Постанова від 26.01.2016 по справі 200/19706/15-а

Справа № 200/19706/15-а

Провадження №2а/200/355/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" січня 2016 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

в складі: головуючого-судді: Женеску Е.В.

за участю секретаря: Кравченко Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпропетровська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15 вересня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги наступним.

З 25 жовтня 2010 року вона перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», розмір якої на момент її призначення складав 82% від суми заробітної плати. Вона дізналася з судової практики, що пенсійні виплати особам, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», проводяться з урахуванням сум матеріальної допомоги, сум індексації, з яких сплачено збір на загальне обов'язкове пенсійне страхування. Тому 21 серпня 2015 року вона звернулася до відповідача з заявою про здійснення їй перерахунку пенсії з урахуванням сум «інших виплат», а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, зазначених у довідці від 19.08.2015 року, виданої Кіровською районною у місті Дніпропетровську радою, з яких були фактично нараховані і сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в заробітну плату для призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ст. 37 Закону України «Про державну службу». Відповідач листом від 31.08.2015 року відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії. Відмову вважає неправомірною, оскільки Закон України «Про пенсійне забезпечення» передбачає включення до заробітку для обчислення пенсії всіх видів оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату найманих працівників, оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески, збори до соціальних фондів. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу). Таким чином, об'єктом обчислення розміру пенсії для відповідача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У відповідності до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплату у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Враховуючи викладене, позивачка просила суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська щодо відмови їй в перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати згідно з довідкою від 19.08.2015 року № 102, з яких були фактично нараховані і сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в заробітну плату для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська провести їй перерахунок пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням 82 відсотків її заробітної плати з включенням до складу заробітної плати для розрахунку пенсії інших виплат, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати згідно з довідкою від 19.08.2015 року № 102, з яких були фактично нараховані і сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, направила до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, направив до суду заяву, в якій просив розглянути справу в його відсутність, надав суду письмові заперечення на позов. Заперечення обґрунтовані тим, що складові заробітної плати державного службовця визначені ст. 33 Закону України «Про державну службу». Згідно з цією нормою заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.1999 року № 2288 «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» визначається вичерпний перелік надбавок, до яких не входять матеріальна допомога, допомога на оздоровлення та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах, та зразкове виконання трудових обов'язків. В зв'язку з чим просив адміністративний позов залишити без задоволення.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що з 25 жовтня 2010 року позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», розмір якої складає 82% від середнього заробітку.

21 серпня 2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі довідки № 102 від 19.08.2015 року, виданої Кіровською районною у місті Дніпропетровську радою, з урахуванням сум, зазначених у графі «інші виплати», а саме - сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, з яких були фактично нараховані і сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 7, 8).

Листом № П-87 від 31.08.2015 року УПФ України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, названі в заяві види виплат не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії (а.с. 9).

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно з п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Частиною першою статті 1 Закону “Про оплату праці” встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами другою, шостою статті 33 Закону “Про державну службу” передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога

для вирішення соціально-побутових питань.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії, рішення відповідача є неправомірним, тому позовні вимоги підлягають задоволенню як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.

Виходячи з вищевикладеного та керуючись ст.. 19 Конституції України, Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про державну службу», ст.ст. 8, 9, 11, 69-71, 86, 94, 99, 158-163, 255 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати згідно з довідкою від 19.08.2015 року № 102, з яких були фактично нараховані і сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в заробітну плату для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська з 21 серпня 2015 року провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням 82 відсотків її заробітної плати з включенням до складу заробітної плати для розрахунку пенсії інших виплат, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати згідно з довідкою від 19.08.2015 року № 102, з яких були фактично нараховані і сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - НОМЕР_1, судові витрати у сумі 487 гривень 20 копійки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий-суддя: Е.В. Женеску