Постанова від 02.06.2016 по справі 906/1390/15

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" червня 2016 р. Справа № 906/1390/15

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Демянчук Ю.Г.

судді Крейбух О.Г. ,

судді Юрчук М.І.

при секретарі судового засідання Новоселецький І.А.

за участю представників:

позивач - Лис Н.В. посвідчення № 031428

відповідач 1) Житомирської РДА: не з'явився;

відповідач 2) ДП "Житомирський військовий лісгосп": Артеменко А.В., довіреність №208 від 19.05.2016р.;

відповідач 3) Житомирського РУЮ: не з'явився,

від третіх осіб - не з'явилися;

розглянувши апеляційну скаргу Заступника прокурора Житомирської області на рішення господарського суду Житомирської області від 15.03.16 р. у справі № 906/1390/15 (суддя Ляхевич А.А.)

за позовом Заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави

до

1) Житомирської районної державної адміністрації (м.Житомир)

2) Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп" (м.Житомир)

3) Житомирського районного управління юстиції Житомирської області ( м. Житомир)

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:

- Квартирно-експлуатаційного відділу м.Житомира (м. Житомир),

- Державної інспекції сільського господарства у Житомирській області (м.Житомир),

- Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (м.Івано-Франківськ),

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - ОСОБА_3 (м.Київ)

про визнання недійсними та скасування розпоряджень №54 від 22.01.2010р., №319 від 04.04.2012р., визнання недійсними державних актів на право постійного користування землею та скасування їх державної реєстрації, визнання протиправними дій щодо безпідставного не включення до матеріалів лісовпорядкування від 2010 року площ земель, зобов'язання замовити виготовлення матеріалів лісовпорядкування на площу 219,56 га,

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Житомирської області звернувся до Гоподарського суду Житомирської області з позовною заявою в інтересах держави до 1) Житомирської районної державної адміністрації (м.Житомир), 2) Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп" (м.Житомир), 3) Житомирського районного управління юстиції Житомирської області (м.Житомир); про визнання недійсними та скасування розпоряджень №54 від 22.01.2010р., №319 від 04.04.2012р.; визнання недійсними державних актів на право постійного користування землею та скасування їх державної реєстрації; визнання недійсними матеріалів лісовпорядкування по Державному підприємству "Житомирський військовий лісгосп" в межах Тетерівської сільської ради Житомирського району в частині кв.11 - 79 га, 12 - 68 га, кв.13 - 17,8 га, виготовлених ВО "Укрдержліспроект" (позовна заява, а.с.3-10, т.1).

Рішення господарського суду Житомирської області від 15.03.2016 у справі № 906/1390/15 (суддя Ляхевич А.А.) припинено провадження у справі в частині вимоги до Житомирського районного управління юстиції Житомирської області (м.Житомир) про скасування державної реєстрації державних актів на право постійного користування землею серії ЯЯ №070810, виданого ДП "Житомирський військовий лісгосп" на земельну ділянку площею 86,7273 га для ведення лісового господарства, розташованої на території Тетерівської сільської ради Житомирського району; серії ЯЯ №070808, виданого ДП "Житомирський військовий лісгосп" на земельну ділянку площею 17,9985 га для ведення лісового господарства, розташованої на території Тетерівської сільської ради Житомирського району; серії ЯЯ №070809, виданого ДП "Житомирський військовий лісгосп" на земельну ділянку площею 60,0425 га для ведення лісового господарства, розташованої на території Тетерівської сільської ради Житомирського району. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Заступник прокурора Житомирської області звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення господарським судом Житомирської області норм матеріального та процесуального права, просить рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 08.04.2016 апеляційну скаргу прокурора прийнято до провадження у складі колегії: головуючий суддя Демянчук Ю.Г., суддя Крейбух О.Г., суддя Юрчук М.І. та призначено до розгляду на 19.05.2016 року.

Ухвалою суду від 19.05.2016 розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 ГПК України.

Квартирно-експлуатаційний відділ м.Житомира подав суду відзив на апеляційну скаргу, у якому погоджується з доводами викладеними в ній, просить апеляційну скаргу задоволити (вх. № 14097/16 від 25.05.2016). Окрім того, надіслав суду клопотання про розгляд справи без участі його представника (вх. № 14690/16 від 31.05.2016).

Інші учасники у справі не скористалися правом подачі відзиву, участі повноважних представників не забезпечили, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

02.06.2016 року в судовому засіданні прокурор та відповідач підтримали свої правові позиції та надали додаткові пояснення по суті спору.

Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено і матеріалами справи підтверджено наступне.

Розпорядженням голови Житомирської РДА від 04.02.2005 за №70 Державному підприємству Івано-Франківського лісопромислового комбінату МО України (Шепетівський військовий лісгосп) надано у постійне користування земельну ділянку площею 219,56 га для ведення лісового господарства на території Тетерівської сільської ради Житомирського району.

На підставі зазначеного розпорядження згаданому суб'єкту господарювання виготовлено державний акт на право постійного користування земельною ділянкою (серія ЯЯ №073507), який зареєстровано 10.10.2005 за №030520900001.

У відповідності з п.25 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України, та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 22.12.1998 №483, вказана земельна ділянка обліковувалася в Квартирно-експлуатаційному відділі м.Житомир.

Наказом Міністра оборони України від 30.09.2008 №469 на підставі Закону України "Про управління об'єктами державної власності" та з метою приведення положень Статуту Державного підприємства "Івано-Франківський ліспромкомбінат Міністерства оборони України" у відповідність з вимогами Господарського та Цивільного кодексів України, Державне підприємство "Івано-Франківський ліспромкомбінат Міністерства оборони України" було перейменовано у Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".

Наказом Міністра оборони України від 20.03.2009 №123 Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" реорганізовано шляхом виділу з нього структурних підрозділів, а саме: Зарічанського військового лісгоспу, Корбутівського, Чуднівського і Макарівського військових лісництв, та створено Державне підприємство "Житомирський військовий лісгосп", до якого за розподільчим балансом підлягало передачі частково майно, права та обов'язки реорганізованого підприємства.

У відповідності до акту передачі від 30.06.2009 Корбутівське військове лісництво ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат" передало, а ДП "Житомирський військовий лісгосп" прийняло земельні ділянки та технічну документацію Корбутівського військового лісництва, яке складалося з кварталів 1 - 43 загальною площею 3368 га, до складу яких, згідно довідки КЕВ м.Житомир від 16.05.2014 №2277, входить земельна ділянка площею 6,7 га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради.

25.02.2010 на підставі клопотання ДП "Житомирський військовий лісгосп" про припинення права користування по добровільній відмові земельною ділянкою площею 6,7га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради, враховуючи лист Міністерства оборони України від 10.04.2009 №220/1403, накази Міністерства оборони України від 20.03.2009 №123 та від 27.05.2009 №250 та керуючись ст.ст.17, 140, 142, п.12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст.21, 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації". Житомирською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №177, яким припинено право користування ДП "Житомирський військовий лісгосп" по добровільній відмові, земельною ділянкою площею 6,7 га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради та віднесено її до земель запасу сільської ради, для наступного перерозподілу та використання за цільовим призначенням.

У зв'язку з реорганізацією підприємства згідно з наказом Міністерства оборони України №123 від 20.03.2009р. головою Житомирської районної державної адміністрації видано розпорядження №54 від 22.01.2010р. про надання дозволу ДП "Житомирський військовий лісгосп" на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки на території Високопічської, Зарічанської, Іванівської і Тетерівської сільських та Новогуйвинської селищної рад (а.с.104, т.1).

У відповідності до вказаного розпорядження, в 2011 році Житомирською регіональною філією Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" на замовлення ДП "Житомирський військовий лісгосп" виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 164,7683 га у постійне користування для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, на території Тетерівської сільської ради (а.с.87-95, т.1).

Головою районної державної адміністрації 04.04.2012р. винесено розпорядження №319 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 164,7683 га у постійне користування ДП "Житомирський військовий лісгосп" для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг на території Тетерівської сільської ради" (а.с.105, т.1). Відповідно до вказаного розпорядження затверджено проект землеустрою та передано Державному підприємству "Житомирський військовий лісгосп" у постійне користування земельні ділянки загальною площею 164,7683 га для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг на території Тетерівської сільської ради. За пунктом 3 даного розпорядження, управлінню Держкомзему у Житомирському районі Житомирської області встановлено внести відповідні зміни в земельно-облікові документи та планово-картографічні матеріали.

В подальшому, ДП "Житомирський військовий лісгосп" видано Державні акти на право постійного користування земельними ділянками серії ЯЯ: №070810, №070809 та №070808 від 19.04.2012, на загальну площу 164,76 га.

У позовній заяві прокурор посилається на те, що з фактично переданих ДП "Житомирський військовий лісгосп" земель лісового фонду 219,56 га на території Тетерівської сільської ради, передано в постійне користування та оформлено відповідним чином лише 164,76 га земель лісового призначення, будь-яке обґрунтування та відомості про надання згоди на вилучення із постійного користування земель лісового фонду, в тому числі під господарськими будівлями лісогосподарського підприємства, загальною площею 54,8 га, відсутнє.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, змісту листа від 10.03.2015 за №93, адресованого другим відповідачем прокурору Житомирського району (а.с.74, т.2), керівник ДП "Житомирський військовий лісгосп" пояснити обставини та причини вибуття з державної власності зазначеної площі земель лісогосподарського призначення не може.

В листі ДП "Житомирський військовий лісгосп" за вих.№209 від 17.05.2013р., адресованому заступнику прокурора Житомирської області (а.с.82-83, т.1) другий відповідач зазначив про здійснення вилучення земельної ділянки в результаті вчинення неправомірних дій особами Житомирської райдержадміністрації, з чиєї ініціативи невідомо.

Прокурор посилається також на те, що ДП "Житомирський військовий лісгосп" прийнято виготовлені ВО "Укрдержліспроект" в січні 2011 року оновлені матеріали лісовпорядкування вже із зменшеними на 54,8 га площами земель лісогосподарського призначення в межах Тетерівської сільської ради Житомирського району, а саме: в частині кв.11 - 79 га, кв.12 - 68 га, кв.13 - 17,8 га (план лісонасаджень ДП "Житомирський військовий лісгосп" - лісовпорядкування 2010 року, а.с.74-75, т.1).

Дії Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп" щодо безпідставного невключення до матеріалів лісовпорядкування від 2010 року площ земель, які згідно матеріалів лісовпорядкування від 2001 року (а.с.76-77, т.1) обліковувалися як кв.11 - 85 га, кв.12 - 84 га, кв.13 - 47 га, прокурор і просить визнати протиправними та зобов'язати другого відповідача замовити виготовлення матеріалів лісовпорядкування на площу 219,56 га, яка фактично передана підприємству в межах Тетерівської сільської ради.

Також, як вбачається з матеріалів справи, 11.11.2013р. Квартирно-експлуатаційним відділом м.Житомира та ДП "Житомирський військовий лісгосп" подано позов до Господарського суду Житомирської області про визнання недійсним вищевказаного розпорядження Житомирської райдержадміністрації №177 від 25.02.2010р. з тих підстав, що в порушення розпорядження КМУ №610-р від 10.04.2008 "Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками", без відповідних погоджень та за відсутності акту на право постійного користування земельною ділянкою площею 219,56га, яка розташована на території Тетерівської сільської ради ДП "Житомирський військовий лісгосп" подало клопотання до відповідача про припинення права користування по добровільній відмові земельною ділянкою площею 6,7 га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради. В свою чергу, ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" не відмовлялося від постійного користування земельними ділянками, в розумінні ст.ст. 142, 149 Земельного кодексу України, а ДП "Житомирський військовий лісгосп" не набув прав користування земельними ділянками. Рішенням Господарського суду Житомирської області у справі №906/1704/13, залишеним без змін судом касаційної інстанції, позов задоволено, скасовано розпорядження голови Житомирської РДА від 25.02.2010р. №177.

Зокрема, вирішуючи спір у справі №906/1704/13, суди виходили з того, що наказом Міністра оборони України від 27.05.2009 №250 затверджено Статут ДП "Житомирський військовий лісгосп", відповідно до п.1.1 якого підприємство засноване на державній власності, діє як державне унітарне комерційне підприємство та належить до сфери управління Міністерства оборони України (далі - Уповноважений орган управління). Пунктом 2.1. Статуту передбачено, що підприємство створене Уповноваженим органом управління з метою керування закріпленим лісовим фондом, одержання прибутку, виконання державного замовлення Міністерства оборони України, замовлень сторонніх організацій, юридичних і фізичних осіб України та інших держав з лісопереробки, виготовлення продукції (виконання робіт, послуг) для потреб національної економіки; іншої діяльності, яка не суперечить законодавству України. Згідно п.3.1. Статуту підприємство є юридичною особою. Прав та обов'язків юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації. Підприємство не має у своєму складі інших юридичних осіб. Підприємство здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України та цього Статуту, який затверджується Уповноваженим органом управління (п.3.2 Статуту). Відповідно до п.3.3. Статуту підприємство має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. Підприємство може мати торговельну марку (знак для товарів та послуг), комерційне (фірмове) найменування, які реєструються в порядку, встановленому законодавством України. Пунктом 3.4. Статуту встановлено, що підприємство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах майна, що йому належить, згідно з законодавством України. Підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями держави та Уповноваженого органу управління. Уповноважений орган управління не несе відповідальності за зобов'язаннями підприємства. Відповідно до п.4.1. Статуту майно підприємства становлять виробничі та невиробничі фонди, оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства. Майно Підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за ним на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, підприємство володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном з обмеженням правомочності розпорядження щодо основних фондів та інших видів майна за згодою Уповноваженого органу управління у випадках, передбачених законодавством України (п.4.2. Статуту). В пункті 4.5. Статуту визначено, що підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених чинним законодавством України. Право на майно, що підлягає державній реєстрації, виникає з дня реєстрації цього майна або відповідних прав на нього, якщо інше не встановлено законом (абз.3 п.4.5. Статуту). Суди дійшли висновків, що зазначення у Статуті про те, що до ДП "Житомирський військовий лісгосп" перейшли за розподільчим балансом у відповідній частині майно, права і обов'язки реорганізованого ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", за відсутності розподільчого балансу, не свідчить про правонаступництво прав на земельну ділянку площею 6,7 га військового містечка №165 на території Тетерівської сільської ради, яка входить до складу земельної ділянки площею 219,56 га, законним землекористувачем якої на підставі державного акта від 10.10.2005, є ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", тобто наказ Міністерства оборони України від 20.03.2009р. №123 "Про реорганізацію Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" станом на 25.02.2010р. у повному обсязі не реалізовано. Отже, право ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" користування вказаною вище земельною ділянкою площею 6,7 га у встановленому Земельним кодексом України порядку не припинено.

У позові прокурор, посилаючись на вказані висновки судів у справі №906/1704/13 зазначив, що розпорядженням голови Житомирської РДА від 22.01.2010р. за №54, без припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат МО України" надано дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки на території, зокрема Тетерівської сільської ради. Відповідно до державного акта на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №073507 виданого ДП "Івано-Франківському ліспромкомбінату МО України", надані в постійне користування ДП "Житомирський військовий лісгосп" земельні ділянки перебувають в користуванні ДП "Івано-Франківського ліспромкомбінату МО України" з цільовим призначенням - для ведення лісового господарства.

Як повідомлено прокурором у позовній заяві, 07.08.2015р. прокуратурою Житомирського району внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами ДП "Житомирський військовий лісгосп", які діючи усупереч інтересам служби створили умови до незаконного відчуження земельних ділянок лісогосподарського призначення державної форми власності площею 54,8 га на території Тетерівської сільської ради, Житомирського району, чим завдали істотної шкоди державним інтересам, за ознаками злочину передбаченого ч.1 ст.364 КК України.

У відповідності до листа Житомирської місцевої прокуратури від 04.03.2016р. №2536КН/вих16, адресованого заступнику прокурора Житомирської області (а.с.140, т.2), у ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження проведено тимчасові доступи в управлінні Держгеокадастру у Житомирському районі, ДП "Житомирський військовий лісгосп", Житомирський регіональній філії ДП "Центр ДЗК" та вилучено ряд документів, на підставі яких здійснювався землеустрій та відведення ДП "Житомирський військовий лісгосп" земельних ділянок лісового фонду, що відповідно до наказу Міністерства оборони України №123 від 20.03.2009 р. перейшли останньому у постійне користування від реорганізованого ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат". За результатами проведених тимчасових доступів документацію із землеустрою щодо складання державного акту на право постійного користування землею ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат" МО України (Шепетівського військового лісгоспу)не вилучено, у зв'язку з її відсутністю; разом з тим, надано належним чином завірені копії технічної документації із землеустрою по встановленню меж та складанню державного акту на право постійного користування землею Шепетівського військового лісгоспу МО України в адміністративних границях Житомирського району (долучено до матеріалів справи в засіданні 01.03.2015р., а.с.112-125, т.2). В цьому ж листі повідомлено, що на даний час досудове розслідування триває, вживаються слідчо-розшукові заходи щодо встановлення місцезнаходження та вилучення для проведення процесуальних дій оригіналів вищенаведених документів.

Місцевий господарський суд, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, прийшов до висновку про припинення провадження у справі в частині вимоги до Житомирського районного управління юстиції Житомирської області (м.Житомир) про скасування державної реєстрації державних актів на право постійного користування землею серії ЯЯ №070810, виданого ДП "Житомирський військовий лісгосп" на земельну ділянку площею 86,7273 га для ведення лісового господарства, розташованої на території Тетерівської сільської ради Житомирського району; серії ЯЯ №070808, виданого ДП "Житомирський військовий лісгосп" на земельну ділянку площею 17,9985 га для ведення лісового господарства, розташованої на території Тетерівської сільської ради Житомирського району; серії ЯЯ №070809, виданого ДП "Житомирський військовий лісгосп" на земельну ділянку площею 60,0425 га для ведення лісового господарства, розташованої на території Тетерівської сільської ради Житомирського району. В решті позовних вимог відмовити.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно з чч.1, 2 та 4 ст.20 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства.

Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г)притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель (ст.21 Земельного кодексу України).

Згідно зі ст.55 Земельного кодексу України, до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: а) зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; в) окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

Відповідно до ст.ст.56, 57 Земельного кодексу України, землі лісогосподарського призначення можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства. Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом.

Таким чином, землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства, належать до земель лісогосподарського призначення, на які поширюється особливий режим щодо використання, надання в користування та передачі у власність.

Частиною 2 ст.5 Лісового кодексу України передбачено, що правовий режим земель лісогосподарського призначення визначається нормами земельного законодавства. Отже, застосування норм земельного та лісового законодавства при визначенні правового режиму земель лісогосподарського призначення має базуватися на пріоритетності норм земельного законодавства перед нормами лісового законодавства, а не навпаки.

Оскільки земельна ділянка й права на неї на землях лісогосподарського призначення є об'єктом земельних правовідносин, то суб'єктний склад і зміст таких правовідносин мають визначатися згідно з нормами земельного законодавства в поєднанні з нормами лісового законодавства в частині використання та охорони лісового фонду.

Основною рисою земель лісогосподарського призначення є призначення цих земель саме для ведення лісового господарства, що, за змістом ст.63 Лісового кодексу України, полягає в здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Використанню лісогосподарських земель за їх цільовим призначенням законодавство надає пріоритет: складовою охорони земель є захист лісових земель та чагарників від необгрунтованого їх вилучення для інших потреб (п."б" ч.1 ст.164 ЗК).

Однією з основних особливостей правового режиму земель лісогосподарського призначення є нерозривний зв'язок їх використання з лісокористуванням.

Планування використання земель лісогосподарського призначення здійснюється головним чином у формі лісовпорядкування, яке, зокрема, передбачає складання проектів організації і розвитку лісового господарства та здійснення авторського нагляду за їх виконанням (п.13 ст.46 Лісового кодексу України).

Відповідно до ст.48 Лісового кодексу України, у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування. Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування. Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища. Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Згідно з нормами ст.ст.181-184, 202-204 Земельного кодексу України, Законів України від 07.07.2011 "Про Державний земельний кадастр" №3613-VI та від 22.05.2003 "Про землеустрій" №858-IV дані державного земельного кадастру - це документальне підтвердження відомостей про правовий режим земель, їх цільове призначення, їх розподіл серед власників землі й землекористувачів за категоріями земель, а також дані про кількісну та якісну характеристику земель, їх оцінку, які грунтуються на підставі землевпорядної документації.

Паралельно із земельним кадастром здійснюється облік лісів та ведеться органами лісового господарства державний лісовий кадастр на основі державного земельного кадастру (ч.2 ст.49 Лісового кодексу України). Державний лісовий кадастр включає: облік якісного й кількісного стану лісового фонду; поділ лісів на категорії залежно від основних виконуваних ними функцій; грошову оцінку лісів (у необхідних випадках); інші показники (ст.51 Лісового кодексу України).

Згідно з п.5 "Прикінцевих положень" Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу.

Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентуються галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом п.1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Державним комітетом СРСР по лісовому господарству 11.12.86, планшети лісовпорядкувальні належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування.

Отже, системний аналіз наведених норм законодавства дозволяє дійти висновку про те, що при вирішенні питання стосовно перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п.5 "Прикінцевих положень" Лісового кодексу України.

Колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд врахувавши приписи ст.ст. 7, 8, 17 Лісового кодексу України, ч.3 ст.122 Земельного кодексу України дійшов правомірного висновку, що Житомирська районна державна адміністрація не мала повноважень на розпорядження землями лісогосподарського призначення, що вказує на порушення інтересів держави, за захистом яких прокурор звернувся до суду.

В ході розгляду справи представник третьої особи ОСОБА_3 подав до суду заяву про застосування строку позовної давності (вх.№254, а.с.7, т.2). Разом з тим, про пропуск прокурором строку позовної давності при розгляді справи зазначили у своїх запереченнях також перший і третій відповідачі, у зв'язку з чим просили суд відмовити у позові (а.с.100-101, т.1; а.с.83-84, т.2).

Колегія суддів вважає вірними висновки суду попередньої інстанції, стосовно застосування до спірних правовідносин положення статті 267 Цивільного кодексу України щодо вимоги прокурора про визнання недійсним та скасування розпорядження голови Житомирської РДА №54 від 22.01.2010р. "Про надання ДП "Житомирський військовий лісгосп" дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки на території Високопічської, Зарічанської, Іванівської і Тетерівської сільських та Новогуйвинської селищної рад", про що заявлено сторонами у справі та відмови в позові в цій частині у зв'язку зі спливом позовної давності, з підстав зазначених місцевим господарським судом в оскаржуваному рішенні.

У відповідності до розпорядження голови Житомирської РДА №54 від 22.01.2010р. (яке є чинним та в судовому порядку не скасоване) про надання ДП "Житомирський військовий лісгосп" дозволу на розробку проекту землеустрою такий проект було виготовлено (а.с.87-95, т.1) та відповідно до п.2.2. вказаного розпорядження подано до райдержадміністрації на затвердження.

Головою районної державної адміністрації 04.04.2012р. винесено розпорядження №319 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 164,7683 га у постійне користування ДП "Житомирський військовий лісгосп" для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг на території Тетерівської сільської ради" (а.с.105, т.1).

Відповідно до ч.6 ст.123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Згідно з ч.9 ст.123 Земельного кодексу України, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

У відповідності до ч.10 ст.123 Земельного кодексу України, підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

З урахуванням викладеного, за наявності чинного розпорядження Житомирської РДА №54 від 22.01.2010р. про надання ДП "Житомирський військовий лісгосп" дозволу на розробку проекту землеустрою, виготовленого проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування, а також, матеріалів лісовпорядкування за 2010 рік, які відповідно до п.5 "Прикінцевих положень" Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками є документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є обґрунтованим винесення головою Житомирської РДА розпорядження №319 від 04.04.2012р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 164,7683 га у постійне користування ДП "Житомирський військовий лісгосп" для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг на території Тетерівської сільської ради. А тому, відсутні підстави для задоволення позову прокурора в частині визнання недійсним та скасування судом вказаного розпорядження.

Враховуючи вищенаведені норми законодавства та обставини справи, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції законно та обгрунтовано відмовлено в частині позову щодо визнання недійсними Державних актів на право постійного користування земельними ділянками серії ЯЯ №070810, №070809 та №070808 від 19.04.2012, на загальну площу 164,76 га, оскільки вони є похідними від позовних вимог про визнання недійсними та скасування розпоряджень Житомирської РДА №54 від 22.01.2010р. і №319 від 04.04.2012р., які не підлягаються задоволенню судом.

Також, судом першої інстанціїї при вирішенні даного спору вірно зазначено, що спір у даній частині є публічно-правовим, має ознаки справи адміністративної юрисдикції і не підвідомчий господарському суду.

За вказаних обставин, місцевий суд правомірно припинив провадження по справі в частині вимоги до Житомирського районного управління юстиції Житомирської області (м.Житомир) про скасування державної реєстрації вищевказаних державних актів на право постійного користування землею серії ЯЯ №070810, серії ЯЯ №070808, серії ЯЯ №070809 виданих ДП "Житомирський військовий лісгосп" на спірні земельні ділянки.

Щодо вимог прокурора про визнання протиправними дій Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп" щодо безпідставного невключення до матеріалів лісовпорядкування від 2010 року площ земель, які згідно матеріалів лісовпорядкування від 2001 року обліковувалися як кв.11 - 85 га кв.12 - 84 га, кв.13 - 47 га, а також, зобов'язання ДП "Житомирський військовий лісгосп" замовити виготовлення матеріалів лісовпорядкування на площу 219,56 га, яка фактично передана підприємству, суд зазначає таке.

Статтями 16 Цивільного кодексу України та 20 Господарського кодексу України закріплено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів, згідно з яким кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Зокрема, таким способом є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. При цьому, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

У відповідності до Статуту ДП "Житомирський військовий лісгосп", затвердженого наказом Міністра оборони України від 27.05.2009 №250, підприємство засноване на державній власності, діє як державне унітарне комерційне підприємство та належить до сфери управління Міністерства оборони України (далі - Уповноважений орган управління). Згідно п.3.1. Статуту підприємство є юридичною особою. Прав та обов'язків юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації. Підприємство не має у своєму складі інших юридичних осіб. Підприємство здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України та цього Статуту, який затверджується Уповноваженим органом управління (п.3.2 Статуту). Відповідно до п.3.3. Статуту підприємство має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. Згідно з п.3.4. Статуту, підприємство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах майна, що йому належить, згідно з законодавством України. Підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями держави та Уповноваженого органу управління. Уповноважений орган управління не несе відповідальності за зобов'язаннями підприємства.

З урахуванням наведених положень Статуту ДП "Житомирський військовий лісгосп", суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідно до приписів чинного законодавства дії відповідача як підприємства (хоч і державного), створеного згідно з законодавством України, за своєю правовою природою не належать до правового поля дій чи бездіяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, визнання незаконними яких може відбуватись в судовому порядку, з чим погоджується і апеляційний суд.

Натомість, вищезазначеними нормами не передбачено такого способу захисту прав як визнання протиправними дій саме юридичної особи як суб'єкта господарювання.

Слід зазначити, що позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається з двох елементів: предмету і підстави позову. Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача. Предмет позову повинен кореспондувати зі способами захисту права. Під способами захисту права розуміються заходи, прямо передбачені законом з метою припинення оспорювання або порушення суб'єктивних цивільних прав та усунення наслідків такого порушення. Після з'ясування фактичних обставин суд може зробити висновок про відповідність заявленої матеріально - правової вимоги способам захисту права і про порушення охоронюваного законом інтересу позивача. У разі встановлення, що заявлені вимоги за своїм змістом не відповідають матеріально-правовим способам захисту права суд відмовляє у позові. Підставою позову є факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу.

За змістом статті 54 Господарського процесуального кодексу України позивач самостійно визначає предмет та підстави поданого позову, тобто, зміст вимоги та матеріально-правові обставини, на які він посилається.

Зміст конституційного права особи на звернення до суду за захистом своїх прав визначений статтею 16 Цивільного кодексу України. Відповідно до приписів вказаної статті кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, при цьому, способами захисту цивільних прав і інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або Законом. Дана норма кореспондує з приписами статті 20 Господарського кодексу України.

Отже, у розумінні приписів наведених норм суб'єкт, право якого порушене може захистити його у конкретний спосіб, що передбачений законом або договором. При цьому, спосіб захисту порушеного права повинен відповідати змісту існуючих правовідносин та має бути спрямований на відновлення прав та інтересів позивача.

Предметом позову не може бути зобов'язання ДП "Житомирський військовий лісгосп" замовити виготовлення матеріалів лісовпорядкування на визначену площу. Так, захист майнового або немайнового права чи законного інтересу відбувається шляхом прийняття судом рішення про примусове виконання відповідачем певних дій або зобов'язання утриматись від їх вчинення, а заявлена прокурором вимога про зобов'язання другого відповідача замовити виготовлення матеріалів лісовпорядкування на певну площу не призводить до поновлення порушених інтересів держави та, у разі її задоволення, не може бути виконана у примусовому порядку, оскільки відсутній механізм виконання такого рішення.

Отже, в даному випадку, обраний прокурором спосіб захисту порушеного права в частині позову про визнання протиправними дій Державного підприємства "Житомирський військовий лісгосп" щодо безпідставного невключення до матеріалів лісовпорядкування від 2010 року площ земель, які згідно матеріалів лісовпорядкування від 2001 року обліковувалися як кв.11 - 85 га кв.12 - 84 га, кв.13 - 47 га, та зобов'язання ДП "Житомирський військовий лісгосп" замовити виготовлення матеріалів лісовпорядкування на площу 219,56 га, яка фактично передана підприємству, не відповідає положенням чинного законодавства у спірних правовідносинах та не призводить до відновлення порушених прав, відповідно, унеможливлює захист інтересів держави у заявлений прокурором спосіб. Наведене є підставою для відмови у задоволенні зазначених позовних вимог.

Відповідно до ст.ст.33, 34 ГПК України, кожна сторона належними і допустимими доказами повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Житомирської області від 15.03.2016р. у справі № 906/1390/15 прийняте на підставі матеріалів справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи скаржника, викладені ним в апеляційній скарзі, висновків місцевого господарського суду не спростовують, а відтак, не є такими, що можуть бути підставою згідно зі ст.104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.

Судовий збір за подання апеляційної скарги згідно зі ст.49 ГПК України покладається на скаржника у зв'язку із відмовою у її задоволенні.

Керуючись ст.ст. 99,101,103,105 ГПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду Житомирської області від 15.03.16 р. у справі № 906/1390/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу Заступника прокурора Житомирської області без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

3. Справу № 906/1390/16 повернути до господарського суду Житомирської області.

Головуючий суддя Демянчук Ю.Г.

Суддя Крейбух О.Г.

Суддя Юрчук М.І.