243/4223/16-ц
№ 2-0/243/382/2016
01 червня 2016 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі :
головуючий - суддя Чернишов Ю.В.
при секретарі Білоусові Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська цивільну справу за заявою ОСОБА_1, за участі третьої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Слов'янську Слов'янського міськрайонного управління юстиції Донецької області , про встановлення факту народження дитини в певний час,
До Слов'янського міськрайонного суду звернувся ОСОБА_1 з заявою про встановлення факту народження дитини, а саме просив встановити, факт народження його дружиною - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянкою України, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованою : Україна, Донецька область м. Харцизьк, вул. Свердлова, 157, проживаючої : Україна, Донецька область м. Зугрес, вул. Ленінградська, 4 «а»/48 дитини чоловічої статі , за рахунком першої дитини, 20.12.2015 року в Україні, Донецької області, в м. Зугрес.
Свої вимоги заявник обґрунтував тим, що 20 грудня 2015 року, його дружина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, перебуваючи на тимчасово окупованій території, народила першу за рахунком дитину чоловічої статі в акушерському відділенні центральної лікарні № 6 у місті Макіївка , про що отримано медичне свідоцтво про народження № 571 від 20.12.2015 р. зразка, що використовується на тимчасово окупованій території. Відповідно до якого його дружина - ОСОБА_2, народила хлопчика, вагою 3100 грамів, зріст - 50 см.. Зазначив, що така ж сама інформація зазначена і у обмінній карті пологового будинку яка видана 23.12.2015р. Про факт народження «адміністрація міста Зугреса м. Харцизька Донецької Народної Республіки» 05 січня 2016 року видала «свідоцтво про народження « Сокрута Ярослава Артемовича» .Однак видане незаконними органами, що функціонують на тимчасово окупованій території, свідоцтво не засвідчує у встановленому порядку факту народження дитини, а також родинних зв'язків між дитиною та батьками. Це створює перешкоди у реалізації батьківських прав і у подальшому реалізації правового статус громадянина України новонародженою дитиною. При зверненні до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Слов'янську Слов'янського міськрайонного управління юстиції Донецької області з метою реєстрації народження сина, йому було відмовлено в реєстрації, оскільки медичне свідоцтво про народження дитини не визнається дійсним, оскільки відповідно до ч.ч.2,3 ст. 9 Закону України « Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь - які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Відповідно йому було рекомендовано звернутися до суду оскільки медичне свідоцтво про народження видане міською лікарнею № 6 м. Макіївки від 20 грудня 2015 року, не визнається таким, на підставі якого проводиться державна реєстрація народження дитини, а в зв'язку із відсутністю первинного медичного свідоцтва про народження у проведенні державної реєстрації народження його дитини йому було відмовлено.
В судовому засіданні заявник свої вимоги підтримав , навів аналогічні доводи вказані ним в заяві.
Зацікавлена особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Слов'янську Слов'янського міськрайонного управління юстиції Донецької області,у судове засідання не з'явилась, але керівником відділу надано суду заяву у якій просять слухати справу у їх відсутність, проти задоволення вимог не заперечують, просили ухвалити рішення згідно діючого законодавства.
Суд дослідивши матеріали цивільної справи та надані докази, вважає, що заявлені вимоги ОСОБА_1 . підлягають задоволенню з наступних підстав.
Приписами частини 1статті 3 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 1статті 234 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.7 ч.1 ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» від 04 лютого 2016 року № 990-VIII встановлені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, які відображені в ст.257-1 ,367 п.8 ЦПК України.
Відповідно до ст.257-1 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»№1207-VII від 15.04.2014 року, а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680- VII від 16.09.2014 року та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року.
Відповідно до ст.ст. 1,3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Як вбачається зі змісту наказу Мінюсту від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання деякими відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Донецької області. Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Згідно з Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затверджених Розпорядженням КМ України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07 листопада 2014 року №1085-р, м. Зугрес відносно до положень Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року відноситься до тимчасово окупованої території України, а тому на зазначені правовідносини поширюються встановлені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, передбачені ст. до ст.257-1, 367 п.8 ЦПК України.
З копії свідоцтва про шлюб серії 1-НО №345142, актовий запис №26, виданого виконавчим комітетом Зугреської міської ради міста Харцизька Донецької області, вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_1 ( до шлюбу Прокопенко) ОСОБА_3 зареєстрували шлюб 15 квітня 2014 року /а.с.10/.Цей факт також підтверджується копіями паспортів подружжя ОСОБА_1/ а.с./5-6/ , / 7-9/
З копії свідоцтва про народження серії ДНР № 006258 , виданого адміністрацією міста Зугресу міста Харцизька Донецької Народної Республіки , вбачається, що батьками ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 , зазначені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 /а.с.12/
З обмінної медичного свідоцтва про народження №571 від 20.12.2015року виданого міською лікарнею №6 м. Макіївка, обмінної карти пологового відділення лікарні № 6 м. Макіївка вбачається, що ОСОБА_1 , 20.12.2015 року народила першу за рахунком дитину з терміном вагітності 40 тижнів, хлопчика з ростом при народженні 50 см., вагою 3100 г. Довідкою центральної міської лікарні № 2 , історією розвитку дитини Д215/58 підтверджується, що дитина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5 перебуває на обліку в педіатричному відділенні №2 м. Зугреса. Мешкає за адресою м. Зугрес, вул. Ленінградська, 4а/48. /а.с.15-23/
Копіями фотокарток подружжя ОСОБА_5 з новонародженої дитиною. /а.с 24,25/
В суді також встановлено, що ОСОБА_1 звертався до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Слов'янську реєстраційної служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції Донецької області з заявою про здійснення реєстрації народження дитини, що народилась 20.12.2015 року, однак йому було відмовлено оскільки заявником для підтвердження факту народження дитини пред'явлено свідоцтво про народження дитини серії ДНР № 006258 , видане 05.01.2016 р. адміністрацією міста Зугреса міста Харцизька Донецької Народної Республіки, медичне свідоцтво про народження № 571, видане 20.12.2015 р. міською лікарнею № 6 м. Макіївки Донецької Народної Республіки., вказані документи видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, за таких підстав було відмовлено у державній реєстрації народження дитини.
Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, слід керуватись положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами
України.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах
про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey»,
«Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic
o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними
всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та
міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
З урахуванням вищенаведеного, суд не має підстав ставити під сумнів у сукупності наданих доказів достовірність та правдивість фактів, повідомлених заявником та підтверджених наданими письмовими доказами, стосовно того, що його дружина- Сокрут ОСОБА_3 народила 20 грудня 2015 року їх дитину чоловічої статі. Встановлення даного факту для заявника має юридичне значення, оскільки від цього факту безпосередньо породжуються юридичні наслідки, від яких залежить встановлення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, і законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини в певний час його дружиною ОСОБА_1
Відповідно до ст. ст. 257-1, 367 п.8.ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню
На підставі викладеного й керуючись ст. ст. 11, 14, 234, 235, 256, 257, 257-1, 259, 367п.8 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянкою України, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_6, зареєстрованою : Україна, Донецька область м. Харцизьк, вул. Свердлова, 157, проживаючої : Україна, Донецька область м. Зугрес, вул. Ленінградська, 4 «а»/48 , дитини чоловічої статі , 20.12.2015 року в Україні, Донецької області, в м. Зугрес. , за рахунком дитина перша.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільним справам Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а для осіб які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення
Суддя Слов'янського міськрайонного
суду Донецької області ОСОБА_6