01.06.2016 Справа № 904/1332/16
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)
суддів: Коваль Л.А., Пархоменко Н.В.
при секретарі судового засідання: Крицька Я.Б.
за участю представників сторін:
від скаржника: Волошин А.А. представник, довіреність №2681/10/04-67-10-36 від 12.02.2016 р.;
від ліквідатора Талана Р.Г.: Нестюріна Н.В. представник, довіреність №11/04 від 11.04.2016 р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.2016р. у справі № 904/1332/16
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С"
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С" (49064, м. Дніпропетровськ, вул. Мічуріна, б. 4; код ЄДРПОУ 39227751)
про визнання банкрутом
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.2016 року у справі № 904/1332/16 (суддя Єременко А.В.) визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С" (49064, м. Дніпропетровськ, вул. Мічуріна, б. 4; код ЄДРПОУ 39227751) - банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру строком на 5 місяців; ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С" (49064, м. Дніпропетровськ, вул. Мічуріна, б. 4; код ЄДРПОУ 39227751) призначено голову ліквідаційної комісії Талана Ростислава Григоровича (адреса: 49000, АДРЕСА_1; паспорт серії НОМЕР_2, виданий виданий 17.03.1997р. Красногвардійським РВ УМВС України у Дніпропетровській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1); кандидатуру арбітражного керуючого Гладія Олександра Васильовича - відхилено; у строк до 26.04.2016р. подати на затвердження до господарського суду реєстр вимог кредиторів; призначено судове засідання для розгляду реєстру вимог кредиторів на 26.04.2016р.
Постанова місцевого господарського суду мотивована достатністю підстав, встановлених ст. 95 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" для визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у справі.
Не погодившись із зазначеною постановою, Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулося до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.2016 року у справі № 904/1332/16 та припинити провадження у справі.
В апеляційній скарзі скаржник зазначає, що при прийнятті оскаржуваної постанови судом першої інстанції були порушені норми матеріального і процесуального права та не досліджено усіх обставин справи, зокрема зі змісту вказаної постанови не вбачається, що мало місце дослідження судом фінансового становища боржника, з'ясування ознак його неплатоспроможності, встановлення обставин можливості задоволення боржником визнаних судом вимог кредиторів лише через застосування ліквідаційної процедури та відповідно наявності достатніх підстав для визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Висновки щодо неплатоспроможності боржника господарський суд робить лише на підставі проміжного ліквідаційного балансу. Судом першої інстанції належним чином не було проведено аналізу активів та пасивів боржника та не встановлено недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів. За таких обставин, господарським судом передчасно було визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С" банкрутом.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.04.2016 року відновлено строк подання апеляційної скарги, апеляційну скаргу прийнято до провадження, розгляд справи призначено у судовому засіданні на 11.05.2016 року.
11.05.2016р. у судовому засіданні оголошувалась перерва до 01.06.2016р.
Ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С" у відзиві на апеляційну скаргу проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає оскаржувану постанову законною та обгрунтованою, прийнятою з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області безпідставною та просить апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.2016 року у справі № 904/1332/16 припинити, посилаючись при цьому на вчинення усіх необхідних дій, передбачених зокрема ст.ст. 105, 110, 111 ЦК України, ст. 95 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" для звернення до суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, який ліквідовується власником. Ліквідатор, також зазначає про своєчасне повідомлення податкового органу про ліквідацію банкрута. Ліквідатор вказує, що оскільки ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області не зверталася до ліквідатора та господарського суду з заявою про визнання грошових вимог до боржника, то інспекція не має статусу учасника провадження у справі про банкрутство та відповідно позбавлена права оскарження процесуальних рішень у справі, що є підставою для припинення апеляційного провадження.
Беручи до уваги, що матеріали справи є достатніми для розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу по суті за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та повноту з'ясування і доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ним постанови, дослідивши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга є безпідставною, а апеляційне провадження за апеляційною скаргою ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підлягає припиненню з наступних підстав.
Згідно із пунктом 1-1 Прикінцевих та перехідних положень (Х розділ) Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон), в редакції з 19.01.2013 року, положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.
Відповідно до статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом.
За частиною 1 статті 2 Закону, провадження у справі про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до статті 9 Закону, справи про банкрутство юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2016 року прийнято до розгляду заяву ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С" про порушення провадження у справі про банкрутство відповідно до процедури, передбаченої ст. 95 Закону, яка передбачає особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 09.03.2016 року порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С". Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та призначено засідання суду на 16.03.2016 року.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.2016 року у справі № 904/1332/16 (суддя Єременко А.В.) визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С" (49064, м. Дніпропетровськ, вул. Мічуріна, б. 4; код ЄДРПОУ 39227751) - банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру строком на 5 місяців; ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С" (49064, м. Дніпропетровськ, вул. Мічуріна, б. 4; код ЄДРПОУ 39227751) призначено голову ліквідаційної комісії Талана Ростислава Григоровича (адреса: 49000, АДРЕСА_1; паспорт серії НОМЕР_2, виданий виданий 17.03.1997р. Красногвардійським РВ УМВС України у Дніпропетровській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1); кандидатуру арбітражного керуючого Гладія Олександра Васильовича - відхилено; у строк до 26.04.2016р. подати на затвердження до господарського суду реєстр вимог кредиторів; призначено судове засідання для розгляду реєстру вимог кредиторів на 26.04.2016р. (а. с. 98-103).
Пункт 8 частини 3 статті 129 Конституції України визначає серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем в статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться в залежність від положень процесуального закону.
Таким чином, випадки в яких особа має право оскаржити рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку мають бути встановлені Господарським процесуальним кодексом України.
Нормами статті 91 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участі у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.
У відповідності до статті 1 Закону (в редакції, що діє з 19.01.2013 року) учасниками у справі про банкрутство є сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької
діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Як встановлено статтею 1 Закону, сторонами у справі про банкрутство є конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник (банкрут).
Цією статтею також визначено, що кредитор - юридична або фізична особа, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).
Особливості та порядок заявлення кредиторами претензій до боржника, що ліквідується в порядку статті 95 Закону, визначені положеннями частини 3 статті 95 Закону та передбачають, що кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.
Отже, у справі про банкрутство боржника, який ліквідується власником особа може набути статусу кредитора - сторони у справі про банкрутство після прийняття постанови про визнання банкрутом та у разі звернення із кредиторськими вимогами до боржника.
У зв'язку з наведеним, органи державної податкової служби та інші державні органи є кредиторами неплатоспроможних боржників, якщо вони мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, що узгоджується з нормою частини 1 статті 210 Господарського кодексу України. Однак, вказана норма не встановлює автоматичного визнання цих органів кредиторами у всіх справах про банкрутство.
Таким чином, особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, лише у разі подання у встановленому порядку заяви з грошовими вимогами до боржника. Тільки після цього, така особа має процесуальне право на оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство.
Матеріали справи свідчать, що 10.12.2015р. ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С" направлено до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якій платник перебував на обліку, заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП, копію протоколу № 08/12 загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С" від 08.12.2015р. про припинення шляхом ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С", що підтверджується відповідним листом (а.с. 64).
Як свідчать матеріали справи, Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в порядку вимог частини 3 статті 95 Закону не зверталась із заявою до господарського суду з вимогами до Товариство з обмеженою відповідальністю "КАМІЛЛА С" по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів).
Доказів наявності грошових вимог до боржника Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області не представила і до апеляційного господарського суду.
Таким чином, враховуючи викладені обставини та аналіз норм законодавства щодо порядку визнання кредитором у справі про банкрутство, колегія суддів дійшла висновку, що Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на час подання апеляційної скарги не набула статусу кредитора боржника або іншого учасника провадження у справі про банкрутство.
За таких обставин, оскаржувана Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у справі не стосується її прав та обов'язків, а тому остання не мала права апеляційного оскарження прийнятої у справі постанови відповідно до положень статей 91, 106 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Відповідно до частини 2 статті 99 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Враховуючи усе вищенаведене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що подана Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області апеляційна скарга на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.2016 року у справі № 904/1332/16 не підлягає розгляду в господарському суді в порядку апеляційного провадження.
За таких обставин, апеляційне провадження, порушене за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, підлягає припиненню на підставі пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, як таке, що порушено помилково.
З підстав наведеного та керуючись пунктом 1 частини 1 статті 80, статтями 86, 91, 99, 106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд -
Припинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.2016 року у справі № 904/1332/16.
Головуючий суддя А.Є. Чередко
Суддя Л.А. Коваль
Суддя Н.В. Пархоменко