Постанова від 26.05.2016 по справі 902/59/16

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2016 року Справа № 902/59/16

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Бучинська Г.Б., суддя Василишин А.Р. , суддя Філіпова Т.Л.

при секретарі судового засідання Максютинська Д.В

за участю представників сторін:

від позивача 1 - ОСОБА_1 НОМЕР_1, від 23.06.1995р.

від позивача 2 - ОСОБА_2 НОМЕР_2, від 09.10.1996р.

від відповідача - ОСОБА_3, довіреність № 06-14/125, від 16.09.2015р.

від третьої особи - ОСОБА_4, довіреність б/н, від 29.01.2016р.

розглянувши апеляційну скаргу позивачів на рішення господарського суду Вінницької області від 15.03.16 р. у справі № 902/59/16

за позовом Об'єднання громадян "Садівник"; Добровільного садово-городнього об'єднання громадян "Іва"

до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5

про визнання протиправним та скасування наказу від 12.12.2013р.

ВСТАНОВИВ:

Об»єднання громадян «Садівник» (надалі - Позивач 1) та Добровільне садово-городнє об'єднання «Іва» (надалі - Позивач 2), звернулися в господарський суд Вінницької області з позовною заявою (том 1, а.с.2-11) до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування наказу від 12.12.2013р. №ВН/0522484600:04:000/00001681 “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність”.

Рішенням господарського суду Вінницької області від 15.03.2016 (том. 1, а.с. 232-236), з підстав, наведених у даному рішенні, відмовлено у задоволенні позовних вимог Позивачів. При цьому суд визначився, що позивачі не набули права на земельну ділянку у відповідності до вимог земельного законодавства, а тому право, набуте не у відповідності до закону захисту не підлягає.

Не погоджуючись із судовим рішенням, Позивач 1 та Позивач 2 подали апеляційну скаргу (том.2, а.с. 3-8), в якій просять скасувати рішення господарського суду Вінницької області та постановити нове рішення, яким задоволити вимоги Позивачів, визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 12.12.2013р. №ВН/0522484600:04:000/00001681 “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність”.

Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення суду винесено з порушенням норм матеріального та процесуального прав. Зокрема Позивачі як на підставу скасування рішення суду першої інстанції посилаються на те, що розпорядженням Літинської райдержадміністрації № 658 від 30.12.2009 «Про надання в оренду земельної ділянки на території Малинівської сільської ради» та розпорядженням №292 від 15.05.2012 про внесення змін до розпорядження № 658 цієї ж райдержадміністрації добровільному садово-городному об»єднанню громадян «Іва» надано в оренду 4 га, об»єднанню громадян «Садівник» - земельну ділянку площею 3 га для городництва із земль запасу Малинівської сільської ради, за межами с.Петрик, на 17 років. Позивачі неодноразово звертались до відділу Держземагенства у Літинському районі та Літинської районної державної адміністрації із заявами щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, однак відповідей на звернення не отримували. Позивачі також наголошують, що прокуратурою Літинського району Вінницької області проведено відповідну перевірку та встановлено, що Позивачі упродовж 2013 року неодноразово звертались до відділу Держземагенства із заявами та клопотаннями, однак відповіді не отримали, що спричинило неоформлення ними договору оренди земельної ділянки та виготовлення проектної документації.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5, подала відзив на апеляційну скаргу (том 2, а.с. 55), в якому з підстав, викладених у цьому відзиві, заперечує проти доводів, зазначених в апеляційній скарзі, та просить залишити рішення господарського суду Вінницької області без змін.

В судовому засіданні від 26 травня 2016 року представники позивача 1 та Позивача 2 підтримали доводи, викладені в апеляційній скарзі та просили скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове, котрим позовні вимоги задоволити та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 12.12.2013р. №ВН/0522484600:04:000/00001681 “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність”.

Рівненський апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представників сторін Позивача 1 та Позивача 2, Відповідача та третьої особи, розглянувши доводи апеляційної скарги, відзив на апеляційну скаргу, письмові пояснення, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, дійшов до висновку, що рішення господарського суду Вінницької області від 15 березня 2016 року слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Позивачів - без задоволення. При цьому апеляційний господарський суд виходив з такого.

Рішенням від 09.08.1997р. 8 сесії 22 скликання Літинської районної ради Вінницької області надано Вінницькій обласній раді садівничих товариств в тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянку площею 60га - ріллі 60 га із земель запасу Малинівської сільської ради строком на 15 років для колективного городництва членам садівничих товариств “Садівник”, “Іва” (п.1. рішення); обласній раді садівничих товариств укласти додаткову угоду про одержання земельної ділянки в оренду строком на 15 років (п.2.); Малинівську сільську раду, районний відділ земельних ресурсів зобов"язано здійснювати контроль за цільовим використанням землі (том 1, а.с.20).

Розпорядженням Літинської РДА №501 від 28.10.2009р. припинено право тимчасового користування земельною ділянкою об”єднанню громадян садівництва та городництва “Садівник” загальною площею 34 га із них - ріллі 34 га за взаємною згодою сторін та вилучено її до земель запасу Малинівської сільради (п.1); надано в оренду об”єднанню громадян садівництва та городництва “Садівник” земельну ділянку площею 6 га із них ріллі - 6 га для ведення городництва на території Малинівської сільської ради терміном на 20 років (п.2); зобов”язано об”єднання громадян садівництва та городництва “Садівник” укласти договір оренди земельної ділянки з Літинською РДА та зареєструвати його в установленому законом порядку (п.4) (том 1,а.с.142).

Розпорядженням Літинської РДА Вінницької області № 658 від 30.12.2009р. “Про надання в оренду земельної ділянки на території Малинівської сільської ради” надано ДСГОГ “Іва” в оренду земельну ділянку загальною площею 7,0 га, в тому числі: ріллі - 7,0 га для городництва із земель запасу Малинівської сільської ради, за межами с. Петрик, терміном на 20 років (п.1.); зобов"язано ДСГОГ “Іва” укласти договір оренди земельної ділянки з Літинською райдержадміністрацією та зареєструвати в установленому законом порядку (п.3.1); дотримуватись обов”язків землекористувача відповідно до вимог ст.96 ЗКУ (п.3.2.); відділу Держкомзему у Літинському районі (ОСОБА_6М.) разом із зацікавленими організаціями установити в натурі межі землекористування та внести відповідні зміни в земельно-облікові документи (п.4.) (том 1, а.с.21).

Розпорядженням Літинської РДА Вінницької області № 292 від 15.05.2012р. внесено зміни до розпорядження голови Літинської районної державної адміністрації від 30.12.2009 року № 658, зокрема п. 1 розпорядження викладено в новій редакції: “надати в оренду ДСГОГ “Іва” земельну ділянку площею 4га, в тому числі: ріллі - 4га, ОГ “Садівник” - земельну ділянку площею 3га, в тому числі: ріллі - 3га для городництва із земель запасу Малинівської сільської ради, за межами с. Петрик, терміном на 17 років (п.1.1.); пункт 3 доповнено словами: “та об'єднанню громадян “Садівник” (п.1.2.); пункт 1 розпорядження голови Літинської РДА від 30.12.2009р. № 658 визнано таким, що втратив чинність (п.2.)(том 1, а.с.22).

Зі змісту довідки відділу Держземагенства у Літинському районі Вінницької області №01-31/48 від 15.02.2013р. вбачається, що згідно земельно-облікових документів в користуванні ДСГОГ “Іва” на території Малинівської сільської ради станом на 01.01.2013р. знаходяться земельні ділянки для ведення садівництва, загальною площею - 22 га, в тому числі: землі громадян - 18га, із них садів - 16га, кемпінгів, будинків для відпочинку або проведення відпусток - 2га; - землі загального користування - 4га, із них полезахисних лісосмуг - 1га, для городництва - 4га, в тому числі ріллі - 4га. Нормативна грошова оцінка 1 га земель, за межами населених пунктів, станом на 01.07.1995р. становить: - ріллі - 2793 (дві тисячі сімсот дев'яносто три) гривні; - багаторічних насаджень - 4826 (чотири тисячі вісімсот двадцять шість) гривень (том 1, а.с.33).

В 2013р. ДП "Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" за замовленням гр. ОСОБА_4, гр. ОСОБА_5, гр. ОСОБА_7, гр. ОСОБА_8 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_4, гр. ОСОБА_5, гр. ОСОБА_7, гр. ОСОБА_8, із земель запасу (рілля) на території Малинівської сільської ради Літинського району Вінницької області (а.с.179-227).

17.10.2013р. ОСОБА_5 до Головного управління Держземагентства у Вінницькій області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою про відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га на території Малинівської с/р Літинського р-ну Вінницької області для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення;

Наказом Головного управління Держземагенства у Вінницькій області №ВН/0522484600:04:000/00001310 від 15.11.2013р. надано дозвіл ОСОБА_5 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000га із земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу) на території Малинівської сільської ради Літинського району Вінницької області, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення - 01.03).

Виснвком відділу Держземагенства у Літинському районі Вінницької області №01-1-20/692 від 29.11.2013р. погоджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу) на території Малинівської сільської ради (за межами населеного пункту) Літинського району Вінницької області. У п.4 висновку зазначається про те, що земельні ділянки, по яким надано висновок, тимчасово використовуються громадянами для городництва без оформлення правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою на території Малинівської сільської ради за межами с. Петрик, Літинського району, Вінницької області.

За змістом довідки відділу Держземагенства у Літинському районі Вінницької області №01-1-20/1080 від 29.11.2013р. земельні ділянки площею 7,3000га, що запроектовані до відведення у власність гр. ОСОБА_4 - 2,0000га, гр. ОСОБА_5 - 2,0000га, ОСОБА_7 - 20,0000га, гр. ОСОБА_8 - 1,3000 га, для ведення особистого селянського господарства, згідно форми №6-зем обліковуються у землях запасу, що тимчасово використовуються громадянами для городництва без оформлення правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою на території Малинівської сільської ради, землі державної власності сільськогосподарського призначення, рілля.

Згідно акта розподілу земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства у власність громадянам на території Малинівської сільської ради Літинського району Вінницької області від 20.11.2013р., підписаний головою Малинівської сільської ради номер земельної ділянки ОСОБА_5 - 2, площа - 2,0000га (т. 1 а.с. 208).

Складено акти перенесення в натурі (на місцевості) меж зон обмежень (обтяжень) та сервітутів та акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 20.11.2013р. (а.с. 212), яким Малинівською сільською радою передано, а ОСОБА_5 прийнято на зберігання межові знаки, якими закріплені на місцевості межі земельної ділянки, яка знаходиться на території Малинівської сільської ради, площею 2,0000га, наданої для ведення особистого селянського господарства.

Наказом Головного управління Держземагентсва у Вінницькій області №ВН/0522484600:04:000/00001681 від 12.12.2013р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території Малинівської сільської ради Літинського району Вінницької області за межами населеного пункту (п.1.); надано у власність громадянці ОСОБА_5 земельну ділянку земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Малинівської сільської ради Літинського району площею 2,00га із кадастровим номером 0522484600:04:000:1206, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення - 01.03)(п.2.) (т.1, а.с.89).

Розпорядженням Вінницької обласної державної адміністрації № 685 від 13.11.2014р. скасовано, як такі, що є неефективними за очікуваним і фактичним результатом, розпорядження голів Іллінецької, Калинівської, Літинської, Немирівської, Піщанської, Томашпільської, Тульчинської та Ямпіольської райдержадміністрації згідно з додатком (п.1.) (а.с.72). Додатком до розпорядження голови облдержадміністрації від 13 листопада 2014р. визначено перелік скасованих розпоряджень голів райдержадміністрації, в тому числі розпорядження голови Літинської райдержадміністрації від 30 грудня 2009 року № 658 “Про надання в оренду земельної ділянки на території Малинівської сільської ради” (п.3.) ( роздруківка з офіційного сайту Вінницької ОДА, том 1, а.с.103-104.).

У відповідності до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, затвердженої наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015р., №7, зареєстрованого 27.04.2015р. за №11741020000013154, Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, окрім іншого, здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні; розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Вінницької області (п.5.); Головне управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах Казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням (п.16). (том 1, а.с.74-81).

Аналізуючи встановлені обставини справи, Рівненський апеляційний господарський суд вважає за необхідне враховувати наступні положення чинного законодавства України.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відновлення становища, яке існувало до порушення, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, їхніх посадових і службових осіб.

Земельним кодексом, зокрема статтею 152, передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Стаття 21 ЦК України визначає також загальний порядок визнання судом незаконними та скасування правових актів індивідуальної дії, а також нормативно - правових актів, виданих органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо вони суперечать актам цивільного законодавства і порушують цивільні права або інтереси.

Реалізація указаної норми обмежена сукупністю двох обов'язкових умов, а саме: невідповідністю спірного акту актам цивільного законодавства і порушенням внаслідок прийняття такого акта цивільних прав або інтересів особи.

Предметом спору у даній справі є визнання протиправним та скасування наказу головного управління Держгеокадастру від 12.12.2013 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність», позовні вимоги позивачі мотивують тим, що оспорюваним наказом порушується їх право на користування земельною ділянкою, яка була їм надана у встановленому законом порядку та перебувала у їх фактичному користуванні.

Главою 19 Земельного кодексу України встановлені способи набуття права користування земельною ділянкою.

Так, згідно ст.116 ЗК, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Пунктом «а» ч.3 ст. 122 ЗК України передбачено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.

Крім того, відповідно до статтті 123 ЗК, який діяв на час прийняття розпоряджень та спірного наказу, передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ст.124ч.1);

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125ч.1);

Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (ст.126 ч.5). Дана норма кореспондується із вимогами Закону України “Про оренду землі” в редакції, чинній станом на 30.12.2009р. та на 15.05.2012р., згідно якого укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону (ст.16 ч.2); передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі (ст.17ч.1); договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (ст.18ч.1).

Як вбачається з матеріалів справи, і це не спростовується доводами Позивачів, при винесенні розпорядження Літинської РДА Вінницької області №658 від 30.12.2009р. “Про надання в оренду земельної ділянки на території Малинівської сільської ради” та розпорядження Літинської РДА Вінницької області №292 від 15.05.2012р. про внесення змін у розпорядження від 30.12.2009 року № 658, указані у розпорядженнях земельні ділянки та їх межі не були встановлені в натурі (на місцевості), клопотання Позивачів про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та відповідні розпорядження про надання даного дозволу відсутні, проект землеустрою не розроблявся та не погоджувався комісією з розгляду питань, пов»язаних з погодженням документації із землеустрою.

Тобто, передбачена вищевказаними нормами земельного законодавства процедура не була дотримана Літинською РДА при винесені розпоряджень, на які посилаються відповідачі.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено колегією суддів та судом першої інстанції, обставини недотримання процедури набуття права на користування землею та неможливість у зв»язку з цим реалізації розпоряджень Літинської РДА №658 від 30.12.2009 та 292 від 15.05.2012 підтверджуються листами Літинської РДА від 04.02.2016 №запит-№2 (том. 1 а.с.2,), відповіді Держземагенства України від 29.04.2014 на звернення позивачів від 17.03.2014 (том 1, а.с.143-144) та Департаменту агропромислового комплексу розвитку Вінницької обласної державної адміністрації від 12.02.2016 на звернення об»єднання громадян «Садівник» та «Іва» від 15.01.2016 (том.1, а.с.145-147), а також листах Держзмеагенства у Вінницькій обасті від 24.01.2014 (том 1 , а.с.36) та від 28.03.2014 (том 1, а.с. 37).

Судовою колегією також встановлено з матеріалів справи та пояснень сторін, що договір оренди земельної ділянки Позивачами не укладався у встановленому законом порядку.

Пунктом 2.1 постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України №6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», яким зазначено, що після прийняття органом державної влади або місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки у власність або в користування особа має право на одержання земельної ділянки у власність або в користування і право вимагати оформлення документів, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України.).

Враховуючи вищевикладене, судова колегія зазначає, що Позивачі не набули у встановленому порядку право користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення на території Малинівської сільської ради, а відтак відсутнє законне право, захист якого міг би здійснюватися в судовому порядку.

Щодо доводів Позивачів, викладених у апеляційній скарзі, відносно ненадання їм відповідей компетентними органами, колегія суддів зазначає, що системний аналіз вищевказаних норм законодавства призводить до висновку про неможливість оформлення Позивачами правовстановлюючих документів на земельну ділянку згідно розпоряджень Літинської РДА, на які вони посилаються як на підставу набуття права користування земельною ділянкою, в тому числі і на час звернення третьої особи ОСОБА_5 від 17.10.2013 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою про відведення земельної ділянки (том 1, а.с. 183). Також відсутні в матеріалах справи докази на оспорювання позивачами дій чи бездіяльності посадових осіб чи органу, уповноваженого у відповідності із законом на вирішення питання щодо набуття права користування земельними ділянками для городництва.

Судом звертається увага також на те, що у відповідності до частини 9 ст. 79.1 Земельного кодексу України, земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Згідно частин 1, 2 даної норми, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Водночас у позивачів відсутні докази того, що земельна ділянка, якою вони користуються є сформованою, а тому вона станом на час винесення оспорюваного наказу не могла бути надана в оренду позивачам.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, яким встановлено, що на час підготовки та видачі відповідачем наказу від 12.12.2013р. №ВН/0522484600:04:000/00001681 “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність”, були відсутні перешкоди для видачі наказу та документального оформлення третьою особою прав на вказану в наказі земельну ділянку, оскільки право на її використання позивачі у встановленому законом порядку не набули. Тому підстави для визнання протиправним та скасування спірного наказу позивачами не доведені.

Також, обґрунтовуючи позовні вимоги, Позивачі посилаються на відповідь прокуратури Літинського району №77-58-12 від 26.08.2015.

Статтею 34 Господарського процесуального кодексу унормовано, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Водночас, колегія суддів звертає увагу, що відповідь прокуратури Літинського району №77-58-12 від 26.08.2015, наданої Позивачам за результатами розгляду їхнього звернення (том. 1, а.с.18), не містить встановлених фактів порушення права Позивачів на користування спірною земельною ділянкою та незаконності оспорюваного наказу, а тому не є належним та допустимим доказом у справі. Крім того, за результатами розгляду вищевказаного звернення прокуратурою Літинського району заходи прокурорського реагування не вживались.

Позивачі у своїй апеляційній скарзі посилаються на статтю 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997, якою передбачено, що кожна людина, права і свободи якої, викладені у цій конвенції, порушуються, має ефективний засіб захисту у відповідному національному органі.

Разом з тим, колегією суддів не встановлено законних прав Позивача, які було б порушено оспорюваним наказом.

Згідно положень статті 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об»єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Отже, як вбачається з матеріалів справи позивачі, всупереч вимог статтей 33-34 Господарського процесуального кодексу України, не довели належним чином своїх позовних вимог, а тому колегія суду прийшла до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог позивачів щодо визнання протиправним та скасування наказу головного управління Дерржземагенства у Вінницькій області від 12.12.2013р. №ВН/0522484600:04:000/00001681 “Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність”.

На підставі наведеного, Рівненський апеляційний господарський суд вважає, що рішення господарського суду Вінницької області слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Позивачів без задоволення.

Судові витрати за подачу апеляційної скарги, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, суд покладає на позивача.

Керуючись статтями 43, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Об»єднання громадян «Садівник» та Добровільного садово-городнього об»єднання «Іва» на рішення господарського суду Вінницької області від 15 березня 2016 року у справі № 902/59/16 залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Вінницької області від 15 березня 2016 року у справі № 902/59/16 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановю апеляційного господарського суду законної сили.

Справу № 902/59/16 повернути господарському суду Вінницької області.

Головуючий суддя Бучинська Г.Б.

Суддя Василишин А.Р.

Суддя Філіпова Т.Л.