Постанова від 03.06.2016 по справі 819/604/16

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/604/16

03 червня 2016 р.м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання внести зміни в актовий запис про народження, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, в якому просить зобов'язати відповідача внести зміни в актовий запис про її народження № 22 від 27.06.1970 року, складеного Куропатницькою сільською радою Бережанського району Тернопільської області, а саме змінити національність батька дитини ОСОБА_2 з "українець" на "поляк".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що батько позивача - ОСОБА_2 був поляком по батьківській та материнській лінії. Це підтверджується свідоцтвом про народження рідної сестри батька - ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 від 24.11.1977 року, де вказано, що її батьки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за національністю поляки. Крім цього, згідно даних Державного архіву Тернопільської області у документах архівного фонду Окружної виборчої комісії по виборах до польського Сейму та Сенату у списках виборців по с. Куропатники Бережанського повіту Тернопільського воєводства за 1928 рік значаться батьки ОСОБА_2 - ОСОБА_9 та ОСОБА_10. Це підтверджує, на думку позивача, той факт, що вони були поляками, так як у даних виборах мали право брати участь лише поляки.

ОСОБА_1 вважає себе полькою, дотримується римо - католицьких обрядів, вихована у традиціях польської культури та віри, продовжує дотримуватися культурних і релігійних традицій, звичаїв поляків, періодично їздить в Польщу до своїх родичів-поляків. З метою відновлення свого етнічного походження, ОСОБА_1 звернулася до відповідача про внесення вищевказаних змін в актовий запис про її народження № 22 від 27.06.1970 року, однак їй було відмовлено, що стало підставою для звернення до суду.

Позивач в судове засідання не прибула, подавши до суду заяву від 30.05.2016 року, в якій просить розглядати справу у її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, надіславши на адресу суду клопотання від 30.05.2016 року № 647/08.1-01-12 про розгляд справи у його відсутності, проти позову заперечує з наступних підстав. Згідно законодавства за 1970 рік, визначення походження дитини та зазначення відомостей про батьків дитини в актовому записі про державну реєстрацію народження підтверджувалось свідоцтвом про шлюб батьків, де зазначалась національність батьків. В актовому записі про шлюб батьків позивача № 7 від 30.05.1968 року, складеного виконавчим комітетом сільської ради с. Куропатники Бережанського району Тернопільської області в графі "5" - національність батька та матері зазначено "українець", "українка". Відповідно й у актовому записі про народження дитини, тобто позивача, вони зазначаються - батько - "українець", мати - "українка". Отже, на думку, представника відповідача, помилки в актовому записі про народження ОСОБА_1 під час державної реєстрації народження допущено не було.

Частинною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області із відповідною заявою про внесення змін в актовий запис про її народження № 22 від 27.06.1970 року, складеного Куропатницькою сільською радою Бережанського району Тернопільської області, а саме просила змінити національність батька дитини з "українець" на "поляк".

За результатами розгляду заяви відповідачем було надано роз'яснення від 05.04.2016 року № 417/08.1-03-07, яким відмовлено у задоволенні клопотання заявника у внесенні вищевказаних змін до актового запису про народження позивача № 22 від 27.06.1970 року у зв'язку з тим, що в актовому записі про шлюб батьків позивача національність батька зазначена "українець".

Не погодившись з відмовою позивач звернулася до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Згідно з пунктом 7 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень КАС України після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану (глави 29-32 і 36 Цивільного процесуального кодексу України 1963 року), розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VІ).

Відповідно до статті 6 Закону № 2398-VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно зі статтею 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис, спадкоємців померлого. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частини друга, третя статті 22 Закону № 2398-VІ).

Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством, відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі -Правила).

Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Пунктом 2.5 Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис.

Відповідно до пункту 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2, згідно пункту 2.12 Правил.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку (пункт 1.1 Правил).

Відповідно до пункту 2.13.2 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Згідно з пунктом 2.16.7 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.

Згідно положень статей 1, 3 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Згідно з приписами частини другої статті 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Дослідивши належні та допустимі докази у справі, судом встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Куропатники Бережанського району Тернопільської області, про що свідчить копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 27.06.1970 року та копія паспорта серії НОМЕР_3, виданого Тернопільським МУ УМВС України в Тернопільській області 30 листопада 1995 року.

В актовому записі про народження ОСОБА_1, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1, № 22 від 27.06.1970 року, складеного Куропатницькою сільською радою Бережанського району Тернопільської області зазначені відомості про національність її батька ОСОБА_2 "українець", що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження позивачки, сформованого 18 травня 2016 року.

У свідоцтві про народження позивачки на підставі вищевказаного актового запису про народження у відомостях про національність батька дитини зазначено "українець".

Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_2 був поляком по батьківській та материнській лінії. Це підтверджується свідоцтвом про народження його рідної сестри - ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 від 24.11.1977 року, де вказано, що її батьки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за національністю поляки.

Крім того, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.08.2015 року в адміністративній справі № 819/2265/15, яке набрало законної сили, встановлено факт належності батька позивача - ОСОБА_2 до польської національності.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до статей 11,71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У зв'язку з тим, що в судовому засіданні здобуто достатньо доказів, які підтверджують, що батько позивача - ОСОБА_2 за національністю є "поляк", суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2,6,7,11,72,86,122,160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Тернопільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 22 від 27.06.1970 року, складеного Куропатницькою сільською радою Бережанського району Тернопільської області, а саме змінити національність батька дитини ОСОБА_2 з "українець" на "поляк".

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.