Справа № 333/2457/16-а
Провадження 2-а/333/93/16
06 червня 2016 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Герасименко С.Г.,
при секретарі Уляницькій Д.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
16.05.2016 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх вимог зазначає, що з 1994 року він перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримував пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 18.04.2013 він набув право на пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» і 24.04.2013 року звернувся до Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя із заявою про призначення пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 04.05.2016 ОСОБА_3 стало відомо про те, що при призначенні та обчисленні йому пенсії у 2013 році було застосовано показник середньої заробітної плати у галузях економіки за 2007 рік - 1197,91 грн. На письмову заяву ОСОБА_3 від 04.05.2016 щодо перерахування пенсії у відповідності до вимог законодавства, Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя листом від 11.05.2016 № 99/Х-9 повідомив про те, що йому не було призначено пенсію за віком у відповідності до ЗУ «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», а було переведено з одного виду пенсії на інший згідно ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії з дня подання мною заяви відповідачу, при цьому були відсутні підстави для застосування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Вважає дії відповідача щодо відмови перерахувати розмір пенсії у відповідності до ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» протиправними та такими, що порушують його права та просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії за віком з 04 листопада 2015 року відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2010, 2011 та 2012 роки, забезпечити щомісячну виплату перерахованої пенсії за віком та виплатити йому різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та їх обґрунтування, наполягаючи на задоволенні позову.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог та зазначила, що на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя з 24.04.2013 року перебуває ОСОБА_3 та отримує пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до зазначеної дати позивач перебував на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 04.05.2016 року ОСОБА_3 звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії за віком з моменту призначення відповідно ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2010, 2011 та 2012 роки, та забезпеченням її щомісячної виплати. Листом управління від 11.05.2016 року за вих.№99/с-9 позивача було повідомлено про те, що при переведенні з одного виду пенсії на інший згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим застосування показника середньої заробітної плати з якої сплачено страхові внески за 2010, 2011, 2012 р.р. Представник відповідача просить суд в позовних вимогах ОСОБА_3 про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя провести перерахунок пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.40 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2010,2011 та 2012 роки, відмовити в повному обсязі, бо при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені у ч. 1 ст. 40 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності та оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_3 з 1994 року отримував пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Використовуючи своє право на вибір виду пенсії, позивач 24.04.2016 року перейшов на інший вид пенсії - пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 11.05.2016 № 99/Х-9 Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя повідомило позивача про те, що йому не було призначено пенсію за віком у відповідності до ЗУ «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», а було переведено з одного виду пенсії на інший згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії з дня подання мною заяви відповідачу, при цьому були відсутні підстави для застосування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах, згідно з якими ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень і в спосіб, передбачений законодавством України.
Згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення, а саме призначення і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 - управління фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов*язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов*язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання ( у тому числі каліцтва не пов*язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв*язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Порядок обчислення та застосування показника середньої заробітної плати при переведені з одного виду пенсії на інший врегульовано нормами ст.ст. 40, 45 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 3 ст. 45 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється із дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться на час переведення в пенсійній справі, а також додаткових документів.
Згідно діючого пенсійного законодавства за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Тому на підставі зазначеної норми, перерахунок пенсії за віком ОСОБА_3 не може бути здійснений з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) за 2010, 2011, 2012 роки, тому як перерахунок розміру пенсії здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а саме із застосуванням попереднього показника середньої заробітної плати за 2007 рік, а не нового звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_3 із застосуванням показника середньої заробітної працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010, 2011, 2012 роки, оскільки при переведенні з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” на пенсію за віком згідно із Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" слід застосувати показник середньої заробітної плати (доходу), що враховувався для обчислення пенсії відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"в році, в якому позивач звернувся за призначенням пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війскової служби, та деяких інших осіб”.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9-11,49,51,158-163,186 КАС України, Законом України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом 10 днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Комунарського районного
суду м. Запоріжжя С.Г. Герасименко