Постанова від 23.05.2016 по справі П/811/289/16

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2016 року справа № П/811/289/16

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Притули К.М.,

за участю секретаря: Потєхіної І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кіровограді Кіровоградської області до Управління державної служби охорони при УМВС України в Кіровоградській області про зобов'язання включити заявлені грошові вимоги до ліквідаційного балансу,

ВСТАНОВИВ:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кіровограді Кіровоградської області (далі - позивач, Фонд) звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати Управління державної служби охорони при УМВС України в Кіровоградській області (далі - відповідач) визнати заявлені грошові вимоги відділення Фонду та включити грошові вимоги відділення Фонду в сумі 169651,09 грн. до проміжного ліквідаційного балансу.

Свої вимоги мотивує тим, що 16.12.2015 року Фондом на адресу відповідача направлено заяву про грошові вимоги по капіталізованим платежам до Управління державної служби охорони при УМВС України в Кіровоградській області на загальну суму 169651,09 грн. Листом від 17.02.2016 р. за №10/43/31/9/01-2016 відповідач повідомив Фонд, що відмовляється задовольняти вимоги Фонду. При цьому, позивач зазначив, що на даний час, відповідно до даних з ЄДРПОУ відповідач знаходиться в стані припинення, в результаті ліквідації юридичної особи. На обліку позивача знаходяться особова справа потерпілої ОСОБА_1, яка продовжує отримувати страхові виплати. Відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 28.12.20114рґ №1105-XIV фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Сума платежів, що підлягають капіталізації складає 169651,09 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив в повному обсязі, оскільки в УДСО відсутня інформація про отримання "трудового каліцтва" ОСОБА_1 ОСОБА_2, представником відповідача зазначено, що УДСО є підрозділом МВС України та фактично не є ні підприємством, ні господарським товариством, ні будь - яким іншим суб'єктом підприємницької діяльності , а є державною установою, яка здійснює свою некомерційну господарську діяльність (без мети отримання прибутку). За таких обставин, відповідач вважає, що УДСО не є суб'єктом, на якого розповсюджуються норми Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, який затверджений постановою КМУ від 06.05.2000 року №765, з урахуванням змін внесених постановою КМУ від 26.12.2012 р. №1195.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Управління Державної служби охорони при Головному Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області зареєстровано як юридична особа, з організаційно - правовою формою - державна організація (установа, заклад), основним видом діяльності є діяльність у сфері охорони громадського порядку та безпеки, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.81-85).

Відповідач перебуває на обліку у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Кіровограді як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, на адресу відповідача надіслано заяву Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Кіровограді від 16.12.2015 року №2228/06-10 (а.с.8-9), в якій Фонд просить визнати грошові вимоги капіталізованих платежів в розмірі 169651,09 грн., а також включити капіталізовані платежі у розмірі 169651,09 грн. до ліквідаційного балансу Управління ДСО при УМВС України в Кіровоградській області, про що повідомити письмово. Зазначену заяву позивач мотивував тим, що розпочато щодо відповідача ліквідаційну процедуру боржника з метою забезпечення подальших виплат у відповідності до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства перед громадянами внаслідок заподіяної шкоди їх життю та здоров'ю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. №765 "Про реалізацію статей 45 і 92 Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відділення розрахувало капіталізацію платежів потерпілій ОСОБА_1, яка отримала трудове каліцтво у сумі 169651,09 грн.

У відповідь на зазначену заяву Управлінням Державної служби охорони при Головному управлінні МВС України в Кіровоградській області направлено лист від 17.02.2016 р. №10/43/31/9/01-2016, зі змісту якого встановлено, що факт отримання трудового каліцтва ОСОБА_3 викликає сумнів. (а.с.38).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 112 Цивільного кодексу України (далі по тексту - ЦК) у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

За змістом частини третьої статті 110 цього Кодексу якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Частиною другою статті 1205 ЦК встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі по тексту - Закон № 1105-XIV).

Основними принципами страхування від нещасного випадку є серед іншого: обов'язковість страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав; обов'язковість фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом (ст.3 Закону № 1105-XIV).

В силу вимог п.1 ч.2 ст.15 Закону № 1105-XIV роботодавець як страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом;

За змістом статей 4, 5 цього Закону Фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.

Згідно з п.5 ч.1 ст.11 Закону № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765 "Про реалізацію статей 45 і 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі по тексту - Порядок № 765).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку № 765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом пункту 3 Порядку № 765 капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Згідно з п.5-1 Порядку № 765 у вимогах Фонду до суб'єкта підприємницької діяльності, щодо якого порушено справу про банкрутство, зазначається сума, визначена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації.

Суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку.

З огляду на викладене, суд зазначає, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані, кошти до Фонду сплачуються згідно з вказаним Порядком № 765.

Вимоги статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та положення Порядку поширюються й на випадок ліквідації платоспроможної юридичної особи.

Страхувальник зобов'язаний проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації, а не лише у випадках ліквідації за процедурою банкрутства.

ОСОБА_2 висновок суду апеляційної інстанції узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 26.06.2012 року по справі № 2а-156/12, яка в силу ст.244-1 КАС України є обов'язковою для врахування усіма судами України.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що УДСО при УМВС України в Кіровоградській області є складовою частиною бюджетної установи, та провадить некомерційну господарську діяльність, тобто, без мети отримання прибутку, тому не має обов'язку відшкодовувати капіталізовані платежі, оскільки чинним законодавством України передбачено, що юридичні особи у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.

Так, положеннями пункту 5 частини 1 статті 11 Закону №1105-XIV визначено, що фінансування Фонду соціального страхування України здійснюється за рахунок, зокрема, капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Цією нормою законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням порядку, який передбачений Постановою Кабінету Міністрів України №765 від 6 травня 2000 року «Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю».

Суд вважає за необхідне відмітити, що дії Фонду щодо здійснення розрахунку, направленого позивачем 16.12.2015 року голові комісії з ліквідації УДСО при УМВС України в Кіровоградській області із заявою про визнання кредиторських вимог у вказаному розмірі в судовому порядку не оскаржувалися.

Також суд відхиляє посилання відповідача на те, що правонаступником УДСО при ГУМВСУ в Кіровоградській області є Управління поліції охорони у Кіровоградській області, а відтак, з огляду на наявність правонаступника, відсутня потреба у стягненні капіталізованих платежів з наступних підстав.

Так, згідно з витягом з ЄДРПОУ станом на 28.05.2016 року, долученого до матеріалів справи, УДСО при УМВС в Кіровоградській області перебуває у стані припинення, дані про правонаступників відсутні.

Згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За наведених обставин суд вважає, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача визнати заявлені грошові вимоги відділення Фонду та включити грошові вимоги відділення Фонду у сумі 169651,09 грн. до проміжного ліквідаційного балансу, обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 162, 163 КАС України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Управління державної служби охорони при УМВС України в Кіровоградській області визнати заявлені грошові вимоги відділення Фонду та включити грошові вимоги відділення Фонду у сумі 169651,09 грн. до проміжного ліквідаційного балансу.

Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_4