01 червня 2016 рокусправа № 808/8809/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: суддя доповідач Юхименка О.В.
суддів: Кругового О.О. Нагорної Л.М.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції
у Ленінському районі міста Запоріжжя
Головного управління ДФС у Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду
від 17 грудня 2015 року
у справі № 808/8809/15
за позовом ОСОБА_1,
АДРЕСА_1, 69096;
до відповідача Державної податкової інспекції
у Ленінському районі міста Запоріжжя
Головного управління ДФС у Запорізькій області,
вул. Бородінська, 1-А, м. Запоріжжя, 69096;
про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Запорізький окружний адміністративний суд (суддя Татаринов Д.В.) своєю постановою від 17 грудня 2015 року позов ОСОБА_1 задовольнив.
Визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення № 1390-17 від 17 червня 2015 року.
Постанова суду мотивована тим, що в силу приписів підпункту 4.1.9 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI податкове законодавство України ґрунтується на принципі стабільності - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки.
Крім того, відповідно до вимог підпункту 12.3.4 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (далі ПК) рішення про встановлення транспортного податку мало бути офіційно оприлюднене відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у Ленінському районі міста Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області, Відповідач, вказує на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
У відповідності до статті 267 ПК легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см., є об'єктом оподаткування.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Просить постанову окружного адміністративного суду скасувати та прийняти нову постанову. У позові відмовити.
Обставини справи:
ОСОБА_1 є власником легкового автомобіля TOYOTA HIGHLANDER, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2013 року випуску, об'єм двигуна 3456 куб. см., що Свідоцтвом серії НОМЕР_2 про державну реєстрацію підтверджується.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року N 71-VIII Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI доповнено статтею 267 «Транспортний податок».
Відповідно до вимог наведеної норми -
платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі;
об'єктом оподаткування визначено легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Згідно з підпунктом 267.6.1 ПК обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, підпункт 267.6.2 ПК, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
17 червня 2015 року керівником Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 1390-17.
ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем - 30 18011001, транспортний податок з фізичних осіб, у розмірі 25.000,00 грн.
Скасування податкового повідомлення-рішення № 1390-17 від 17 червня 2015 року було предметом судового позову.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесені оскарженої постанови, виходить з наступного.
Запорізький окружний адміністративний суд, скасувавши податкове повідомлення-рішення, мотивував свою постанову тим, що оскільки Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року N 71-VIII набрав чинності 01.01.2015, застосування контролюючим органом його положень з метою оподаткування може мати місце не раніше 2016 року.
В той же час, відповідно до вимог статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
В силу приписів статті 6 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Отже, податки - це примусовий платіж, який держава чи уповноважений нею орган стягує з фізичних та юридичних осіб на підставі чинного законодавства і спрямовує на задоволення загальнодержавних чи спільних регіональних потреб.
Конструкція податку включає певні елементи.
Елементом організації податків є також податкові пільги. Вони є повним або частковим звільненням від податку його суб'єкта відповідно до чинного законодавства.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року N 71-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015, Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI доповнено статтею 267 «Транспортний податок».
Відповідно до вимог наведеної норми -
платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі;
об'єктом оподаткування визначено легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
ОСОБА_1 є власником зареєстрованого в Україні легкового автомобіля TOYOTA HIGHLANDER, 2013 року випуску, з об'ємом двигуна 3456 куб. см.
Зазначений автомобіль підпадає під визначення об'єкта оподаткування.
Згідно з пунктом 267.4 ПК ставка податку встановлена з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Відповідно до вимог 267.6.1 ПК обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, підпункт 267.6.2 ПК, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Отже, Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами, з 01.01.2015 встановлено обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, із визначенням платників транспортного податку, об'єкта оподаткування та ставки податку.
Державна податкова інспекція у Ленінському районі міста Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI.
Посилання суду першої інстанції на порушення принципу стабільності, та внесення змін пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, видаються колегії суддів помилковими.
У відповідності зі статтею 9 Конституції України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України.
Закони є актами єдиного органу законодавчої влади - Верховної Ради України. Виключно законами України встановлюються Державний бюджет України і бюджетна система України; система оподаткування, податки і збори. Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Щодо обов'язку оприлюднення відповідним органом місцевого самоврядування рішення про встановлення податку на майно (в частині транспортного податку) - до 15 липня року, що передує бюджетному періоду.
Згідно з тим же Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року N 71-VIII підпункт 12.3.5 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI викладено в новій редакції «У разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків <…>, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок <…>».
Крім того, аналіз наведених судом норм законодавства (підпункти 4.1.9 та 12.3.4 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI) дає підстави вважати, що наведені правила стосуються саме процедурних аспектів встановлення динамічних елементів бази оподаткування.
Згідно ж з пунктом 267.4 ПК ставка податку встановлена із розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Невідповідність висновків суду обставинам справи є підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Керуючись ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року у справі № 808/8809/15 скасувати та прийняти нову постанову.
У позові відмовити.
Рішення суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції у порядку та у строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: О.В. Юхименко
Суддя: О.О. Круговий
Суддя: Л.М. Нагорна