Справа № 455/550/16-а
Провадження № 2-а/455/39/2016
Іменем України
30 травня 2016 року м.Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
у складі головуючої судді - Ніточко Л.Й.,
при секретарі - Сенеті Г.Н.,
з участю: позивача - ОСОБА_1; представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старосамбірського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 22.04.2016 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області(надалі - управління) про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов»язання вчинити певні дії, в якому зазначає, що 22.03.2016 року вона повторно звернулася до відповідача з заявою про донарахування «(перерахунок) пенсії у зв' язку з тим, при виході на пенсію у розрахунок заробітної плати не були включені інші виплати, а саме матеріальна допомога».
Листом від 12.02.2016 року № 809/03-43 та №1427/03-43 від 25.03.2016 року управління Пенсійного фонду України в Старосамбірському районі Львівської області(надалі - управління) повідомило, що, нібито, «законодавством не передбачено врахування до заробітної плати таких виплат, крім тих, які визначені як складові заробітної плати для призначення пенсії. Матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових умов, індексація не є складовими заробітної плати і не відносяться до інших надбавок. Матеріальна допомога є одноразовою зарплатою і не зазначена у переліку складових заробітної плати, передбачених частиною 2 статтею 33 Закону України «Про державну службу». Оскільки законодавством не передбачено врахування до заробітної плати таких виплат, крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», то підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії немає. Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються».
Вважає неправомірною відмову відповідача у перерахуванні раніше призначеної пенсії., яка нарахована без врахування отриманих нею під час роботи всіх сум виплат, з яких були фактичні сплачені єдиний соціальний внесок та страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, та враховуються у заробіток «дохід», застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати з таких підстав. Вона працювала в управлінні, з якого була звільнена 01.04.2014 року, у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності за власним бажанням, із присвоєнням 12 рангу державного службовця.
02.04.2014 року управлінням їй була призначена пенсія по інвалідності 2 групи загального захворювання.
При обчисленні розміру пенсії враховувався заробіток за останні 24 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, отриманих за час роботу в управлінні, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань тощо), на які нараховується збір на загальндобов'язкове державне соціальне страхування, та включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України «Про державну службу», який до спірних правовідносин є загальним, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Похідними загальними нормами, зазначених спеціальних норм, є норми вищенаведеної статті 37 Закону України «Про державну службу».
Просить визнати неправомірними дії Старосамбірського об»днаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови їй провести перерахунок раніше призначеної пенсії без врахування отриманих всіх сум виплат, з яких були фактично сплачені єдиний соціальний внесок та враховується у заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, та зобов'язати управління провести їй перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ч.6 ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх сум заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких були фактично сплачені єдиний внесок на обов' язкове соціальне страхування з 02.04.2014 року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю, просила їх задовільнити.
Представник відповідача - ОСОБА_2 проти позовних вимог заперечила, надала пояснення, аналогічні викладеним у запереченні на позовну заяву (а.с.21).
Вислухавши сторони, дослідивши долучені до справи документи, оглянувши в судовому засіданні пенсійну справу № 142751, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Старосамбірському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області, отримує пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання згідно Закону України «Про державну службу України» з 02.04.2014 року(а.с.6).
Пенсія позивачці була розрахована на підставі довідок №1553/02-4 від 02.04.2014 року, №1554/02 від 02.04.2014 року та №1555/02 від 02.04.2014 року про складові заробітної плати за 24 місяці, в якій в графі «інші виплати» будь-які дані про суми виплати були відсутні(а.с.28-29), і про що в судовому засіданні позивачка не заперечувала.
22.03.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою щодо перерахунку їй пенсії та надала довідки управлінню від 16.03.2016 року № 1264/1 та від 16.03.2016 року №1254/2 про складові заробітної плати за період з 01.04.2012 року до 31.12.2013 року та з 01.01.2014 року до 31.03.2014 року з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги в сумі 6051 гривня 21 копійка/ грудень 2012 рік - 2713.15 гривень, грудень 2013 рік - 3338.06 гривень/ (а.с.11-13).
Управління пенсійного фонду України в Старосамбірському районі Львівської області листом від 25.03.2016 року відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 та Закон України «Про державну службу» (а.с.10).
Відповідно до ч.2, ч.5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
В силу вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, відповідно до ч.1 якої до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У відповідності до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинностіЗаконом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Разом з тим, ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу» встановлено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Як вбачається з довідок від 16.03.2016 року №1264/1 та від 16.03.2016 року №1254/2 (а.с.12-13), до них включено нараховані та отримані позивачкою за період з 01.04.2012 року до 31.12.2013 року та з 01.01.2014 року до 31.03.2014 року суми матеріальної допомоги.
Отже, суми матеріальної допомоги, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Проте, суд акцентує увагу на тому, що вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23 лютого 2016 року (справа №К/800/4502/16).
Разом з цим, у відповідності до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 22 березня 2016 року, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню з першого числа наступного місяця, тобто з 01 квітня 2016 року, в решті позовних вимог слід відмовити.
А тому з урахуванням викладеного, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити частково.
Керуючись ст. ст. 7-9, 11, 69-71, 159-163 КАС України, ч.2 та ч.5 ст.37, ч.6 ст.37, ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41, ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213,
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Старосамбірського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 провести перерахунок раніше призначеної пенсії без врахування отриманих всіх сум виплат(матеріальна допомога), з яких були фактично сплачені єдиний соціальний внесок та враховується у заробіток(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Зобов»язати Старосамбірське об»єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ч.6 ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх сум заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги, з яких були фактично сплачені єдиний внесок на обов»язкове соціальне страхування з 01.04.2016 року.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова суду, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Л.Й. Ніточко
Повну постанову виготовлено 01.06.2016 року