пр. № 2/759/3804/16
ун. № 759/7550/16-ц
31 травня 2016 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Лук'яненко Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районного в м. м. Києві державної адміністрації про встановлення юридичних фактів та визначення права,
30.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районного в м. м. Києві державної адміністрації про встановлення юридичних фактів та визначення права та просив визначити, що у лютому 2016 року величина прожиткового мінімуму для сім'ї ОСОБА_1 відповідно до розуміння цього поняття, наведеного у статті 1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» становить 1378,00 гривень; встановити, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї ОСОБА_1 за період з серпня 2015 року по січень 2016 року (749,38грн.) є нижчою від визначеного у лютому 2016 року прожиткового мінімуму для сім'ї ОСОБА_1 (1378,00 гривень); визначити, що ОСОБА_1 у лютому 2016 року мав право на державну соціальну допомогу відповідно до ст.. 3 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Відповідно до ст. 15 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких їх справ проводиться за правилом іншого судочинства.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Пунктом 1 ч. 1 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
З матеріалів справи вбачається, що позивач в порядку цивільного судочинства звернувся з публічно - правовим спором до суб'єкта владних повноважень про призначення йому державної соціальної допомоги відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», оскільки фактично від оспорює дії відповідача, щодо не визнання за позивачем права на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.
Враховуючи наведене, позовні вимоги позивача, підлягають розгляду за правилами КАС України.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 122 ЦПК України, суд відмовляє позивачу у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Оскільки позовні вимоги не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, їх розгляд необхідно вирішувати в порядку адміністративного судочинства, а тому у відкритті провадження необхідно відмовити.
Керуючись ст. 122 ЦПК України,
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районного в м. м. Києві державної адміністрації про встановлення юридичних фактів та визначення права.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через районний суд шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
СУДДЯ: Л.М. Лук'яненко