Ухвала від 02.06.2016 по справі 754/4391/16-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 754/4391/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Панченко О.М. Суддя-доповідач: Губська О.А.

УХВАЛА

Іменем України

02 червня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Губської О.А.

суддів: Парінова А.Б., Беспалова О.О.

за участю секретаря судового засідання Сергієнко Т.О.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду міста Києва від 15 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просив: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку його пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення з 01.01.2007 та 01.01.2008; зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення від 17.11.2014 № 21/3/2-14/304, №21/3/2-14/304 наданих Фінансово-економічним управлінням СБУ та стягнути з відповідача і виплатити належні йому кошти; зобов'язати відповідача у місячний термін з дня набрання постановою суду законної сили звіт про її виконання.

Постановою Деснянського районного суду міста Києва від 15 квітня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивачем на вказане рішення подано апеляційну скаргу, у якій скаржник просить його скасувати та прийняти постанову, якою задовольнити його позов, посилаючись на порушення місцевим судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У свою чергу Пенсійний орган, у поданих ним запереченнях на апеляційну скаргу, просить суд апеляційної інстанції залишити постанову місцевого суду без змін.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, прийняте в порядку скороченого провадження за правилами ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України), то апеляційний розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Згідно зі ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів виходить із таких фактичних обставин.

У лютому 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідок від 17.11.2014 № 21/3/2-14/304 та № 21/3/2-14/305, наданих ФЕУ СБУ, посилаючись на те, що з них вбачається збільшення грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав на день звільнення зі служби, що в силу ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є підставою для перерахунку призначеної за цим законом пенсії.

Відповідач, листом від 12.03.2016 № 4702/03/03/з-360 повідомив позивача про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції мотивував його тим, що довідки, на підставі яких позивач звернувся до пенсійного органу, було надано на виконання постанови Деснянського районного суду міста Києва від 5 жовтня 2009 року у справі № 2а-1424/2009, водночас, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до цього рішення та нараховано суму доплати у розмірі 19293,81 грн., то правові підстави для повторного виконання цього судового рішення шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідок ФЕУ СБУ від 17.11.2014 №21/3/2-14-304 та №21/3/2-14-305 - відсутні.

Перевіривши правову оцінку обставин справи, повноту їх встановлення та правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, з урахуванням доводів апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про таке.

Судом попередньої інстанції установлено, що фінансово-економічним управлінням СБУ було надано довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_2 від 17.11.2014 № 21/3/2-14/304 та № 21/3/2-14/305, у яких вказано розмір та складові грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення станом на 1 січня 2007 року (загальний розмір грошового забезпечення із врахуванням усіх складових становить 4650,33 грн.) та 1 січня 2008 року (загальний розмір грошового забезпечення із врахуванням усіх складових становить 6993,90 грн.) відповідно.

Позивач вказує на те, що розмір його пенсії було обраховано виходячи із грошового забезпечення 3845,93 грн., а тому, на його думку, безпосередньо із зазначених довідок вбачається збільшення розміру відповідного забезпечення, що обумовлює його право на перерахунок призначеної йому пенсії з 1 січня 2007 року та з 1 січня 2008 року відповідно.

Поряд із цим, зі змісту цих довідок слідує, що їх надано на виконання постанови Деснянського районного суду міста Києва від 5 жовтня 2009 року у справі № 2а-1424/2009, а також постанови державного виконавця від 05.11.2014 у ВП №45303984 про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом 2-а-1424/2009, виданим Деснянським районним судом міста Києва.

Так, з матеріалів справ вбачається, що постановою Деснянського районного суду міста Києва від 5 жовтня 2009 року у справі № 2а-1424/2009, з урахуванням ухвали цього суду від 9 листопада 2009 року про виправлення описки, частково задоволено позов ОСОБА_2 до Служби безпеки України, Головного управління пенсійного фонду України в місті Києві про визнання неправомірними дій посадових осіб та зобов'язання провести перерахунок пенсійного забезпечення.

Зобов'язано Службу Безпеки України провести перерахування ОСОБА_2 пенсійного забезпечення з 1 січня 2007 року, з урахуванням: збільшеного на 50 відсотків посадового окладу згідно наказу Голови служби Безпеки України від 13.12.2003 року № 574 ДСК: надбавки в розмірі 30 відсотків від посадового окладу за інформаційно - аналітичну роботу в Слідчому управлінні СБУ відповідно до наказу Голови Служби Безпеки України від 06.03.2006 року № 156/ДСК.

Зобов'язано Службу Безпеки України провести перерахування ОСОБА_2 грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року з урахуванням: збільшення надбавки до 100 відсотків за безпосереднє використання важливих завдань згідно Постанови КМ України від 07.11.2007 року; збільшеної надбавки до 50 відсотків за інформаційно -аналітичне забезпечення органів державної влади згідно Постанови КМ України від 07.11.2007 року № 1294; 33,3 відсотків премії у межах фонду преміювання Служби Безпеки України, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294.

Зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в місті Києві перерахувати ОСОБА_2 пенсійне забезпечення з 01.01.2007 року з урахуванням: збільшеного на 50 відсотків посадового окладу згідно наказу Голови Служби Безпеки України від 13.12.2003 року № 574/ДСК; надбавки в розмірі 30 відсотків від посадового окладу за інформаційно - аналітичну роботу в Слідчому управлінні СБУ відповідно до наказу Голови Служби Безпеки України від 06.03.2006 року № 156/ДС.

Зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в місті Києві перерахувати ОСОБА_2 пенсійне забезпечення з 01.01.2008 року з урахуванням: збільшеного на 5 % відсотків розміру пенсії за вислугу років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (2 категорії); збільшення надбавки до 100 відсотків за безпосереднє використання важливих завдань згідно Постанови КМ України від 07.11.2007 року; збільшеної надбавки до 50 відсотків за інформаційно - аналітичне забезпечення органів державної влади згідно Постанови КМ України від 07.11.2007 року № 1294; 33,3 відсотків премії у межах фонду преміювання Служби Безпеки України, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294.

В іншій частині позову відмовлено.

Зазначене рішення було залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 9 вересня 2014 року, у подальшому судом видано виконавчий лист і 05.11.2014 відкрито виконавче провадження ВП №45303984 з його примусового виконання.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що відповідачем, на виконання названого рішення суду, було нараховано суму доплати до пенсії у загальному розмірі 19293,81 грн.

Зокрема у матеріалах наявні копії розрахунків пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2007 та з 01.01.2008 на підставі судового рішення у справі 2а-1424/2009, у яких наведено з якого розміру та із врахуванням яких складових грошового забезпечення здійснено розрахунок пенсії позивача.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з 01.01.2008 року грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України обчислюються в новому порядку.

Верховний Суд України у своїй постанові від 17 березня 2015 року у справі 21-641а14 аналізуючи положення ст. 63 Закону № 2262-ХІІ дійшов висновку про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Колегія суддів установила, що приймаючи рішення у справі №2а-1424/2009 про часткове задоволення вимог позивача та зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2007 та з 01.01.2008 із урахуванням відповідних надбавок, суди виходили із положень зокрема ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ін.

Саме на виконання зазначеного рішення суду у справі №2а-1424/2009, із врахуванням в тому числі Постанови КМ України № 1294, ФЕУ СБУ було надано довідки від 17.11.2014 № 21/3/2-14/304 та № 21/3/2-14/305.

Як свідчать матеріали справи, відповідачем було вчинено певні дії щодо його виконання - зокрема нараховано суму доплати до пенсії у загальному розмірі 19293,81 грн.

Таким чином, суд попередньої інстанції правильно вказав на відсутність правових підстав для повторного виконання цього судового рішення шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідок ФЕУ СБУ від 17.11.2014 №21/3/2-14-304 та №21/3/2-14-305.

Поряд із цим, на час виникнення спірних правовідносин, після прийняття Постанови №1294, із врахуванням положень якої було прийнято судове рішення у справі 2а-1424/2009 та до часу надання позивачеві довідок, відповідним суб'єктом не приймалося інших рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Водночас сама по собі довідка фінансово-економічного управління СБУ не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Така позиція відповідає висновку Верховного Суду України у названій постанові від 17 березня 2015 року (справа 21-641а14).

У межах даного спору позивач обрав свій захист шляхом подання позову про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання останнього здійснити перерахунок йому пенсії з 01.01.2007 та з 01.01.2008 на підставі довідок, наданих ФЕУ СБУ.

Проте, в даному випадку, враховуючи те, що ці довідки було надано на виконання судового рішення у іншій справі 2а-1424/2009, яким частково задоволено позов ОСОБА_2 та зобов'язано відповідачів здійснити перерахунок і виплату йому пенсії з 01.01.2007 та з 01.01.2008, при цьому відповідачем, як свідчать матеріали справи, було вчинено певні дії щодо його виконання - зокрема нараховано суму доплати до пенсії у загальному розмірі 19293,81 грн., то колегія суддів вважає правильним висновок суду попередньої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення такого позову, оскільки це матиме наслідком фактично повторне зобов'язання відповідача виконати згадуване судове рішення.

Поряд із цим, колегія суддів відзначає, що у разі неналежного виконання відповідачами судового рішення, позивач не позбавлений права звернутися до суду із заявою у порядку судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, а саме на підставі ч. 9 ст. 267 КАС України, згідно із якою особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.

Позивач у своїй апеляційній скарзі посилається на неврахування судом першої інстанції положень ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.01.2016, проте такі доводи не заслуговують на увагу, оскільки ст. 51 визначено строки перерахунку призначених пенсій, натомість підстави та порядок перерахунку пенсій визначені ст. 63 цього Закону.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На думку колегії суддів, суд першої інстанції при вирішенні спору правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, водночас, відповідачем не доведено підстав для його скасування, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

УХВАЛИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду міста Києва від 15 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду міста Києва від 15 квітня 2016 рок - без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо його було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 статті 254 КАС України).

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає (ч. 10 ст. 183-2 КАС України).

Головуючий суддяО.А. Губська

СуддяА.Б. Парінов

СуддяО.О. Беспалов

Головуючий суддя Губська О.А.

Судді: Беспалов О.О.

Парінов А.Б.