Постанова від 01.06.2016 по справі 461/11163/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2016 року Справа № 876/3168/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,

представників позивача Паніної В.І., Козія І.Ю.,

представника відповідачів Кулика А.Я.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Садівничого товариства "Новинка" на постанову Галицького районного суду м. Львова від 12 квітня 2016 року по справі № 461/11163/15-а за позовом Садівничого товариства "Новинка" до Львівської міської ради, Міського голови Львівської міської ради Садового Андрія Івановича про визнання незаконною бездіяльність, -

ВСТАНОВИВ:

Садівниче товариство "Новинка" звернулося до суду з адміністративним позовом, яким просило визнати бездіяльність Львівської міської ради, Міського голови Львівської міської ради Садового Андрія Івановича, яка полягає у тому, що вони ухиляються від офіційного оприлюднення та належного оформлення ухвали сесії Львівської міської ради від 18 вересня 2014 року «Про затвердження садівничому товариству «Новинка» проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання членам садівничого товариства земельних ділянок у районі вул. Щирецької»; зобов'язати відповідачів вчинити дії по офіційному оприлюдненню та належному оформленню вказаної ухвали сесії Львівської міської ради; зобов'язати відповідачів надати Садівничому товариству "Новинка", належним чином оформлену ухвалу сесії Львівської міської ради від 18 вересня 2014 року «Про затвердження садівничому товариству «Новинка» проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання членам садівничого товариства земельних ділянок у районі вул. Щирецької».

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 12 квітня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Садівниче товариство "Новинка" постанову суду першої інстанції оскаржило, подало апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить постанову суду скасувати та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.

В апеляційній скарзі покликається на те, що суд першої інстанції при вирішенні спору не врахував положення ст. 62, 64 Регламенту Львівської міської ради, ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за яким ухвала сесії Львівської міської ради підлягала реєстрації, оприлюдненню і без підпису міського голови, та рішення судів трьох інстанцій, яким зауваження міського голови визнано протиправним та скасовано.

В судовому засіданні представники позивача надали пояснення та підтримали доводи апеляційної скарги, а представник відповідачів заперечив проти них.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції, та приймає нову постанову, якщо визнає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, що мають значення для справи, порушив норми матеріального права, що призвели до неправильного вирішення справи.

Судом встановлено, що 18.09.2014 року Львівською міською радою прийнято ухвалу «Про затвердження садівничому товариству «Новинка» проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання членам садівничого товариства «Новинка» земельних ділянок у районі вул. Щирецької».

22.09.2014 року міський голова Львівської міської ради Садовий Андрій Іванович вніс зауваження до ухвали ЛМР від 18.09.2014 року «Про затвердження садівничому товариству «Новинка» проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання членам садівничого товариства «Новинка» земельних ділянок у районі вул. Щирецької», та зупинив дію цієї ухвали, при цьому, керуючись пунктом 4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.62 Регламенту Львівської міської ради, ст.35 ЗК України.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 05.01.2015 року по справі за позовом СТ «Новинка» до ЛМР, Міського голови Львівської міської ради Садового Андрія Івановича визнано незаконними дії міського голови та скасовано зауваження №1104/вих.-638 від 22.09.2014 року про зупинення дії ухвали ЛМР «Про затвердження садівничому товариству «Новинка» проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання членам садівничого товариства «Новинка» земельних ділянок у районі вул. Щирецької».

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.04.2015 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.09.2015 року постанову Галицького районного суду м. Львова від 05.01.2015 року залишено без змін.

Після скасування даних зауважень Львівською міською радою повторно питання прийняття ухвали Львівської міської ради «Про затвердження Садівничому товариству «Новинка» проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання членам садівничого товариства земельних ділянок у районі вул. Щирецької» не розглядалось, що підтвердили сторони у судовому засіданні.

Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні адміністративного позову виходив з того, що оскільки ухвала Львівської міської ради «Про затвердження садівничому товариству «Новинка» проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання членам садівничого товариства земельних ділянок у районі вул. Щирецької» у відповідності до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ухвали № 304 від 31.03.2011 року «Про регламент Львівської міської ради 6-го скликання» повторно на розгляд сесії не виносилась, вона вважається не прийнятою та такою, що не набрала чинності, а тому не може бути офіційно оприлюднена та видана позивачу.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до п.7 ст.17 Регламенту Львівської міської ради, затвердженого ухвалою міської ради від 31.03.2011 року №304 (далі Регламент) міський голова у межах своїх повноважень видає розпорядження та доручення, а також у терміни, передбачені чинним законодавством України, підписує рішення Ради та її виконавчого комітету.

Згідно п.3 ст.62 Регламенту Рішення Ради протягом 5-ти робочих днів з часу його прийняття підписує міський голова або воно може бути зупинено і подано на повторний розгляд Ради з обгрунтуванням зауважень не пізніше ніж у двотижневий термін після внесення таких зауважень.

Пунктом 4 Регламенту передбачено, що рада зобов'язана у двотижневий термін після внесення зауважень міського голови або на наступному пленарному засіданні повторно розглянути зупинене міським головою рішення. Якщо Рада відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами голосів від загального складу Ради, воно набирає чинності, реєструється та оприлюднюється у порядку, встановленому цим регламентом.

Відповідно до п.5 Регламенту, якщо міський голова у 5-денний термін або до наступного пленарного засідання не зупинив та не підписав прийняте Радою рішення, воно набирає чинності, реєструється та оприлюднюється у порядку встановленому цим регламентом.

Згідно ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Ч. 11 ст. 59 вказаного Закону передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Отже, вказані норми визначають порядок набрання чинності актів індивідуальної дії, зокрема, акти індивідуальної дії набирають чинності з моменту офіційного оприлюднення в порядку, встановленому Регламентом після підписання міським головою.

Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.

Згідно ст. 64 Регламенту Рішення Ради нормативно-правового характеру та інші акти набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено інший термін введення цих рішень у дію. Рішення Ради нормативно-правового характеру оприлюднюються не пізніше як у 20-денний термін після їх прийняття на офіційному сайті Ради або в інший визначений спосіб.

Контроль за виконанням рішень Ради та персональну відповідальність несе секретар Ради.

Враховуючи викладене, апеляційний суд вважає, що оскільки зауваження міського голови скасовано та визнано протиправним Постановою Галицького районного суду м. Львова від 05.01.2015 року, яка ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.04.2015 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.09.2015 року залишена без змін, то ухвала Львівської міської ради від 18.09.2014 року «Про затвердження садівничому товариству «Новинка» проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання членам садівничого товариства «Новинка» земельних ділянок у районі вул. Щирецької» підлягала реєстрації, оприлюдненню і без підпису міського голови.

Накладене вето було перешкодою для оприлюднення спірної ухвали сесії, а оскільки зауваження голови міста були скасовані, то дана ухвала набрала законної сили і підлягала оприлюдненню міською радою з моменту набрання чинності рішенням суду, бо міський голова фактично відмовився від підпису даної ухвали. Законом передбачено, що міський голова може відмовитися від підпису, це його право. За таких обставин рада, відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 62 Регламенту Львівської міської ради, затвердженого ухвалою міської ради від 31.03.2011 року №304 сама вчиняє дії по оприлюдненню прийнятого рішення. Чого вона не зробила.

За таких обставин, позов в частині визнання бездіяльності неправомірною міського голови Садового А.І. не підлягає задоволенню, оскільки він діяв в межах наданих повноважень. Натомість позов в частині визнання бездіяльності неправомірною Львівської міської ради підставний, оскільки рада не виконала вимог вказаних нормативних актів, не оприлюднила, не зареєструвала та не видала копії ухвали позивачу.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведених обставин суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, а тому постанова суду підлягає скасуванню з постановленням нової, якою позов задоволити частково.

Керуючись ст.ст. 94, 100, 160, 195, ст. 196, п. 3 ч.1 ст.198, п. 4 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Садівничого товариства "Новинка" задовольнити частково.

Постанову Галицького районного суду м. Львова від 12 квітня 2016 року по справі № 461/11163/15-а - скасувати та прийняту нову, якою адміністративний позов Садівничого товариства "Новинка" задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Львівської міської ради щодо офіційного не оприлюднення та належного оформлення ухвали сесії Львівської міської ради від 18 вересня 2014 року «Про затвердження садівничому товариству «Новинка» проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання членам садівничого товариства земельних ділянок у районі вул. Щирецької».

Зобов'язати Львівську міську раду вчинити дії по офіційному оприлюдненню та належному оформленню ухвали сесії Львівської міської ради від 18 вересня 2014 року «Про затвердження садівничому товариству «Новинка» проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання членам садівничого товариства земельних ділянок у районі вул. Щирецької».

Зобов'язати Львівську міську раду надати Садівничому товариству "Новинка", належним чином оформлену ухвалу сесії Львівської міської ради від 18 вересня 2014 року «Про затвердження садівничому товариству «Новинка» проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання членам садівничого товариства земельних ділянок у районі вул. Щирецької».

В решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Львівської міської ради на користь Садівничого товариства "Новинка" витрати на оплату судового збору в сумі 4 019 грн. 40 коп. (чотири тисячі дев'ятнадцять гривень сорок копійок).

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Т.В. Онишкевич

Повний текст постанови виготовлено 01 червня 2016 року.