Єдиний унікальний номер №440/397/16-а
Провадження № 2-а/440/36/2016
02 червня 2016 року
Буський районний суд Львівської області
в складі: головуючого судді Мельник С. Р.
при секретарі Базилюк Г.З.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Буськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань при відмові в здійсненні перерахунку пенсії протиправними; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області перерахувати розмір призначеної йому пенсії з 01.03.2008 року у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, з урахуванням інших видів виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проводити її виплату в такому розмірі в подальшому.
Позовні вимоги мотивує тим, що з 12.12.1994 по 29.02.2008 перебував на державній службі. З 29 лютого 2008 року його звільнено у зв'язку із виходом на пенсію відповідно до Закону України « Про державну службу». З 01.03.2008 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі заяви, довідки № 903/02-38 від 04.03.2008 року про складові заробітної плати, розмір посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, затвердженої постановою ПФУ № 5-1. В Довідці № 903/02-38 не включено розмір матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, з яких нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Управлінням Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області (далі-Управління ПФУ) розмір пенсії мені обчислено виходячи із заробітної плати, нарахованої за березень 2006- лютий 2008 роки. Але при розрахунку пенсії суми, передбачені в колонці інші виплати (матеріальна допомога та індексація), в розмір заробітної плати, а отже і як наслідок в розмір пенсії, не були враховані. Як державний службовець він отримував зарплату, розмір якої вказаний в довідці, щомісячно отримував карточку про розмір зарплати з якої видно було, що зі всієї зарплати, включаючи індексацію і матеріальну допомогу стягуються внески до Пенсійного фонду. За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тому, він пенсіонер, не знав, що в розмір його пенсії не враховані суми матеріальної допомоги та індексації. Про те, що управлінням ПФУ ці інші виплати при розрахунку розміру його пенсії не враховані він дізнався вже в березні 2016 року, бо багато його знайомих пенсіонерів, колишніх держслужбовців, почали звертатися з заявами до суду про перерахунок розміру пенсії з включенням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
Дізнавшись про недотримання відповідачем вимог чинного законодавства про пенсійне забезпечення громадян 18.03.2016 р. він особисто подав заяву в управління з проханням перерахувати розмір його пенсії з заробітної плати включаючи матеріальну допомогу та індексацію, і повторно надав довідку від 17.03.2016 року про складові заробітної плати за той же період, що і в попередній аналогічній довідці, на що отримав відповідь від 23.03.2016 року про те, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не входять в структуру заробітної плати державного службовця, підстав для перерахунку пенсії немає. Зазначену відмову відповідача в перерахунку розміру пенсії вважає неправомірним, виходячи з наступних обставин:
У частині першій ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України « Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Відповідно до частини першої ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов”язкове державне соціальне страхування» нараховується збір на обов”язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу ( граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу) .
Стаття 41 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи, для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше , нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов”язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, інші виплати ( індексація, матеріальна допомога, грошова допомога , тощо), на які нараховувалися страхові внески на загальнообов”язкове державне соціальне страхування включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положеннями Закону України « Про державну службу», який до спірних правовідносин є загальним, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи), для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст..41Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України « Про пенсійне забезпечення».
Крім того, вказане питання було предметом неодноразового з”ясування під час судового розгляду спорів про перерахунок пенсії.
Так, Верховний суд України, усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права судом касаційної інстанції у постанові від 20.02.2012 по справі №2а-430а11 за позовом до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов”язання вчинити дії , зазначив про неправильність висновку суду касаційної інстанції в оскаржуваних ухвалах про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування , не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру пенсії.
Викладена вище правова позиція Верховного суду України міститься у постанові, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п.1 частини 1 статті 237 КАС України, тому є обов”язковою до застосування судом під час розгляду адміністративної справи.
За приписами ч.2 ст. 244-2КАС України рішення Верховного суду України прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом ,(судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Таким чином, рішення відповідача про те, що на проведені мені виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, на які нараховуються внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права.
Фактично відповідачем суб'єктом владних повноважень - управлінням Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області проігноровано вищевказане рішення Верховного суду України , що змушує колишніх державних службовців звертатися з позовами на захист своїх прав до суду.
Відповідно статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсій не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. А управління Пенсійного фонду України в Буському районі незаконно і безпідставно не врахувало інших виплат заробітної плати при розрахунку розміру моєї пенсії, при призначені. А тому, рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії, вважає неправомірним.
В судове засідання позивач не з»явився, подав заяву з проханням справу слухати без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, подав заяву з проханням справу слухати без його участі, проти позову заперечив. Заперечення обґрунтовував тим, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надається допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Механізм визначення розміру _ заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати ( за будь-які 60 календарних місяців поспіль перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати». При цьому, установа, яка видає довідку для призначення (перерахунку) пенсії при заповненні колонки «Інші виплати» має надати розшифровку цих виплат та несе відповідальність за достовірність та обґрунтованість видачі довідки. Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення,що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Зазначене підвищення не передбачено у статті 33 Закону України «Про державну службу», як складова заробітної плати державного службовця, тому індексацію грошових доходів населення не враховують під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 цього Закону. Матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є одноразовою виплатою, а тому не включається в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». З 1 червня 2015 року згідно пункту Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у зв'язку з неприйняттям щодо призначення всіх пенсій, утому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначається відповідно до Законів України «про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народбного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України втратили чинність. Відповідно до ст.6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі-постанова), яким вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні грунтується на принципах згідно з яким ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці повинні діяти в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України. Отже з 01.06.2015 пенсії, призначені до 01.06.2015 відповідно до Закону України «Про державну службу» не перераховуються. Враховуючи наведене управління Пенсійного фонду України в Буському районі просить у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи без участі представників сторін, суд вважає за можливе заслухати справу, згідно ст. 41 КАС України, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, на підставі наявних доказів.
Вивчивши матеріали даної справи, перевіривши інші докази зібрані в справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, з 01.03.2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
З копії заяви від 18.03.2016 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 18.03.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, включаючи матеріальну допомогу та індексацію.
З листа УПФУ у Буському районі Львівської області від 23.03.2016 року № 13/Р-12 вбачається, що внаслідок звернення позивача у перерахунку пенсії йому було відмовлено, з посиланням на те, що з 1 червня 2015 року згідно пункту Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у зв'язку з неприйняттям щодо призначення всіх пенсій, утому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначається відповідно до Законів України «про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народбного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України втратили чинність. Отже з 01.06.2015 пенсії, призначені до 01.06.2015 відповідно до Закону України «Про державну службу» не перераховуються.
Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та «Про державну службу" в редакціях на час виникнення правовідносин, які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу", зокрема, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування без обмеження граничного розміру пенсії. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постанова КМУ від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії"передбачає, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які включаються в заробіток для обчислення пенсії визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі, але не передбачають перелік виплат.
Стаття 33 Закону України "Про державну службу" визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Статтею 35 Закону України "Про державну службу" визначено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Таким чином виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Урядом України.
Відповідно до абз. 4 п. 2 Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, затверджена форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та яка вказує на необхідність пенсійного органу врахувати "Інші виплати", до яких віднесені суми індексації заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вищенаведене узгоджується із правою позицією Верховного Суду України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.
Таким чином, приймаючи до уваги, що чинне та спеціальне законодавство, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування неправомірними.
Разом з тим, як свідчать встановлені обставини справи, до звернення з заявою до відповідача за перерахунком пенсії, позивач не надав суду доказів, що при призначенні пенсії представив довідку про заробітну плату, в якій би було вказано про суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та інші виплати, на які сплачувались страхові внески. Довідка, в якій передбачені вказані виплати датована 04.03.2008 року за № 903/02-38 та видана УПФУ в Буському районі Львівської області.
Разом з тим, право пенсіонера, що отримує пенсію за законодавством України про державну службу, на врахування "інших виплат", підтверджено постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року, яка залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року та Вищого адміністративного суду України від 21.11.2012 року.
На виконання зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", якою затверджено довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". У вказаній довідці міститься поле "інші виплати", з необхідністю їх розшифровки.
Наведене свідчить, що, відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з моменту звернення за таким відповідач діяв усупереч вимогам законів України.
Разом з тим, за змістом ч. ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач просить зобовязати управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області перерахувати розмір призначеної йому пенсії з 01.03.2008 року.
Однак, згідно вимог ст.ст. 83, 84, 87 ЗУ « Про пенсійне забезпечення» ст.ст. 43, 44, 45, 46 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення ( заяви ) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду.
Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 18.03.2016 року, суд прийшов до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі ним відповідної заяви та підтверджуючої довідки.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії державного службовця лише з 18.03.2016 року, з моменту звернення до УПФУ у Буському районі Львівської області з заявою про перерахунок пенсії, в розмірі відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії, на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у відповідності до відповідної довідки про заробітну плату, яка відповідає вимогам закону, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії.
Разом з тим, щодо вимог про зобов»язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію в розмірі згідно зробленого перерахунку, суд вважає, що така вимога є передчасною і в її задоволенні необхідно відмовити, оскільки згідно статті 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, у даному випадку у разі порушення права, свобод чи інтересів позивача у нього виникає право звернення до суду, а вимоги щодо зобов'язання вчинити певні дії на майбутнє, не можуть бути предметом розгляду в адміністративному суді.
Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 158-163, 167 КАС України, суд,
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Бському районі Львівської області щодо не включення при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати державного службовця та відмови в здійсненні перерахунку розміру пенсії протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області перерахувати ОСОБА_1 розмір пенсії починаючи з дати подачі заяви до Пенсійного фонду України на перерахунок пенсії 18.03.2016 року у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Буський районний суд Львівської області протягом 10-ти днів з дня її проголошення, з одночасною подачею її копії до апеляційного адміністративного суду Львівської області.
Суддя С. Р. Мельник