Постанова від 16.03.2009 по справі 2а-72/2009

Справа № 2а-72, 2009р.

ПОСТАНОВА
ИМЕНЕМУКРАЇНИ

16 березня 2009 р. м. Саки

Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:

Головуючого судді: О.В. Копичинського

З секретарем: О.О. Савицькій

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сакської районної державної адміністрації АР Крим про оскарження дій суб'єкта владних повноважень, про спонуку здійснити певні дії, про стягнення заборгованості по виплатам державної допомоги та судових витрат у справі,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до УПСЗН Сакської РДА АРК.:

-про визнання протиправними дії УПСЗН Сакської РДА АРК. по відмові здійснити перерахунок та виплатити не донараховану суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.03.07р. по 31.12.07р. та з 01.01.08р. по 31.12.08р.;

-про спонуку УПСЗН Сакської РДА АРК. здійснити перерахунок та виплатити не донараховану суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.03.07р. по 31.12.07р. в сумі 3.047гр. та за період з 01.01.08р. по 31.12.08р. в сумі 4.917гр.;

-про стягнення судових витрат у справі.

Позов мотивований тим, що вона має на утриманні малолітню дитину, у зв'язку з чим отримує в УПСЗН Сакської РДА грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 01.01.07р. їй потрібно було надавати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Але УПСЗН Сакської РДА виплачувало їй цю допомогу у заниженому розмірі відповідно до вимог абз.3 ч.2 ст.56, п.п.7,14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», що було визнано неконституційним рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07р. №6-рп/2007р.

У зв'язку з цим вона звернулася до УПСЗН Сакської РДА із заявою про здійснення перерахунку і доплати не донарахованої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у чому їй було офіційно відмовлено.

У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, які просила задовольнити.

Представник УПСЗН Сакської РДА. АРК. проти позову заперечувала з тих підстав, що позивачка є застрахованою особою тому, що до виходу у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працювала на підприємстві, і тому має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». У зв'язку з цим дії Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на позивачку не розповсюджуються.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно яким, як застраховані, так і не застраховані особи з 2008р. отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в УПСЗН Сакської РДА. АРК. за ст.15 цього Закону, яка передбачає певний порядок і розмір цієї допомоги. Але ця правова норма не визнана неконституційною, у зв'язку з чим, позовні вимоги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства і тому не можуть бути задоволені.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши і дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову з наступних підстав.

1. Вирішуючи позов в частині оскарження дій суб'єкта владних повноважень

відносно перерахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до

досягнення нею трирічного віку за період 2007р., суд дійшов наступного.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.92р. - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку видається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Але, відповідно до ч.1 ст.1 зазначеного Закону - г ромадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Так згідно ч.1 ст.13 цього Закону - п раво на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

З пояснень сторін і матеріалів справи судом встановлено, що позивачка має на утриманні малолітнього сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, а.с.7.

До виходу у відпустку по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку позивачка працювала на підприємстві м. Євпаторії.

З зазначеного виходить, що позивачка є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Так відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.01р. - п раво на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України.

Згідно п.2 ч.1 ст.2 цього Закону - застрахована особа - найманий працівник, на користь якого здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

З зазначеного виходить, що позивачка має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Приймаючи до уваги зазначене вище суд визнає необґрунтованими і протиправними вимоги позивачки про належність їй права на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, про спонуку відповідача здійснити перерахунок недоплаченої допомоги і виплачувати їй цю допомогу за період з 01.03.07р. по 31.12.07р. відповідно до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» тому, що дії цього Закону на позивачку не розповсюджуються.

У зв'язку з цим суд вважає за необхідне відмовити у задоволені зазначених позовних вимог.

*

2. Вирішуючи позов в частині оскарження дій суб'єкта владних повноважень

відносно перерахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до

досягнення нею трирічного віку за період 2008р., суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що позивачка є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Так відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.2 і ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.01р., позивачка має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку на підставі цього Закону.

Але відповідно до вимог пп.5 п.23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р. - у статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» слова «не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування» виключені.

З зазначеного виходить, що відповідно до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і п.п.2,3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМ України від 04.03.02р. №256, - УПСЗН Сакської РДА. АРК. з 01.01.08р. здійснює нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом не застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам.

*

Відповідно ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.92р. - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку видається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Але відповідно до вимог пп.7 п.23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р. - частину першу статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено в такій редакції:

«Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130гр.».

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р. №10-рп/2008 ці положення п.23 розділу II Закону не визнано неконституційними.

На підставі зазначеного суд визнає такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства позовні вимоги про визнання протиправними дії УПСЗН Сакської РДА АРК. по відмові здійснити перерахунок та виплатити позивачці не донараховану суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.01.08р. по 31.12.08р.

У зв'язку з цим позов в цій частині не підлягає задоволенню.

*

Враховуючи зазначене та вимоги ст.94 КАС України суд вважає за необхідне відмовити і у задоволені позовної вимоги про відшкодування позивачці понесених судових витрат у справі.

*

На підставі Законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.01р., «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.92р., «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р., Рішення Конституційного Суду України від 22.05.08р. №10-рп/2008, і керуючись ст.ст. 11,70,71,94,160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сакської районної державної адміністрації АР Крим про оскарження дій суб'єкта владних повноважень, про спонуку здійснити певні дії, про стягнення заборгованості по виплатам державної допомоги та судових витрат у справі, - залишити без задоволення.

*

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду АР Крим шляхом подачі до Сакського міськрайсуду АРК заяви про апеляційне оскарження у 10-денний строк з дня проголошення постанови і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного адміністративного суду або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя: