Ухвала від 30.05.2016 по справі 577/5268/15-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2016 р.Справа № 577/5268/15-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бенедик А.П.

Суддів: Калиновського В.А. , Філатова Ю.М.

за участю секретаря судового засідання Тітової А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 29.02.2016р. по справі №577/5268/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому, з урахуванням уточнень, просив:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні трудового стажу період роботи в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» з 17.08.1979р. по 01.11.1981р., з 20.11.1984р. по 03.04.1985 р., з 03.05.1985р. по 25.12.1985р. та період роботи в колгоспі «Зоря комунізму » з 10.01.1982 по 06.11.1984 рік та незарахування в повному обсязі періоду роботи в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» з 30.12.1985р. по 12.05.1991 рік;

- зобов'язати Конотопське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати в повному обсязі періоди роботи в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» з 17.08.1979 по 01.11.1981 рік, з 20.11.1984 по 03.04.1985 рік, з 03.05.1985 по 25.12.1985 рік, з 30.12.1985 по 12.05.1991 рік та в колгоспі «Зоря комунізму» з 10.01.1982 по 06.11.1984 рік до загального трудового стажу.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що при досягненні 60 річного віку звернувся до Конотопського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області з відповідною заявою та, починаючи з 06.01.2015 року, став отримувати пенсію за віком. Враховуючи, що розмір пенсії був менший, позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку. Листом № 5973/05-11 від 05.05.2015 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії. Відповідач повідомив, що до загального стажу позивача не враховано період роботи з 17.08.1979 по 01.11.1981 рік., з 20.11.1984 по 03.04.1985 рік, з 03.05.1985 по 25.12.1985 рік в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» та з 10.01.1982 по 06.11.1984 рік в колгоспі «Зоря комунізму». Також відповідач зазначив, що до загального трудового стажу в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС” зараховані лише періоди роботи: з 01.01.1986 р. по 21.12.1986 р. - 79 днів; з 01.01.1987 р. по 31.12.1987 р. - 100 днів; з 01.01.1988 р. по 31.12.1988 р. - 34 дні; з 01.01.1989 р. по 31.12.1989 р. - 210 днів; з 01.01.1990 р. по 31.12.1990 р. - 30 днів; з 01.01.1991 р. по 12.05.1991 р. - 4 місяці 12 днів. Періоди роботи на різних посадах в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» (правонаступником якого з 05.03.1992 р. стало КАП “МИР”, а з 08.01.1998 р. ТОВ “Агрофірма ЛАН”) з 17.08.1979 р. по 01.11.1981 р.; з 20.11.1984 р. по 03.04.1985 р. та з 03.05.1985 р. по 25.12.1985 р., що загалом складає 3 роки 2 місяці 19 днів взагалі не були враховані до трудового стажу. Період роботи з 30.12.1985 р. по 12.05.1991 р. (5 років 4 місяці 12 днів) у колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» зарахований як 1 рік 7 місяців 15 днів. Також, не врахований період роботи в колгоспі «Зоря комунізму» у період з 10.01.1982 р. по 06.11.1984 рік (2 роки 09 місяців 26 днів). Разом з тим, оскільки позивачем були надані всі документи, що підтверджують період роботи на вищевказаних посадах, вважає, що відповідач неправомірно не врахував до загального стажу загалом 9 років 9 місяців 12 днів, що суттєво впливає на загальний розмір нарахованої пенсії.

Постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 29.02.2016 року задоволено адміністративний позов.

Визнано протиправними дії Конотопського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в зарахуванні позивачу до трудового стажу періоди роботи в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» з 17.08.1979 р. по 01.11.1981 р., з 20.11.1984 р. по 03.04.1985 р., з 03.05.1985 р. по 25.12.1985 р. та період роботи в колгоспі «Зоря комунізму» з 10.01.1982 р. по 06.11.1984 р. та незарахування в повному обсязі період роботи в колгоспі імені «Імені 21 з'їзду КПРС» з 30.12.1985р. по 12.05.1991 р.

Зобов'язано Конотопське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати позивачу до трудового стажу період роботи в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» з 17.08.1979 р. по 01.11.1981 р., з 20.11.1984 р. по 03.04.1985 р., з 03.05.1985 р. по 25.12.1985 р., з 30.12.1985 р. по 12.05.1991р. та період роботи в колгоспі «Зоря комунізму» з 10.01.1982 р. по 06.11.1984 р. до загального трудового стажу.

Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 29.02.2016 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що відповідно до матеріалів пенсійної справи стаж роботи ОСОБА_1 становить 21 рік 11 місяців 20 днів. Проте, до стажу не зараховано період роботи Позивача в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» та в колгоспі «Зоря комунізму»: з 17.08.1979 по 01.11.1981 на посаді робочого будівельника за договором, з 20.11.1984 по 03.04.1985 на посаді бригадира дорожньої бригади за договором, через відсутність відомостей про відпрацьовані трудодні в довідці ТОВ АФ „Лан” №7 від 08.04.2015р. Крім того, відсутні будь-які дані про отримання позивачем в цей період заробітної плати. З 03.05.1985 по 25.12.1985 на посаді заступника голови колгоспу з питань будівництва через відсутність фактично відпрацьованих трудоднів відповідно до довідки № 7 від 08.04.2015р., яка видана ТОВ АФ „Лан” с. В.Самбір Конотопського району, що є правонаступником колгоспу «Імені 21 з'їзду КПРС» та період роботи в колгоспі «Зоря комунізму» з 10.01.1982 по 06.11.1984 через відсутність будь-яких даних про фактично відпрацьовані трудодні та виплачену за цей період заробітну плату. Поряд з цим, на підставі довідки № 7 від 08.04.2015, виданої ТОВ АФ „Лан” с. В.Самбір Конотопського району та довідки №103 від 13.05.2015, виданої філією „Жовтневе” TOB Агрополіс” до стажу роботи позивача враховано період з 01.01.1986 по 31.12.1986 - 79 вихододнів, з 01.01.1987 по 31.12.1987 - 109 вихододнів, з 01.01.1988 по 31.12.1988 - 34 вихододнів, з 01.01.1989 по 31.12.1989 - 210 вихододнів, з 01.01.1990 по 31.12.1990 - 36 вихододнів та з 01.01.1991 по 12.05.1991 - 4 місяці 12 днів. Таким чином, у відповідності з положеннями законодавства до стажу роботи позивача зараховано спірний період роботи за фактичною тривалістю відповідно довідок. Таким чином, оскаржувана відмова у зарахуванні вказаних періодів до трудового стажу є законною та обґрунтованою.

Позивач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Сторони про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення. Просили розглянути справи без їх участі.

Колегія суддів визнала за можливе розглянути справу з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час її апеляційного перегляду, що позивач з 06.01.2015 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Не погоджуючись із розміром призначеної пенсії, позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення її перерахунку.

Листом від 05.05.2015 року №5973/05-11 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.

Позивач, не погоджуючись із діями відповідача щодо відмови в зарахуванні до трудового стажу періоду роботи в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» з 17.08.1979р. по 01.11.1981р., з 20.11.1984р. по 03.04.1985 р., з 03.05.1985р. по 25.12.1985р. та період роботи в колгоспі «Зоря комунізму» з 10.01.1982 по 06.11.1984 рік та незарахування в повному обсязі періоду роботи в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» з 30.12.1985р. по 12.05.1991 рік, звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем неправомірно не було враховано при призначенні позивачу пенсії періоду роботи в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» з 17.08.1979р. по 01.11.1981р., з 20.11.1984р. по 03.04.1985 р., з 03.05.1985р. по 25.12.1985р. та період роботи в колгоспі «Зоря комунізму» з 10.01.1982 по 06.11.1984 рік та незарахування в повному обсязі періоду роботи в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» з 30.12.1985р. по 12.05.1991 рік.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Абзацом 2 преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 статті 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вищевказаної статті Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок).

Пунктами 1, 20 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників

Згідно записів трудової книжки позивача вбачається, що він працював: з 17.08.1979 по 01.11.1981 на посаді робочого будівельника за договором в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС»; з 10.01.1982 по 06.11.1984 за договором по заготовці лісу в колгоспі «Зоря комунізму»; з 20.11.1984 по 03.04.1985 на посаді бригадира дорожньої бригади за договором в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС»; з 03.05.1985 по 25.12.1985 на посаді заступника голови колгоспу з питань будівництва в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС»; з 30.12.1985 по 12.05.1991 на посаді заступника голови колгоспу «Імені 21 з'їзду КПРС” з питань постачання.

Відповідно до документів архівного фонду колгоспу «Імені 21 з'їзду КПРС» с.Великий Самбір Конотопського району Сумської області вказано, що в протоколах загальних зборів уповноважених колгоспників та засідань правління за 1979-1991 р.р., рішення про прийом в члени колгоспу ОСОБА_1 немає ( а.с.12,91,97).

Пунктом 18 Порядку передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Допитані під час розгляду справи у суді першої інстанції в якості свідків гр. ОСОБА_2, ОСОБА_3, та ОСОБА_4, які працювали в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» підтвердили, що ОСОБА_1 не був членом колгоспу, а працював за трудовими договорами .

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності відмови відповідача зарахувати позивачу до трудового стажу періоди роботи в колгоспі «Імені 21 з'їзду КПРС» з 17.08.1979 р. по 01.11.1981 р., з 20.11.1984 р. по 03.04.1985 р., з 03.05.1985 р. по 25.12.1985 р. та період роботи в колгоспі «Зоря комунізму» з 10.01.1982 р. по 06.11.1984 р. та незарахування в повному обсязі період роботи в колгоспі імені «Імені 21 з'їзду КПРС» з 30.12.1985р. по 12.05.1991 р.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Колегія суддів зазначає, що позивач, надавши письмові докази, що були предметом дослідження при розгляді справи судом першої інстанції, виконав вимоги ч.1 ст. 71 КАС України.

Натомість, відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості власних дій, що є предметом оскарження позивачем.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 29.02.2016 року по справі №577/5268/15-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, відповідача у справі.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишити без задоволення.

Постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 29.02.2016р. по справі №577/5268/15-а за позовом ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_5

Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_6 ОСОБА_7

Повний текст ухвали виготовлений 01.06.2016 р.