Постанова від 01.06.2016 по справі 372/223/16-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 372/223/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Проць Т.В.

Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 червня 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Карпушової О.В., Кучми А.Ю.,

при секретарі: Бродацькій І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Обухівського районного суду Київської області від 01.04.2016 року по справі за його позовом до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернувся до Обухівського районного суду Київської області з адміністративним позовом про:

визнання незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012-2014 роки для нарахування пенсії доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст. 40 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831;

визнання за позивачем права на перерахунок пенсії з 30.05.2014 року з урахуванням доплати за роботу, передбаченої ст. 40 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831;

зобов'язання Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Київській області включити у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012-2014 роки для перерахунку пенсії доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС та у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», направити його до органу, що призначає пенсії;

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області провести позивачу перерахунок пенсії з 29.05.2014 року з урахуванням доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС та виплатити її в повному обсязі.

Постановою Обухівського районного суду Київської області від 01.04.2016 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу про скасування незаконної, на його думку, постанови суду першої інстанції та просить постановити нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. При цьому апелянт посилається на те, що виплата вищезазначеної допомоги здійснювалась щомісяця, тобто мала постійний (систематичний характер). У зв'язку з цим, вона повинна бути врахована при розрахунку пенсії.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивач з 30.05.2014 року перебуває на обліку ГУ ПФУ в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

27.11.2015 року позивач звернувся до ГУ ДСНС України у Київській області з проханням включити до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012-2014 роки щомісячну доплату за несення служби на території зони Чорнобильської АЕС, однак отримав відмову. Вона була мотивована не належністю такої доплати до переліку видів грошового забезпечення, передбачених постановою КМУ від 07.11.2007 року № 1294.

01.12.2015 року ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ у Київській області з проханням перерахувати йому пенсію з врахуванням вищезазначеної доплати, однак також отримав відмову у зв'язку з відсутністю підстав для здійснення такого перерахунку.

Вирішуючи питання щодо правомірності таких дій, колегія суддів пристає на правову позицію апелянта з огляду на таке.

Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначеної пенсії військовослужбовцям … у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є в пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до статей 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення та оплату праці військовослужбовців, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення.

Статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом … призначаються враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, місячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищених), премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

З урахуванням особливостей проходження військової служби позивачем розроблена Інструкція про виплату грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженої Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10 червня 2008 р. № 447.

Згідно із пунктами 1.2. та 1.3 Інструкції № 477 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного визначається залежно від посади, спеціального звання, кваліфікації, наукового ступеня, вченого звання, тривалості та умов служби.

До грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Тобто, у даному випадку необхідно встановити, чи така доплата мала постійний характер.

З довідки від 23.03.2016 року № 93, виданої ГУ ДСНС України у Київській області, чітко вбачається, що протягом 2012-2014 років ОСОБА_2 щомісячно отримував доплату за несення служби в зоні Чорнобильської АЕС. Отже, ця доплата мала постійний (систематичний) характер, а тому підлягає врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 30.09.2014 року № 21-306а14, від 11.11.2014 року № 21-449а14, від 20.01.2015 року № 21-418а14.

Крім того, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 року «Про окремі питання застосування судами України законодавства України пре пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», встановлено, що перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, встановлених постановою Кабінет Міністрів України від 04.1998 року №452, не є вичерпним, оскільки іншими нормативно-правовими актами введені інші щомісячні надбавки, доплати і підвищення, які також є місячними додатковими видами грошового забезпечення і також повинні враховуватися при нарахуванні пенсії особам, які отримували їх під час проходження служби та звільнених з неї вже після їх введення.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що ГУ ДСНС України в Київській області протиправно не включили у грошовий атестат позивача та довідку про додаткові види грошового забезпечення за 2012-2014 роки доплату за роботу в зоні відчуження.

Однак, що стосується позовної вимоги про визнання за ОСОБА_2 права на перерахунок пенсії, то вона задоволенню не підлягає, оскільки так вимога не передбачена ч. 4 ст. 105 КАС України. А наявність у позивача права на проведення перерахунку пенсії встановлена у мотивувальній частині рішення.

В свою чергу, колегія суддів не може погодитися з доводами апелянта щодо встановлення початкової дати перерахунку - 30 травня 2014 року, оскільки щодо вимог за період з 30.05.2014 року по 21.07.2015 року включно ним пропущено строк звернення до суду, а тому в цій частині Обухівський районний суд Київської області повинен був залишити позов без розгляду.

Так, ч. 2 ст.99 КАС України регламентує, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Про порушення своїх прав позивач повинен був дізнатися з самого початку неправомірного нарахування пенсії, тобто з 30 травня 2014 року.

Спірні правовідносини є триваючими.

Таким чином, перерахунок повинен бути проведений, починаючи з 22.07.2015 року, оскільки з даним позовом ОСОБА_2 звернувся 22.01.2016 року (згідно штемпелю суду першої інстанції на першій сторінці адміністративного позову (а.с. 2), проте, зважаючи, що позивачем ставилася вимога про зобов'язання проведення перерахунку та виплати з 30.05.2014 року, то суд першої інстанції повинен був прийти до висновку про необхідність залишення без розгляду позовних вимог за період з 30.05.2014 року по 21.07.2015 року включно, так як пропуск строку звернення до суду є підставою для залишення позовних вимог без розгляду, а не для відмови в позові.

Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати її та прийняти нову.

З огляду на часткове задоволення позовних вимог та апеляційної скарги позивача, колегія суддів приходить до висновку, що витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача пропорційно задоволеним вимогам у розмірі 3150 грн. (1500 грн. (пропорційно задоволеним позовним вимогам) + 1650 грн. (пропорційно задоволеній апеляційній скарзі)). При цьому, судові витрати слід стягнути солідарно: з ГУ ДСНС України в Київській області в розмірі 2314 грн., з ГУ ПФУ у Київській області в розмірі 836грн.

За ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга - підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з постановленням нової про часткове задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Постанову Обухівського районного суду Київської області від 01.04.2016 року - скасувати, постановити нову, якою позов задовольнити частково.

Позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії за період з 30.05.2014 року по 21.07.2015 рік включно - залишити без розгляду.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат ОСОБА_2 та довідку про додаткові види грошового доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст. 40 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831.

Зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Київській області включити доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену ст. 40 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831, у грошовий атестат ОСОБА_2 та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012-2014 роки для перерахунку пенсії та у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, направити грошовий атестат та довідку до органу, що призначає пенсію.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, починаючи з 22.07.2015 року, у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст. 40 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Київській області (код ЄДРПОУ 38537963) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір за подачу адміністративного позову та апеляційної скарги у розмірі 2314 (дві тисячі триста чотирнадцять) грн.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір за подачу адміністративного позову та апеляційної скарги у розмірі 836 (вісімсот тридцять шість) грн.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст постанови виготовлено 02.06.2016 року.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Саприкіна І.В.

Судді: Карпушова О.В.

Кучма А.Ю.