Постанова від 07.06.2016 по справі 760/8572/16-а

Провадження №2-а/760/829/16

Справа №760/8572/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2016 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі

головуючого судді - Шереметьєвої Л.А.

за участю секретаря- Носачова А.К.

представника відповідача- Шароварової І.С.

розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання неправомірними дій та стягнення коштів, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом і просить визнати неправомірними дії відповідача щодо виплати йому в 2016 році одноразової грошової допомоги до 5 травня в розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та стягнути з відповідача недоплачену суму грошової допомоги в розмірі 4 730 грн. 00 коп.

Посилається в позові на те, що Закон України «України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 травня 1998 року йому, як учаснику бойових дій, щорічно до 5 травня повинна надаватися разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Проте в травні 2016 року ним було отримано разову грошову допомогу в неповному обсязі, а саме 920 грн. 00 коп.

У зв'язку з цим вважає, що його права були порушені.

Позивач в судовому засіданні не з'явився. Подав до канцелярії суду заяву в якій підтримав позицію викладену в адміністративному позові, просив суд задовольнити вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Зазначила, що нарахування разової грошової допомоги здійснювалася у відповідності до положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У зв'язку із зазначеним вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується наявною в матеріалах справи, копією посвідчення позивача.

/а.с.5/

Як вбачається листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 06 червня 2016 року, позивачу 11 квітня 2016 року до 5 травня за 2016 рік, здійснена виплата разової грошової допомоги в розмірі: 920 грн. 00 коп..

/а.с.22/

Згідно з ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня1993 року №3551-ХІІ, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України..

Так, невід'ємною складовою здійснення правового регулювання відносин у сфері соціального забезпечення є визначення правового механізму та державних органів, на які покладається обов'язок виконання соціальної політики держави у цій сфері. Одним із таких органів і є Кабінет Міністрів України, який згідно з пунктом 2 частини першої статті 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" забезпечує проведення державної соціальної політики, соціальний захист громадян та вживає заходів щодо підвищення реальних доходів населення.

Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України.

Виплата позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік, була здійснена з дотриманням зазначених норм права, які неконституційними у передбаченому чинним законодавством України порядку, не визнавались.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року №1-11/2012 у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України, Кабінет Міністрів України уповноважений встановлювати розмір соціальних виплат.

Слід також зауважити на тому, що Конституційний Суд України рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Згідно до п. 8 ст. 7 БК України - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями, та відповідно до ч. 1 ст. 23 цього Кодексу, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Пунктами 2 та 3 рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 13 січня 2012 року вирішено, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України».

Враховуючи викладене вище, в задоволенні позову повинно бути відмовлено

Керуючись Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. ст. 4-16, 158-164 КАС України,

ВИРІШИВ:

В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання неправомірними дій по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати у 2016 році разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі меншому ніж передбачено законом та стягнення недоплаченої суми грошової допомоги у розмірі 4 730 грн. 00 коп. відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Суддя: Л. А. Шереметьєва