Справа № 686/9157/16-п
8 червня 2016 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Місінкевич А.Л., за участю правопорушника, захисника ОСОБА_1 розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції у м. Хмельницькому про притягнення до адміністративної відповідальності щодо
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, ад'ютанта ОСОБА_3, одруженого, маючого на утриманні двоє неповнолітніх дітей, протягом року 26.06.2015 року притягувався до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП,
за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 130 КУпАП, -
Відповідно до протоколу від 16.04.2016 року вказано, що 16.04.2016 року о 1 годині 20 хв. в м. Хмельницькому, по провулку Ювілейний, 142 водій ОСОБА_2 повторно керував автомобілем НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився в медичному закладі, що підтверджується висновком ХОНД № 1702, чим порушив п. 2.5. ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 130 КУпАП
В судовому засіданні порушник свою вину не визнав, вказав, що він не керував автомобілем, дійсно того дня вживав алкоголь, проте його підвіз знайомий, а потім він пересів за кермо автомобіля і сидів там із знайомим, після цього під'їхали працівники поліції.
В ході судового розгляду були допитані працівники поліції ОСОБА_4, ОСОБА_5, які повідомили, що після повідомлення факту, щодо наявності ознак керування автомобілем особою в стані сп'яніння, вони виїхали в обумовлений квадрат та виявили автомобіль, який рухався і керувався ОСОБА_2, який був з ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці водій заявив, що готовий пройти його в медичному закладі, після цього був доставлений до медичного закладу і там відмовився проходити обстеження, що було зафіксовано актом і після цього було складено протокол про адміністративне правопорушення.
Вислухавши свідків, правопорушника, переглянувши відеозапис подій, дослідивши матеріали суд приходить до наступного.
Так, відповідно ч. 2 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті - керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до даних вимог передбачена відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Статтею ст. 266 КУпАП, частинами 2, 3, 4 передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Таким чином законодавчо визначено, що встановлюється відповідний порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Даний порядок встановлений відповідними підзаконними актами.
Згідно Постанови КМ України від 17.12.2008 року за № 1103 із подальшими змінами, затверджений «Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» (в подальшому за тестом Порядок огляду). Відповідно до даного порядку встановлено, що огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку (п.3.)) Відповідно п. 4 Порядку огляду огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків, а п. 5 даного порядку встановлено, що результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.
Відповідно п. 6 Порядку огляду водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав (п. 7 Порядку огляду). У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. (п. 8. Порядку огляду).
Крім того відповідно до спільного наказу МВС України, Міністерства охорони здоров'я України за № 1452/735 від 09.11.2015 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за N 1413/27858 затверджено Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції ( в подальшому за текстом Інструкція) встановлено підстави огляду на стан сп'яніння (п.3 розділ 1), огляд на стан сп'яніння (п. 6 розділ 1), відмова водія від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки або незгода його з результатами огляду і проведення його в закладі охорони здоров'я. (п.7 розділ 1). Розділом 2 даної Інструкції встановлено проведення огляду на стан сп'яніння поліцейським і оформлення результатів. В даному розділі передбачається, що огляд на місці зупинки проводиться в присутності 2 свідків (п. 6). Дана інструкція дублює положення 7 Порядку огляду.
Одночасно відповідно Наказу МВС України № 1395 від 07.11.2105 року, зареєстрованого в Мінюсті України 10.11.2105 року за № 1408/27853 затверджена «Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі». Відповідно до п. 3, 4, 5,6, розділу ІХ даної Інструкції встановлюються особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення передбачене ст. 130 КУпАП, згідно якого встановлено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно наданого протоколу серія АП2 № 074266 від 16.04.2016 року відсутні будь-які свідки, які зафіксували факт відмови особи від проходження на стан сп'яніння на місці зупинки чи в медичному закладі та не зазначені ознаки сп'яніння по яким працівники поліції дійшли висновку про необхідність проходження обстеження. До протоколу доданий висновок про результати медичного огляду від 16.04.2016 року в якому зафіксовано висновок огляду, як відмова від огляду. Доводи правопорушника, що він не керував автомобілем спростовуються показами свідків - працівників поліції та відеозаписом обставин події.
Проте, згідно ч. 6 ст. ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З урахуванням викладеного, оскільки працівниками поліції не дотрималися передбаченого ст. 266 КУпАП порядку проведення огляду особи на стан алкогольного сп'яніння та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, такий огляд згідно частини п. 6 зазначеної статті вважається недійсним.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись статтями 130, 247, 266 КУпАП, суддя, -
Провадження по справі відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за частиною 2 статті 130 КУпАП закрити, у в зв'язку з відсутністю в його діях зазначеного складу адміністративного правопорушення.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.Л. Місінкевич