Ухвала від 01.06.2016 по справі 263/1944/16-а

Головуючий у 1 інстанції - Шатілова Л.Г.

Суддя-доповідач - Геращенко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2016 року справа №263/1944/16-а

84301, Донецька область, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Геращенка І.В., суддів Арабей Т.Г., Міронової Г.М. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 09 березня 2016 року у справі № 263/1944/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності щодо відмови продовжити строк дії довідки № 1411025914 від 25.06.2015 року як особі, переміщеної з тимчасово окупованої території України неправомірною та зобов'язання продовжити строк дії довідки № 1411025914 від 25.06.2015 року (а.с.1-5)

Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 09 березня 2016 року позов задоволено, визнано бездіяльність неправомірною та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради продовжити ОСОБА_2 строк дії довідки № 1411025914 від 25.06.2015 року про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення (а.с.21-22)

Не погодившись з вказаним рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою на прийняте рішення та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

В апеляційній скарзі зазначає, що позивач перемістилась до м. Маріуполя не з тимчасово окупованої території України, не покинула територію проведення антитерористичної операції (до якої входить м. Маріуполь), та місце її реєстрації не включене до переліку населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення або населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, отже у управління відсутні законні підстави для взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи. (а.с.27-29)

Позивач в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явилась про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, відповідно до вимог статей 33-38 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник відповідача у судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, в апеляційній скарзі зазначив про розгляд справи у його відсутність.

За приписами пункту 1 та пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач постійно проживала АДРЕСА_2 та була переміщена з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) до АДРЕСА_1.

Позивачу 25 червня 2015 року відповідачем видано довідку № 1411025914, як особі, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, строк дії довідки до 25 грудня 2015 року (а.с. 10).

У січні 2016 року позивач звернулася до відповідача з клопотання про продовження строку дії зазначеної довідки, однак листом № 01/07-0724 від 11.02.2016 року управління відмовило їй у продовженні строку дії вищевказаної довідки на підставі п.п. 1 п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 (відсутність місяця реєстрації проживання у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, та переліку населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085 (із змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1276-р) (а.с. 11).

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності відмови відповідача у продовженні позивачу довідки № 1411025914, як особі, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (надалі - Закон № 1706-VII), Постанови КМУ від 01 жовтня 2014 року № 509 про затвердження Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (надалі - Порядок № 509) та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин.

Статтями 1,4, 20 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Факт внутрішнього переміщення ОСОБА_2 підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Підставою для взяття на облік такої особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Порядок збору та обробки даних, оформлення і видачі довідки та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Закони та інші нормативно-правові акти України діють в частині, що не суперечать цьому Закону.

Пунктами 1, 2, 3, 6, 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, визначено, що цей порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.

Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад.

Заява про взяття на облік повинна містити, зокрема, й інформацію про склад сім'ї, у тому числі про неповнолітніх осіб, які прибули разом із заявником.

У день подання заяви безоплатно видається довідка за формою, наведеною у додатку, яка роздруковується на папері формату А4 і підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою відповідного уповноваженого органу.

При цьому, підставами для відмови у видачі довідки є: 1) відсутність обставин, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; 2) втрата або викрадення документів, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.

У разі відмови у видачі довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови.

Згідно абзацу 4 пункту 6 порядку у разі продовження дій обставин, що визначені в статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», строк дії такої довідки може бути продовжено на наступні шість місяців, для чого внутрішньо переміщена особа має право повторно звернути за фактичним місцем свого проживання до уповноваженого органу.

Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин, АДРЕСА_2 не входять до цього переліку.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження тимчасової окупації та гуманітарної катастрофи, порушення прав людини, де зареєстрована позивач ОСОБА_2 - АДРЕСА_2, Спеціальною моніторинговою місію ОБСЄ в Україні наданий звіт для ЗМІ та широкого загалу, офіційною звіту є оригінал тексту англійською мовою, де зокрема зазначено: «Перебуваючи на підконтрольному «ДНР» центральному залізничному вокзалі (6 км на північній захід від центру Донецька) 17 лютого 2016 року, в період між 7:33 і 14:00 (2), СММ чула 32 вибухи невизначеного походження, які лунали на 3-9 км на територіях між північним сходом і південним заходом. Перебуваючи приблизно за 6 км від Донецького аеропорту в підконтрольному уряду с. Первомайське (17 км на північний захід від Донецька), СММ чула стрілянину, включаючи кілька вхідних і вихідних артилерійських і мінометних черг і вогонь зі стрілецької зброї та легкого озброєння, що виходили з району підконтрольного уряду с. Піски (11 км на північний захід від Донецька), 26 липня 2015 року спостерігачі СММ спробували провести патрулювання для оцінки поточної ситуації з безпекою біля Верхнекальміуського водосховища в Ясинуватському районі. У ході патрулювання представники СММ були зупинені на контрольно - пропускному пункті так званої «ДНР», де їм повідомили про значну кількість снарядів, що не розірвалися, численні кулеметні та снайперські обстріли, а також непередбачувані артилерійські обстріли в районі розташування системи фільтрації; інформація про те що бригади мобільної видачі Гуманітарного штабу Ріната Ахметова доставили допомогу в села Первомайське і Верхнеторецьке Ясинуватського району Донецької області, допомога надана людям в «сірій зоні», а також в віддалених селах на непідконтрольній території. А за розпорядженням Голови Донецької обласної державної адміністрації від 08.12.2014 року Ясинуватська районна державна адміністрація переміщена на вільну територію до селища Очеретине. При цьому зазначається, що місто, де раніше знаходилась адміністрація знаходиться на окупованій території.

Колегія суддів зазначає, що АДРЕСА_2 знаходиться в шестикілометровій зоні с. Піски Донецької області та п'ятнадцятикілометровій зоні Донецького аеропорту, що є одними з найгарячіших точок на карті АТО.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 3 березня 2016 року у справі № К/800/24896/15.

Таким чином, як вірно зазначено судом першої інстанції, і силу положень статті 1 Закону України «Про забезпечення праві і свобод внутрішньо переміщених осіб» в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин, ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеною особою, оскільки наявність відповідних несприятливих обставин була встановлена, зокрема, в офіційних звітах моніторингової місії ОБСЄ, а відтак ці обставини є загальновідомими і такими, що не потребують доведення.

За наведених обставин у їх сукупності колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо неправомірної дії відповідача про відмову у продовженні довідки про взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, зроблені судом висновки не спростовуються доводами апеляційної скарги, правильно встановлені обставини, що є підставою для залишення без змін постанови суду першої інстанції і відмови в задоволенні апеляційної скарги.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-15, 17-24, 69-72, 86, 94, 184,

195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 09 березня 2016 року у справі № 263/1944/16-а - залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 09 березня 2016 року у справі № 263/1944/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.В. Геращенко

Судді: Т.Г. Арабей

Г.М. Міронова