ун. № 759/1042/16-ц
пр. № 2-о/759/174/16
01 квітня 2016 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва
у складі: головуючого судді Ул'яновської О.В.,
секретаря Чернишук К.О.,
за участю: прокурора Секретаря В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою Першого заступника прокурора Автономної Республіки Крим в інтересах малолітньої ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_2, відділ державної реєстрації актів цивільного стану Новотроїцького районного управління юстиції про встановлення факту народження особи в певний час,
У січні 2016 р. перший заступник прокурора Автономної Республіки Крим в інтересах малолітньої ОСОБА_3 звернувся через Апеляційний суд м. Києва із зазначеною заявою в якій просить суд встановити факт народження особи в певний час, аргументуючи тим, що медичне свідоцтво про народження дитини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 видане в м. Сімферополі АР Крим, а територія АР Крим є тимчасово окупованою територією і всі документи видаються виключно у відповідності до законодавства Російської Федерації. Встановлення факту народження необхідне для реєстрації народження дитини на території України та отримання свідоцтва про народження.
Прокурор у судовому засіданні заяву підтримав, посилаючись на обставини викладені у заяві.
Заінтересовані особи у судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, причини неявки суд не повідомили (а.с. 29, 31).
Суд вважає за можливе розгляд справи у відсутності заінтересованих осіб на підставі наявних у справі доказів.
Суд, всебічно з'ясувавши обставини, на які сторона посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає встановленими такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно ч. 3 ст. 10 та ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 256 ЦПК України суд встановлює юридичні факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що згідно копії медичного свідоцтва про народження, виданого Сімферопольським клінічному пологовим будинком від 02.10.2015 р. Серія НОМЕР_1 ОСОБА_2, яка проживє за адресою: АР Крим, Сімферополький р-н., с. Урожайне народила дівчинку, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 10).
Згідно свідоцтва про народження, виданого Сімферопольським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим від 23.10.2015 р. серії НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_1, матір'ю якої є ОСОБА_2 та батьком є ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 11).
Як вбачається з матеріалів справи, 23.12.2015 ОСОБА_2 звернулася в прокуратуру АР Крим з заявою щодо державної реєстрації народження нею дівчинки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території у м. Сімферополь, оскільки у неї немає можливості виїхати за межі Криму, просила у судовому порядку встановити факт народження її дитини, оскільки вона та її новонароджена дитина є громадянами України (а.с.12).
Отже, вирішити питання реєстрації народження дитини у позасудовий спосіб не вбачається можливим.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану та п. 2 Глави 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. №52/5 підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 р. за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9. Відповідно п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Виходячи з положень вказаної норми суд вважає, що орган, який видав свідоцтво про народження Сімферопольський районний відділ запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим є не законним, разом з цим суд приймає до уваги в сукупності з іншими доказами дані, наявні у цьому свідоцтві.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа має право на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Виходячи з встановлених обставин справи та відповідно до наведених положень закону суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 позбавлена можливості отримати свідоцтво про народження дитини на території України, з метою забезпечення гарантії прав, свобод та законних інтересів заявника, суд вважає необхідним встановити юридичний факт народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в Сімферопольському клінічному пологовому будинку.
На підставі викладеного, керуючись ч. ч. 2, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ч. 2 ст. 9, ч. 2 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», п. 11 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст.ст. 6, 10-11, 57-60, 208, ч.1-3 ст. 209, 212-215, 218, 223, 234-235, 256-258, 259, 292, 294 ЦПК України, суд -
Заяву Першого заступника прокурора Автономної Республіки Крим в інтересах малолітньої ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_2, відділ державної реєстрації актів цивільного стану Новотроїцького районного управління юстиції про встановлення факту народження особи в певний час задовольнити.
Встановити факт народження дитини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 об 11 год. 10 хв., матір'ю якої є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, а батьком є ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Стягнути з заінтересованої особи ОСОБА_2 судовий збір у сумі 275 грн. 60 коп.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні протягом десяти днів з дня отримання рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: