Ухвала від 24.05.2016 по справі 759/17402/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 759/17402/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Сенько М.Ф. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

24 травня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Зубрицькому Д.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Святошинського районного суду м.Києва від 26.02.2016 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Служби безпеки України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Служби безпеки України, яка після підвищення у 2013-2015 роках грошового забезпечення військовослужбовців Служби Безпеки України не надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та не надала позивачу на заяву довідку про розмір його грошового забезпечення за посадою на день звільнення з військової служби для перерахунку пенсії, станом на 01.08.2015, визначеного згідно з постановою КМ України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Службу Безпеки України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та надати йому довідку про розмір грошового забезпечення позивача за посадою, яку він займав перед звільненням, станом на 01.09.2015;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.05.2014 перерахунок та нарахування заборгованої пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні основні, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 26.02.2016 в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить оскаржувану постанову скасувати як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В судовому засіданні суду першої інстанції встановлено, що наказами голови СБ України № 35/ДСК від 30.01.2012; №105/ДСК від 22.03.2013; № 205/ДСК від 30.04.2014; № 15/ДСК від 17.01.2015 визначені граничні розміри додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців СБУ в межах асигнувань на поточний рік

11.09.2015 позивач звернувся до фінансово-економічного управління Служби Безпеки України із заявою про надання йому довідки про розмір грошового забезпечення за посадою на день звільнення з військової служби для перерахунку пенсії, з урахуванням його збільшення, з 01.08.2015, для перерахунку пенсії згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92р. № 2262-XII. В даній заяві ОСОБА_2, також, просив надіслати цю саму довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Листом від 07.10.2015 № 21/3/2-С- 14/5 фінансово-економічне управління Служби Безпеки України відмовило позивачу в задоволенні заяви щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення за посадою на день звільнення з військової служби для перерахунку пенсії та направлення такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, з огляду на те, що після 01.01.2008 Кабінетом Міністрів України рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалося, а тому правові підстави для відповідного повідомлення Пенсійному фонду України з боку державних органів були відсутні. Також, фінансово-економічне управління Служби Безпеки України в своєму листі зазначає, що умови грошового забезпечення військовослужбовців, запроваджені з 01.01.2008, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», не змінювалися з моменту їх введення та є чинними до теперішнього часу. Зміни розмірів окремих видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, що відбувалися після вказаної дати, проводилися згідно з рішеннями керівників військових формувань та правоохоронних органів у межах наданих їм повноважень (без зміни чинних умов грошового забезпечення.

Судом першої інстанції встановлено, що звернувшись із заявою до відповідача про здійснення з 01.05.2014 перерахуну та нарахування заборгованої пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні основні, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у проведені перерахунку пенсії, у зв'язку із відсутністю підстав для проведення відповідного перерахунку пенсії, пояснюючи її тим, що Кабінет Міністрів України не приймав відповідного рішення.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що оскільки наказами голови СБ України № 35/ДСК від 30.01.2012; №105/ДСК від 22.03.2013; № 205/ДСК від 30.04.2014; № 15/ДСК від 17.01.2015 визначені граничні розміри додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців СБУ в межах асигнувань на поточний рік, а рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом, введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, накази не містять, та КМ України таких рішень не приймалось, то законних підстав для визнання дій відповідачів протиправними немає, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що не погоджується з вказаною постановою, вважає, що під час її прийняття судом не повністю з'ясовано обставини, висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи, а сама постанова є такою, що прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає доводи апелянта необґрунтованими та погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 зазначеного Закону.

Колегія суддів звертає увагу, що за цією нормою підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

Відповідно п. 2 вказаної постанови при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012.

Позивач, як на підставу для здійснення йому перерахунку та виплати пенсії посилається на накази СБ України № 35/ДСК від 30.01.2012; № 105/ДСК від 22.03.2013; № 205/ДСК від 30.04.2014; № 15/ДСК від 17.01.2015.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що жодних нових видів грошового забезпечення вищевказаними наказами не було встановлено, а закріплені лише граничні їх розміри в залежності від розміру посадового окладу та стосується врегулювання грошових виплат, в тому числі - додаткових видів грошового забезпечення встановлених Інструкцією про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, діючим військовослужбовцям.

Крім того, вищеперераховані накази несуть тимчасовий характер, передбачають розміри надбавок та премій на певний календарний рік в межах бюджетних асигнувань.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що посилання позивача на вищевказані накази не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки вони мають тимчасовий характер та передбачають відповідні розміри надбавок та премій, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі №21-641а14 та від 21.04.2015 у справі №21-145а15.

Згідно до ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

З врахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання СБУ надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та надати ОСОБА_2 довідку про розмір грошового забезпечення позивача за посадою, яку він займав перед звільненням, станом на 01.09.2015, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 вказаного вище Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Враховуючи зазначені норми, у зв'язку із запровадженням з 01.01.2008 нових умов грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова №1294), станом на 01.01.2008 було проведено перерахунок раніше призначених військовослужбовцям пенсій.

З огляду на те, що після 01.01.2008 Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалися, зобов'язання СБУ повідомити органи Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій та проведення в цей період перерахунків раніше призначених пенсій відсутні.

Інших підстав, окрім рішення Уряду, щодо складання та подання зазначених довідок до органів Пенсійного фонду України для проведення перерахунку раніше призначених пенсій діючим законодавством не передбачено.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Припущення позивача про те, що СБУ повинна інформувати Пенсійний фонд України про ймовірну наявність підстав для проведення перерахунку пенсій, відповідно до зміни рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є хибним. Постановою Кабінету Міністрів України від №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання встановлювати (не змінювати) розміри посадових окладів, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премії. Видатки, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про Службу безпеки України» фінансування, матеріально-технічне та соціальцо-побутове забезпечення СБУ здійснюється Кабінетом Міністрів України у порядку, визначеному Верховною Радою України, за рахунок коштів державного бюджету України.

Розмір грошового забезпечення діючих військовослужбовців може змінюватися, але навіть за аналогічними посадами, може відрізнятися. Персональний розмір надбавок та премії діючих військовослужбовців встановлюється, підвищується, знижується або скасовується наказами Голови СБУ, його заступників, начальників органів, підрозділів, закладів та установ СБУ за мотивованими рапортами керівників структурних підрозділів. Тобто збільшення грошового забезпечення діючих військовослужбовців відбувається у зв'язку із підвищенням відповідних надбавок та премії в межах їх граничного розміру та в межах асигнувань, залежно від особистого внеску військовослужбовця в загальний результат служби. Умови ж грошового забезпечення діючих військовослужбовців не змінювались з 2008 року.

Також, начальники органів, підрозділів, закладів та установ СБУ мають право щомісяця в межах фонду преміювання преміювати військовослужбовців за їх особистий вклад у загальний результат служби. Розмір преміального фонду визначається окремо на кожний бюджетний рік і затверджується нормативно-правовим актом СБУ, що регулює основні напрямки бюджетної політики СБУ на відповідний рік. Виходячи із затвердженого преміального фонду керівники органів, підрозділів, закладів та установ СБУ визначають конкретний розмір премії, а також доцільність преміювання кожного військовослужбовця.

Постановою №1294 (позивач посилається на неї, як на нормативний акт, який є підставою для проведення змін у грошовому забезпеченні) не передбачено, що в разі зміни розміру грошового забезпечення діючих військовослужбовців, в межах граничних розмірів додаткових видів грошового забезпечення, визначених цією постановою, СБУ повинна повідомляти про це Пенсійний фонд України.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції, а відповідачі, як суб'єкти владних повноважень - довели правомірність своїх дій.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Святошинського районного суду м. Києва від 26.02.2016 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.

Шурко О.І.

Головуючий суддя Василенко Я.М.

Судді: Шурко О.І.

Кузьменко В. В.