Справа: № 758/1498/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Супрун Г.Б.
Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
Іменем України
01 червня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Файдюка В.В., Бужак Н.П.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві на постанову Подільського районного суду міста Києва від 24 березня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Подільського районного суду міста Києва із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (далі - відповідач) про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012 року, та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з 04.08.2015 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Подільський районний суд міста Києва своєю постановою від 24 березня 2016 року адміністративний позов задовольнив.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Подільського районного суду міста Києва від 24 березня 2016 року та постановити нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню, виходячи з наступного.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року було збільшено розмір пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому довідка фінансово-економічного управління СБ України № 21/3/2-1515/3213, яка прийнята згідно з даною постановою КМУ, є підставою для перерахування позивачу пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення.
Колегія суддів апеляційної інстанції не може погодитися з таким висновком суду першої інстанції та з приводу даних спірних правовідносин, вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Як убачається з матеріалів справи, абзацом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшуються з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 постанови № 355, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій, згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 12, ст. 301), та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2007 р., N 86, ст. 3148; 2010 р., N 9, ст. 454), за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
У п. 2 цієї постанови постановлено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393».
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 проходив службу в Службі безпеки України. Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та з 12 грудня 1998 року отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Останній перерахунок пенсії здійснювався позивачу у 2008 році.
На виконання вимог вище вказаної постанови, Фінансово-економічне управління СБУ надало пенсійному органу для позивача довідку № 21/3/2-1515/3213 від 23 травня 2012 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно з постановою КМУ № 355 від 23 квітня 2012 року, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 квітня 2012 року за посадою позивача на день звільнення зі служби становить 10 073 грн. 70 коп.
27.11.2015 року позивач звернувся до відповідача з письмовою вимогою про здійснення перерахунку пенсії. Але відповідач своїм листом № 25830/12/П-2345 від 04.12.2015 року відмовив позивачу у такому перерахунку пенсії.
З листа відповідача та його письмових заперечень убачається, що позивачу в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року, проведено підвищення його пенсії з 01.07.2012 року в розмірі 421,45 грн. (11 % від 3 832, 35 грн.), з 01.09.2012 року в розмірі 881,44 грн. (23 % від 3 832, 35 грн.), та з 01.01.2013 року в розмірi 1 341, 32 грн. (35 % від 3832,35 грн.). В результаті загальна сума пенсійної виплати з 1 грудня 2013 року становить 7 005 грн.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону від 09.04.1992 року № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, за умовами наведеної норми, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою № 1294 від 07.11.2007 року затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій військовослужбовців у зв'язку із змінами у структурі їх грошового забезпечення.
Постановою № 355 від 23.04.2012 року установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків (абзац 1 пункту 1).
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою № 1294 від 07.11.2007 року за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року (абзац 2 пункту 1).
Пунктом 2 цієї ж постанови відповідні державні органи, в тому числі СБУ, зобов'язано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців станом на 01 квітня 2012 року.
Отже, колегія суддів звертає увагу на те, що в самій постанові № 355 від 23.04.2012 року йдеться про установлення відсоткового підвищення розміру пенсій, та нею не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення і не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.
Подання відповідних довідок мало на меті забезпечити обмеження розміру збільшених пенсій з урахуванням підвищень, встановлених абзацом 1 пункту 1 постанови № 355 від 23.04.2012 року, не вище розміру пенсій, обчислених з грошового забезпечення військовослужбовців за відповідними посадами станом на 01 квітня 2012 року.
Таким чином, Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом від 09.04.1992 pоку № 2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачу пенсійного забезпечення.
Також обґрунтованим є висновок апелянта про те, що довідка фінансово-економічного управління СБУ від 23 травня 2012 року № 21/3/2-1515/3213 не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Таку правову позицію в даній категорії судових справ висловив Верховний Суд України, рішення якого відповідно до положень статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України мають враховуватися іншими судами, у постановах від 17 березня 2015 року № 21-641а14, від 21 квітня 2015 року №21-145а15.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2- Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Дослідивши всі матеріали справи, доводи сторін, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про те, що судом першої інстанції не в повній мірі були досліджені матеріали справи, та надана неповна оцінка доказам, у зв'язку з чим, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а позовні вимоги ОСОБА_2 залишенню без задоволення.
Відповідно до п. 1, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві - задовольнити.
Постанову Подільського районного суду міста Києва від 24 березня 2016 року - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Бужак Н.П.
Файдюк В.В.