243/4397/16-к
Справа № 1-кс/243/422/2016
01 червня 2016 року, слідчий суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність співробітників поліції, -
31.05.2016 року в провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшла скарга ОСОБА_3 на бездіяльність співробітників поліції.
ОСОБА_3 обґрунтував свою скаргу тим, що 22.11.2015 року він звернувся до Слов'янського відділення поліції Краматорського відділу поліції ГУ Національної поліції в Донецькій області з заявою про прийняття заходів розшуку громадянина ОСОБА_4 та громадянки ОСОБА_5 , які тривалий час не мешкають за місцем реєстрації. Зазначена заява була зареєстрована в ЖЄУ 2015000984 від 22.11.2015 року. Відповідь на свою заяву отримав 18 травня 2016 року, відповідно до якої зазначено, що дані особи померли, посилаючись на Ф-1 міграційної служби, що не є підтвердженням смерті зазначених осіб, інших перевірок взагалі не проводилось. У зв'язку з чим просить зобов'язати співробітників Слов'янського відділу поліції ГУ Національної поліції в Донецькій області зареєструвати свою заяву №2015000984 від 22.11.2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань та провести по неї необхідні слідчі дії.
Скаржник ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду скарги повідомлявся належним чином, слідчий суддя вважає за можливе скаргу розглянути за його відсутності.
Прокурор належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду скарги, в судове засідання не з'явився.
Вивчивши надані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду скарги по суті, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів скарги вбачається, що 22.11.2015 року ОСОБА_3 звернувся до Слов'янського відділення поліції Краматорського відділу поліції ГУ Національної поліції в Донецькій області з заявою про прийняття заходів розшуку громадянина ОСОБА_4 та громадянки ОСОБА_5 , які тривалий час не мешкають за місцем реєстрації. Зазначена заява була зареєстрована в ЖЄУ №2015000984 від 22.11.2015 року.
18.04.2016 року за №2261 ОСОБА_3 направлено відповідь з Слов'янського відділу ГУНП в Донецькій області, з якої вбачається що за даними міграційної служби ОСОБА_4 та ОСОБА_6 були встановлені по недіючій картотеці як померлі.
Вирішуючи питання стосовно законності бездіяльності органу досудового розслідування по невнесенню відомостей до ЄРДР, вважаю наступне.
Відповідно до ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Таким чином, приходжу до висновку, що органом досудового розслідування була порушена ст. 214 КПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора:
1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 307 КПК України, ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про:
1) скасування рішення слідчого чи прокурора;
2) зобов'язання припинити дію;
3) зобов'язання вчинити певну дію;
4) відмову у задоволенні скарги.
Оскільки, слідчий суддя прийшов до висновку про порушення ст. 214 КПК України, відповідно до зазначених норм вважаю за необхідне зобов'язати орган досудового розслідування внести відповідні відомості, викладені в заяві ОСОБА_3 , що зареєстровано за №2015000984 від 22.11.2015 року, до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Вирішуючи питання про поновлення строку для подачі скарги, слідчий суддя вважає, що зазначені вимоги підлягають задоволенню, оскільки, як зазначив скаржник в своїй скарзі, відповідь на свою заяву він отримав поштою 18.05.2016 року, прокурор в свою чергу в судове засідання не з'явився, та відповідно зазначені свідчення не спростував.
Керуючись ст. ст. 303-307 КПК України, -
Поновити строк для подачі скарги ОСОБА_3 на бездіяльність співробітників поліції.
Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність співробітників поліції - задовольнити.
Зобов'язати уповноважену особу Слов'янського відділу поліції ГУ Національної поліції в Донецькій області зареєструвати заяву ОСОБА_3 №2015000984 від 22.11.2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове слідство.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_1