30.05.2016 227/2176/16-ц
30 травня 2016 року. м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого Притуляка С. А
при секретарі Коверченковій М.О.,
за участю:
заявниці - ОСОБА_1
представника заявника - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Добропільського міськрайонного управління юстиції, про встановлення факту народження, -
Заявник, звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження 16.09.2015р. у м. Харцизьку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_2, дитини жіночої статі на ім'я ОСОБА_3.
В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що 16.09.2015 року в центральній міській лікарні м. Харцизька Донецької області народила дитину жіночої статі вагою 3040гр. на ім'я ОСОБА_3 та отримала свідоцтво про народження дитини видане Харцизьким ЗАГС. При зверненні до відділу реєстрації актів цивільного стану по м. Добропіллю Добропільського міськрайонного управління юстиції з метою державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження заявнику було відмовлено з тих підстав, що документи, оформлені медичними закладами, які розташовані на тимчасово неконтрольованій території, вказують на те, що відсутнє підпорядкування медичного закладу у відповідності до відомчої підпорядкованості, що ставить під сумнів легітимність оформлення лікарського свідоцтва про смерть закладами охорони здоров'я, органами, установами, місцем розташування яких є населені пункти на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно, з посиланням на Лист МОЗ України від 21.04.2015 року № 3.14-19/637-15/12618 та рекомендовано звернутися до суду з заявою про встановленням факту народження. Встановлення факту народження має для заявника юридичне значення та необхідно для оформлення державної реєстрації народження доньки.
Заявник ОСОБА_1, у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник заявника у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та надала пояснення, аналогічні викладеним у заяві.
Представник зацікавленої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, звернувся до суду із заявою про розгляд справи у їх відсутність.
Допитана у судовому засіданні у якості свідка ОСОБА_1 яка є матір'ю дитини підтвердили факт народження 16.09.2015р. у м. Харцизьку, дитини жіночої статі на ім'я ОСОБА_3.
Суд, розглянувши справу у межах заявлених вимог, дослідивши письмові документальні докази, представлені в обґрунтування заяви, беручи до уваги показання свідків вважає, що подана заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
До матеріалів справи долучено копію свідоцтва про народження № 003485 ДНР від 29 вересня 2015 видане Харцизьким міським відділом ЗАЦС ДНР де матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, записана ОСОБА_1, громадянка України, батьком ОСОБА_4, громадянин України а також обмінну карту пологового будинку, пологового відділення лікарні. Відомості пологового будинку, пологового відділення лікарні про новонародженого в якій зазначено ім'я породіллі ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4., пологи відбулися 16.09.2015 року.
На підтвердження факту народження дитини заявником надано фотознімки з народженою дитиною
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Згідно ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч.1 ст.235 ЦПК України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний роз'яснити особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження,
Згідно ч.ч. 2,3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Заявником надано копію свідоцтва про народження № 003485 ДНР від 29 вересня 2015 видане Харцизьким міським відділом ЗАЦС ДНР де матір'ю ОСОБА_3, 16.09.2015 року, записана ОСОБА_1, громадянка України, батьком ОСОБА_4, громадянин України а також обмінну карту пологового будинку, пологового відділення лікарні. Відомості пологового будинку, пологового відділення лікарні про новонародженого в якій зазначено ім'я породіллі ОСОБА_1, місце проживання, що пологи відбулися 16.09.2015 року. Всі вищезазначені документи видані на тимчасово окупованій території, а тому не можуть вважатися належними та допустимими доказами на підтвердження факту народження дитини
Решта досліджених доказів: показання свідка, фотознімки новонародженої дитини у своїй сукупності дають суду підстави вважати доведеним факт народження 16.09.2015р. у м. Харцизьку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_5, дитини жіночої статі на ім'я ОСОБА_3.
Відповідно до листа Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Добропіллю Добропільського міськрайонного управління юстиції № 513/3.2-25 від 08.04.2016 року заявнику було відмовлено в реєстрації факту народження дитини, з тих підстав, що документи, оформлені медичними закладами, які розташовані на тимчасово неконтрольованій території, вказують на те, що відсутнє підпорядкування медичного закладу у відповідності до відомчої підпорядкованості, що ставить під сумнів легітимність оформлення лікарського свідоцтва про смерть закладами охорони здоров'я, органами, установами, місцем розташування яких є населені пункти на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно, з посиланням на Лист МОЗ України від 21.04.2015 року №3.14-19/637-15/12618 та рекомендовано звернутися до суду з заявою про встановленням факту народження.
За таких обставин, з огляду на сукупність досліджених доказів, які підтверджують факт народження 16.09.2015р. у м.Харцизьку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_5, дитини жіночої статі на ім'я ОСОБА_3 з метою захисту прав і свобод заявника, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки в даному випадку це єдиний спосіб отримати свідоцтво про народження дитини, що буде видано державним органом України.
При цьому суд звертає увагу заявника та зацікавленої особи на позицію Верховного суду України, викладену в п. 18 Постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31 березня 1995 року, згідно якої рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до п.4 ст. 257-1 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Керуючись ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст. ст. 10, 60, 212 - 215, 223, 234, 251-256, 257-1 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Добропільського міськрайонного управління юстиції, про встановлення факту народження - задовольнити.
Встановити факт народження 16.09.2015р. у м.Харцизьку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_5, дитини жіночої статі на ім'я ОСОБА_3.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію судового рішення видати особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення рішення.
Рішення ухвалено, оформлено і підписано в нарадчій кімнаті суддею.
Суддя Притуляк С.А.