 по справі 183/2182/16

Справа № 183/2182/16

№ 3/183/814/16

ПОСТАНОВА

іменем України

23 травня 2016 року м. Новомосковськ

Суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Олійник А.В., за участю прокурора Серченко С.А., розглянувши матеріали, що надійшли з Новомосковської місцевої прокуратури у Дніпропетровській області про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Голубівка Новомосковського району Дніпропетровської області, з вищою освітою, заміжньої, приватного підприємця, депутата Голубівської сільської ради, яка мешкає за АДРЕСА_1

за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу першої установчої сесії шостого скликання Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 12.11.2010 визнано повноваження депутата Голубівської сільської ради шостого скликання ОСОБА_1.

Таким чином, на підставі п. п. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1, є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного закону.

В своїй діяльності ОСОБА_1, як депутат сільської ради керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на депутата сільської ради поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції». Депутати сільської ради зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття близькі особи, зокрема - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб'єкта.

Цією ж статтею Закону визначено поняття реального конфлікту інтересів, як суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Відповідно до ст. ст. 3, 28, ч.2 ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», депутати сільських рад зобов'язані:

- вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

- повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

- не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

- вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів;

- у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.

Разом з тим, ОСОБА_1, порушуючи вимоги передбачені Законом України «Про запобігання корупції», будучи депутатом Голубівської сільської ради та являючись, згідно п. п. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за наступних обставин.

Так, 08 жовтня 2015 року в приміщенні Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області за адресою: Новомосковський район, с. Голубівка, вул. Леніна, 20, проходила сорок друга сесія шостого скликання, на якій згідно обліку відвідувань сесій депутатами Голубівської сільської ради шостого скликання були присутні 17 депутатів, а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_1, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17

Згідно п. 10 протоколу Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 08 жовтня 2015 року на порядок денний було винесено питання «Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення особистого селянського господарства».

Після доповіді землевпорядника Голубівської сільської ради ОСОБА_18 по питанню «Про надання дозволу громадянам на розроблення проету землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення особистого селянського господарства», в тому числі й чоловіку ОСОБА_1 - ОСОБА_19, депутати Голубівської сільської ради проголосували за вказане рішення наступним чином: «За» - 17 депутатів; «Проти» - немає; «Утрималось» - немає.

На підставі зазначеного вище голосування Голубівською сільською радою було підготовлено рішення № 10-42/VI від 08.10.2015 «Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення особистого селянського господарства», в тому числі й ОСОБА_19 площею 0,54 га за адресою: АДРЕСА_2.

ОСОБА_1, будучи депутатом Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, у порушення п. 3 Порядку, вимог ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, тобто прийняла участь у голосуванні та проголосувала «ЗА» за рішення від 08 жовтня 2015 року № 10-42/VI Голубівської сільської ради, щодо надання її чоловіку ОСОБА_19 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення особистого селянського господарства, чим вчинила адміністративне корупційне правопорушення в умовах реального конфлікту інтересів, зокрема:

-Рішення № 10-42/VI від 08.10.2015 «Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення особистого селянського господарства», в тому числі й ОСОБА_19 площею 0,54 га за адресою: АДРЕСА_2.

На підставі вказаного рішення, ОСОБА_19 отримав можливість на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,54 га за адресою: АДРЕСА_2.

При вчиненні дій в умовах реального конфлікту інтересів, ОСОБА_1, не повідомила колегіальний орган - Голубівську сільську раду на її сесії про наявний конфлікт інтересів при голосуванні за надання дозволу її чоловіку на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення особистого селянського господарства.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи депутатом Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області та, згідно п. п. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, порушуючи вимоги передбачені ст.ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції» та ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», усвідомлюючи про наявну суперечність між приватними інтересами та її службовими повноваженнями, зумовленими перебуванням у сімейних стосунках із ОСОБА_19, з метою приховування суперечностей між особистими приватними інтересами та своїми службовими повноваженнями, наявність яких впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, невідкладно не повідомила Голубівську сільську раду Новомосковського району Дніпропетровської області про наявність реального конфлікту інтересів.

Крім того, згідно протоколу першої установчої сесії шостого скликання Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 12.11.2010 визнано повноваження депутата Голубівської сільської ради шостого скликання ОСОБА_1.

Таким чином, на підставі п. п. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1, є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного закону.

В своїй діяльності ОСОБА_1, як депутат сільської ради керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на депутата сільської ради поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції». Депутати сільської ради зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття близькі особи, зокрема - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб'єкта.

Цією ж статтею Закону визначено поняття реального конфлікту інтересів, як суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Відповідно до ст. ст. 3, 28, ч.2 ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», депутати сільських рад зобов'язані:

- вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

- повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

- не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

- вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів;

- у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.

Разом з тим, ОСОБА_1, порушуючи вимоги передбачені Законом України «Про запобігання корупції», будучи депутатом Голубівської сільської ради та являючись, згідно п. п. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за наступних обставин.

Так, 08 жовтня 2015 року в приміщенні Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області за адресою: Новомосковський район, с. Голубівка, вул. Леніна, 20, проходила сорок друга сесія шостого скликання, на якій згідно обліку відвідувань сесій депутатами Голубівської сільської ради шостого скликання були присутні 17 депутатів, а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_1, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17

Згідно п. 10 протоколу Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 08 жовтня 2015 року на порядок денний було винесено питання «Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення особистого селянського господарства».

Після доповіді землевпорядника Голубівської сільської ради ОСОБА_18 по питанню «Про надання дозволу громадянам на розроблення проету землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення особистого селянського господарства», в тому числі й чоловіку ОСОБА_1 - ОСОБА_19, депутати Голубівської сільської ради проголосували за вказане рішення наступним чином: «За» - 17 депутатів; «Проти» - немає; «Утрималось» - немає.

На підставі зазначеного вище голосування Голубівською сільською радою було підготовлено рішення № 10-42/VI від 08.10.2015 «Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення особистого селянського господарства», в тому числі й ОСОБА_19 площею 0,54 га за адресою: АДРЕСА_2.

ОСОБА_1, будучи депутатом Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, у порушення п. 3 Порядку, вимог ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, тобто прийняла участь у голосуванні та проголосувала «ЗА» за рішення від 08 жовтня 2015 року № 10-42/VI Голубівської сільської ради, щодо надання її чоловіку ОСОБА_19 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення особистого селянського господарства, чим вчинила адміністративне корупційне правопорушення в умовах реального конфлікту інтересів, зокрема:

-Рішення № 10-42/VI від 08.10.2015 «Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення особистого селянського господарства», в тому числі й ОСОБА_19 площею 0,54 га за адресою: АДРЕСА_2.

На підставі вказаного рішення, ОСОБА_19 отримав можливість на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,54 га за адресою: АДРЕСА_2.

При вчиненні дій в умовах реального конфлікту інтересів, ОСОБА_1, не повідомила колегіальний орган - Голубівську сільську раду на її сесії про наявний конфлікт інтересів при голосуванні за надання дозволу її чоловіку на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення особистого селянського господарства.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи депутатом Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області та, згідно п. п. «Б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, порушуючи вимоги передбачені ст.ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції» та ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», усвідомлюючи про наявну суперечність між приватними інтересами та її службовими повноваженнями, діючи умисно з мотивів особистих інтересів, з метою сприяння в одержанні її чоловіком дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,54 га за адресою: АДРЕСА_2, вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, тобто прийняла участь у голосуванні та проголосувала «за» рішення Голубівської сільської ради № 10-42/VI від 08 жовтня 2015 року «Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення особистого селянського господарства», в тому числі й своєму чоловіку ОСОБА_19

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала, повідомила, що не знала про існування конфлікту інтересів.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Відповідно ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи те, що справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП розглядаються одночасно, суд вважає за необхідне об'єднати дані справи в одне провадження.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1, думку прокурора та дослідивши матеріали справ про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:

-протоколом першої сесії шостого скликання про визнання повноважень депутатів Голубівської сільської ради;

-заявою ОСОБА_19 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою;

-графічними матеріалами, на яких зображено бажане місце розташування земельної ділянки;

-обліком відвідувань сесій депутатами шостого скликання;

-протоколом 42 сесії 6-го скликання Голубівської сільської ради від 08.10.2015;

-рішенням Голубівської сільської ради № 10-42/VI від 08.10.2015 року «Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення особистого селянського господарства»;

-листом Голубівської сільської ради № 02-21/96 від 28.03.2016 року;

-поясненням депутата Голубівської сільської ради ОСОБА_1;

-поясненням секретаря Голубівської сільської ради ОСОБА_7

При визначенні виду і розміру стягнення враховую характер скоєного правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та ступінь його вини.

Обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність обставин при розгляді справи в суді не встановлено.

З урахуванням викладеного, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1

адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави, однак не в максимальному розмірі, оскільки саме таке адміністративне стягнення забезпечить функцію запобігання вчиненню нових правопорушень.

На підставі викладено, керуючись ст. ст. 36, 172-7, 283, 284, 287 КпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення:

-за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави у сумі 1700 гривень;

-за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави у сумі 3400 гривень.

На підставі ст. 36 КУпАП, у межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, остаточно накласти на ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу на користь держави у сумі 3400 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 275,60 гривень.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова підлягає до виконання протягом трьох місяців.

Суддя А.В. Олійник