Справа № 2а- 5/2009 року
25лютого 2009 року Гуляйпільський районний суд Запорізької області
у складі головуючого:судді Чемолосової С.П.
При секретарі: Імановій В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Гуляйполе Запорізької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
27.10.2008 року до суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільскої районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В позові позивач посилалася на те, що вона має право на отримання соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яке було їй призначено відповідачем у 2006 році і виплачувалась з липня 2006 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 90 грн. відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік” , що на її погляд не відповідає вимогам ст 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року, так як 09.07.2007 року рішенням Конституційного Суду України ч.2 ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік” визнана неконституційною, вважає, що відповідач повинен був виплачувати їй соціальну допомогу в розмірі , передбаченому ст. 15 Закону України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, а тому їй недоплачено за весь період 3595,31 грн., прохала визнати дії відповідача протиправними та зобов язати відповідача здійснити їй перерахунок та доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2006 року по 31.12.2007 року в сумі 3595,31 грн., судові витрати покласти на відповідача.
У судовому засіданні позивач позов підтримала.
Відповідач надав суду письмові заперечення, в яких посилається на те, що до 01.04.2007 року позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна була виплачуватись приватним підприємцем ОСОБА_2., яка надала відпустку ОСОБА_1 з 07.09.2006 року по 17.07.2009 року, так як Закон України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” не поширювався до 01.01.2008 року на осіб, зареєстрованих у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, з 07.09.2006 року по 01.04.2007 року зазначена допомога виплачувалась Фондом соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням, відповідач призначив допомогу позивачу 01.04.2007 року відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” в розмірі різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму і середньомісячним сукупним доходом сім ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців і виплатив за період з 01.04.2007 року по 30.09.2007 року щомісячно по 123,05 грн., з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року щомісячно 130,64 грн., так як позов заявлено після річного строку звернення до суду, то оскарження рішення з квітня по жовтень 2007 року не підлягають судовому розгляду , в період з жовтня по грудень 2007 року позивач отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, визначеному Законом України “Про Державний бюджет
2.
України на 2007 рік”, положення якого щодо розміру цієї допомоги був визнаний неконституційним, однак у 2007 році Закон України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” не поширювався на позивача, а новий розмір допомоги не був визначений, тому допомога виплачувалась в розмірах встановлених бюджетом, прохали в задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача Панченко І.Є заперечує проти задоволення позову,
посилаючись на те, що відповідач діяв в межах своїх повноважень, на підставі діючого бюджетного законодавства, прохала в задоволенні позову відмовити
Суд , оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням , що грунтується на повному, всебічному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, вважає встановленими наступні обставини :
Наказом №15 від 07.09.2006 року ПП ОСОБА_2 позивачу надана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 07.09.2006 року по 17.07.2009 року (а.с. 43)
З 07.09.2006 року до моменту розгляду справи судом позивач знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
01.04.2007 року позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення їй державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до 3 років(а.с.44).
Розпорядженням 405250 від 01.04.2007 року відповідача позивачу була призначена така допомога на період з 01.04.2007 року по 30.09.2007 року в розмірі 123.05 грн., а також на період з 01.101.2007 року по 17.07.2009 року в розмірі 126,04 грн. (а.с. 44).
На момент розгляду справи в суді заборгованості з виплати державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до 3 років в розмірах , встановлених вищезгаданим розпорядженням відповідач перед позивачем не має.
Суд, відмовляючи в задоволенні позову виходить з наступного:
Як встановлено судом :позивач є застрахованою особою .
Відповідно до ст.13 Закону України №2811-XII від 21 листопада 1992 року “Про державну допомогу сім 'ям з дітьми “право на державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до ст.42 Закону України № 2240-III від 18 січня 2001 року. “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Таким чином, право позивача як застрахованої особи на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку грунтується на ст.42 Закону України № 2240-III від 18 січня 2001 року. “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, а не на ст.13 Закону України № 2811-XII від 21 листопада 1992 року “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
А тому посилання позивача на Закон України № 2811-XII від 21 листопада 1992 року “Про державну допомогу сім ям з дітьми” безпідставне.
Крім того, відповідно до ч1 ст. 50 Закону України № 2240-III від 18 січня 2001 року. “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням і похованням , застрахованим особам , зазначеним у частині 1 ст. 6 цього закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи за рахунок
3.
сплачених застрахованими особами страхових внесків.
Відповідно до ст. 56 Закону України” Про Державний бюджет України на 2007 рік”допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та
похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах:
допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середьомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. , для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №13 від 11.01.2007 року”Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” затверджено Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового соціального страхування , відповідно до ч.2 п1, якого, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до п. 6 цієї постанови виплата згідно з цією допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснюється починаючи з 1 січня 2007 року.
09.07.2007 року рішенням Конституційного Суду № 6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої ст.56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”
допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого длz працездатних осіб, та середьомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн., для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Незважаючи на рішення Конституційного Суду України компетентними державними органами України не прийняті належні рішення щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в інших розмірах, не визначений порядок і механізм перерахунку сум цієї допомоги.
Верховна Рада України 28.12.2007 року прийняла Закон України” Про Державний бюджетУкраїни на 2008 рік”, яким встановила, що допомога по догляду за дитиною до досягненя нею трирічного віку здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між : з 01.01.2008 року - 50 %, з 01.01.2009 року- 75 %, а з 01.01.2010 року -100 % прожиткового мінімуму, встановленому для працездатних осіб та середньомісячним доходом сім ї...”, підтвердивши положення ст.56 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік”.
Відповідно до ч2. ст.19 Конституції України органи державної влади , їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд доходить висновку, що дії відповідача по призначенню і
4.
виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 01.09.2006 року по 31.12.2007 року є такими, що вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Контитуцією та законами України, а твердження позивача не грунтуються на законі , а тому в задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст.8-11,159-163 КАС України,ч.2 ст19, ч.2 ст 95 Конституції України, ст.13 Закону України №2811-XII від 21 листопада 1992 року “Про державну
допомогу сім'ям з дітьми”, ст.42, 50 Закону України № 2240-III від 18 січня 2001 року. “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, ст.56 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік, Закон України № 107 -VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28.12.2007 року, рішенням Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового соціального страхування , затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №13 від 11.01.2007 року “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитись 03.03.2009 року.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Гуляйпільський районний суд Запорізької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі, а апеляційна скарга може бути подана після подання заяви про апеляційне оскарження протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя :
Справа № 2а- 5/2009 року
Вступна і резолютивна частина
25лютого 2009 року Гуляйпільський районний суд Запорізької області
у складі головуючого:судді Чемолосової С.П.
При секретарі: Імановій В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Гуляйполе Запорізької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст.8-11,159-163 КАС України,ч.2 ст19, ч.2 ст 95 Конституції України, ст.13 Закону України №2811-XII від 21 листопада 1992 року “Про державну
допомогу сім'ям з дітьми”, ст.42, 50 Закону України № 2240-III від 18 січня 2001 року. “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, ст.56 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік, Закон України № 107 -VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28.12.2007 року, рішенням Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового соціального страхування , затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №13 від 11.01.2007 року “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитись 03.03.2009 року.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Гуляйпільський районний суд Запорізької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі, а апеляційна скарга може бути подана після подання заяви про апеляційне оскарження протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя :