Провадження №2-о-134/16
у справі №760/2926/16-ц
19 травня 2016 року Солом'янський районний суд м. Києва
в складі:головуючого судді- Лазаренко В.В.
за участю секретаря - Кучерини Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_3, зацікавлені особи: ОСОБА_4, Солом'янський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві, про встановлення факту, що має юридичне значення,
15.02.2016 заявник ОСОБА_3 звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт народження дитини - ОСОБА_5, який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, матір'ю якого є ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, проживаюча за адресою: АДРЕСА_1; батьком - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин України, місце проживання: АДРЕСА_1.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він та зацікавлена особа ОСОБА_4 з 28.10.2006 перебувають у шлюбі, від якого у них ІНФОРМАЦІЯ_4 народився син ОСОБА_5. Оскільки на час народження сина АРК являється тимчасово окупованою територією України, у передбаченому законодавством порядку факт народження сина зареєстрований не був. 24.06.2015 ним було отримано свідоцтво про народження сина ОСОБА_5, а 17.11.2015 - медичне свідоцтво про його народження, яке видане органами, діяльність яких відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є незаконною, а вказані документи є недійсними. З метою виконання вимог законодавства, він звернувся за місцем свого проживання з заявою до Солом'янського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві про реєстрацію факту народження сина ОСОБА_5, проте останнім у реєстрації факту народження дитини було відмовлено.
З наведених підстав ним подано до суду дану заяву про встановлення факту народження дитини.
В судове засідання заявник не з'явився, через свого представника ОСОБА_7 подав заяву у якій просить розглядати справу у його відсутності та просить суд її задовольнити.
Зацікавлена особа ОСОБА_4 та представник Солом'янського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Крім того, відповідно до заяви Солом'янський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві просить слухати справу у відсутності свого представника.
З урахуванням вказаних обставин, суд знаходить можливим розглянути справу у відсутності заявника та зацікавлених осіб.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Актами цивільного стану, зокрема, є народження фізичної особи.
За змістом ч.ч. 3, 4 вказаної статті, народження фізичної особи підлягає державній реєстрації. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.
Чатинами 2, 5 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Згідно ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_3 та заінтересована особа ОСОБА_4 перебувають у шлюбі з 28.10.2006, що вбачається із свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_1, виданого 28.10.2006 відділом реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції АРК.
Як зазначено заявником у заяві, від цього шлюбу у нього та зацікавленої особи ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 народився син ОСОБА_5.
Як видно з матеріалів справи, заявником було отримано свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 від 24.07.2015, яке видане органом, що діє на тимчасово окупованій території України - АРК.
Окрім того, заявником отримано медичне свідоцтво про народження серії 35 №001420 від 17.11.2015, яке видане органом, що діє на тимчасово окупованій території України - АРК.
З метою виконання вимог законодавства, заявник звернувся за місцем свого проживання з заявою до Солом'янського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві про реєстрацію факту народження сина ОСОБА_5.
Листом від 31.03.2016 №2416/03/04-38, Солом'янський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві відмовив у реєстрації факту народження дитини, мотивувавши свою відмову тим, що пред'явлений медичний документ, за формою не відповідає вимогам наказу Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024.
Як визначено у ч. 1 ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з правилами ч. 3 ст. 15 ЦПК України розгляд цивільних справ здійснюється в порядку позовного, наказного та окремого провадження.
За змістом ст. 234 ЦПК України, в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку може бути встановлено, зокрема, факт народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутну територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначено тимчасово окупованою територією.
Згідно з положеннями ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
За змістом ст. 57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Отже, враховуючи наведене вище, зважаючи, що факт народження дитини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, достовірно підтверджується наданими суду доказами, даний факт породжує юридичні наслідки для заявника, проте його реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану неможлива, суд приходить до висновку про те, що вимоги заявника про його встановлення знайшли своє підтвердження, у зв'язку з чим заяву належить задовольнити.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 67-60, 234, 256-259 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_5, який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, матір'ю якого є ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, проживаюча за адресою: АДРЕСА_1; батьком - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин України, місце проживання: АДРЕСА_1.
Дане рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду м. Києва через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: