Постанова від 10.06.2016 по справі 753/9534/16-а

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/9534/16-а

провадження № 2-а/753/487/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" червня 2016 р. суддя Дарницького районного суду міста Києва Лужецька О.Р., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницьке відділення) про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії

ВСТАНОВИВ:

18 травня 2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницьке відділення) з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницьке відділення) щодо вилучення із суми для обчислення пенсії ОСОБА_2 премію у розмірі 1 793,73 грн., надбавку у розмірі 4 014,90 грн., включення до суми для обчислення пенсії ОСОБА_2 надбавок та премії у розмірі 402,04 грн.; зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницьке відділення) призначити ОСОБА_2 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 6 830,93 грн. з дня звернення до Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва, починаючи з 27 березня 2015 року з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування зазначеного позову ОСОБА_2 вказує на те, що постановою Дарницького районного суду м Києва від 30 листопада 2015 року у справі № 753/17897/15-а позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва призначити ОСОБА_2 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 27 березня 2015 року. 20 квітня 2016 року позивач звернувся до Управління з заявою, в якій просив надати йому розрахунок розміру його пенсії з обґрунтуванням величини кожної складової частини. 29 квітня 2016 року Управління направило позивачу відповідь та роз'яснило, що перерахуання пенсії проведено в межах чинного законодавства з урахуванням вимог статті 33 Закону України «Про державну службу». Позивач вважає дії та відмову відповідача безпідставною, противоправною та такою, що порушують конституційні права позивача на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 26 травня 2016 року відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницьке відділення) про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії.

Представник відповідача подав письмові заперечення на дану позовну заяву, посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів населення в заробітну плату для обчислення пенсії за нормами закону «Про державну службу» не входить. Крім того, зазначив, що суд не вправі підміняти державний орган, частково перебираючи на себе його функції, зокрема по обрахуванню пенсій та не вправі встановлювати розмір пенсії.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Дарницького районного суду м Києва від 30 листопада 2015 року у справі № 753/17897/15-а позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва призначити ОСОБА_2 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 27 березня 2015 року.

20 квітня 2016 року позивач звернувся до Управління з заявою, в якій просив надати йому розрахунок розміру його пенсії з обґрунтуванням величини кожної складової частини.

29 квітня 2016 року Управління направило позивачу відповідь та роз'яснило, що перерахування пенсії проведено в межах чинного законодавства з урахуванням вимог статті 33 Закону України «Про державну службу».

Суд не може погодитися з твердженням Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницьке відділення), виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Дана правова позиція відображена, в тому числі, в постановах Верховного Суду України від 04.03.2014, від 28.05.2013.

Крім того, відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Згідно пп. 1.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України від 13.01.2014 № 5, для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці.

До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат.

Суми виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, входять (на ряду з доплатами, надбавками, гарантійними та компенсаційними виплатами, передбаченими чинним законодавством, преміями, пов'язаними з виконанням виробничих завдань і функцій) до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з пп. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України від 13.01.2014 № 5.

Тобто, індексація, як вбачається з викладеного, входить до фонду додаткової заробітної плати, який є складовою частиною фонду оплати праці та, відповідно, до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії, у зв'язку з прийняттям Законів України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні" та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", змін не зазнали.

Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому, внесені Законами України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні", та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Разом з тим, п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».

Водночас пенсія позивачеві була призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» у редакції Закону України, що була чинною на момент призначення пенсії, отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаним законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Згідно із ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницьке відділення) подано довідку, яка містила відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми та подавалась позивачем відповідачу при призначенні пенсії.

Дана довідка містила відомості про нараховані позивачу надбавки, премії, що він отримував на час роботи.

За таких обставин, суд приходить до висновку визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницьке відділення) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії; зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницьке відділення) провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яке діяло на час призначення пенсії з урахуванням сум премій, надбавок, починаючи з 18 травня 2016 року з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 27.0.2015 по 17.05.2015 залишити без розгляду відповідно до ст. 100 КАСУ.

В іншій частині позовних вимог - відмовити, оскільки суд не вправі підміняти державний орган, частково перебираючи на себе його функції, зокрема по обрахуванню пенсій та не вправі встановлювати розмір пенсії.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню частково.

На підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 3, 4, 11, 12, 19, 160-163, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницьке відділення) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням сум надбавок, премій.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницьке відділення) провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яке діяло на час призначення пенсії з урахуванням сум премій, надбавок, починаючи з 18 травня 2016 року з урахуванням проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва.

СУДДЯ О.Р.ЛУЖЕЦЬКА