Справа № 2-а-57/2009р.
Іменем України
16 квітня 2009 року Покровський районний суд Дніпропетровської області
в складі головуючої судді Лукінової К.С.
при секретареві Приходько Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивачка ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області в якому просить суд визнати дії відповідача по нарахування і виплаті їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2008, 2009 році - неправомірними. Зобов'язати відповідача виплатити їй суму недотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 4107,33 грн. Призначити їй відповідно до ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та ст. 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженнями та похованням” - щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.02.2009 року до закінчення строку передбаченої законом виплати, у розмірах які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років на кожну дитину. Стягнути з відповідача на її користь всі понесені судові витрати пов'язані з розглядом цієї справи.
В обґрунтування заявленого позову позивачка зазначила, що вона з квітня 2008 року перебуває на обліку у управлінні праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області та у відповідності до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” так як в позивачки 22.01.2008 року народилася донька: ОСОБА_3. Відповідачем, як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з квітня місяця 2008 року по січень 2009 рік, на суму 1282,67 гривень.
Позивачка вважає, що дії відповідача не відповідають вимогам ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захист. Згідно ст. 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28.12.2007 року № 107-VІ, прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений: з 01.01.2008р. по 31.03.2008р. - 526,00 грн., з 01.04.2008р. по 30.06.2008р. - 538,00 грн., з 01.07.2008р. по 30.09.2008р. - 540 грн., з 30.09.2008р. по 31.12.2008р. - 557,00 грн.
ст. 54 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” від 26.12.2008р. № 835-VІ прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений - 557,00 грн. Позивачка вважає, що відповідач керуючись іншими нормативно-правовими актами своїми діями невірно нарахував і здійснив їй виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008р., 2009 році.
Відповідач надав до суду заперечення в яких зазначено, що з метою приведення окремих норм законів у відповідність із законом про Державний бюджет дію ч.1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'я з дітьми” на 2007 рік було зупинено (п.14 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік). дійсно ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачені зазначені в позові виплати та визначений порядок їх нарахування. Однак на момент проведення позивачу відповідних нарахувань та визначення їх розміру діяло положення пункту 23 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік”, яким було встановлено, що у 2008 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом у розмірах, які були встановлені позивачу.
У разі внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” та збільшення видатків на виплату державної допомоги органи праці і соціального захисту населення матимуть можливість виплачувати допомогу у збільшених розмірах згідно вимогам рішення Конституційного Суду України. Таким чином, позивачу призначені та виплачувалися вказані допомоги в розмірі, що були передбачені діючим на той час законом.
В судове засідання позивачка надіслала заяву з проханням справу розглядати за її відсутності, позов підтримує та просить суд задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, надіславши на адресу заяву з проханням справу розглядати за її відсутності, проти позову заперечує, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, вивчивши матеріали справи вважає, що в задоволені позову необхідно відмовити, оскільки в судовому засіданні встановлено наступне.
Згідно свідоцтва про народження, дитина позивачки, ОСОБА_3, народилася 22.01.2008 року (а.с.8).
Згідно з довідкою про виплати, позивач дійсно перебуває на обліку в управлінні праці то соціального захисту населення в смт Покровське Покровського району Дніпропетровської області але з квітня 2008 року. Відповідно до цього відповідачем була призначена позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і виплачувалася з квітня місяця 2008 року по січень 2009 рік, на суму 1282,67 гривень. (а.с.9).
Відповідно до ст.15 Закону України „про державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України „Про державний бюджет на 2008 рік” від 19.12.2006р. №489-V, прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 01.01.2007 року по 31.03.2007 року - 434,00 гривень, з 01.04.2007р. по 30.09.2007 р.- 463,00 грн., з 01.10.2007р. по 31.12.2007 р. - 470,00 грн.
З рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 1-28/2008 р. (п.5.4) вбачається, що Конституція України у статті 92 визначила сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про державний бюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Таким чином, Конституційний суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя в законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватися окремі закони.
Також рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 1-28/2008 р. визнано такими, що відповідають Конституції України (є конституційними), положення підпунктів 1-6 пункту 19 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-VІ. Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 1-28/2008 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 пункту 3 розділу ІІІ „Прикінцеві положення” Закону України „Про державний бюджет України на та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Відповідачем була призначена відповідна державна допомога, що виплачується сім'ям з дітьми з урахуванням положень п.23 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік”, яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року по справі № 1-28/2008 р.
Не можуть бути прийняті до уваги заперечення відповідача, а саме: згідно ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” зазначено, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюються за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотки прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Крім того, у грудні 2007 році ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” вносяться зміни такого змісту, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців але не менше 130 грн. Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року № 57 „Питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” вносяться зміни до Порядку призначення виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751. Згідно вказаної постанови допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року 50 відсотками, з 1 січня 2009р. - 75 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше як 130 грн.
Виходячи з цього Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” було передбачений відповідний обсяг видатків. Згіно п.п. 5,6 ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань встановлених кошторисом. Будь-які зобов'язання взяті фізичними або юридичними особами, за кошти Державного бюджету України, без відповідних бюджетних асигнувань, або ж з перевищенням повноважень встановленим Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, та вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися. Відповідно до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір цільове спрямування цих видатків. Відповідно до ч.2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативних актів застосовуються лише в частині в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та закону про Державний бюджет України. Тобто, норми введені законом „Про Державний бюджет на 2008 рік” є приоритетними відносно інших законодавчих актів та діють протягом бюджетного року. Виходячи з положень Конституції, з урахуванням фінансових можливостей держави, закони України про Державний бюджет України кожного року визначають розмір соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Внесені зміни до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 р., не визнані такими, що не відповідають Конституції України. Відповідно до цього позивачці управлінням праці та соціального захисту в Покровському районі Дніпропетровської області нарахована та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році відповідно до чинного законодавства в повному обсязі.
Таким чином, суд вважає, що в позові позивачки необхідно відмовити.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, ст. 95 Конституції України, п.п. 5,6 ст. 51 Бюджетного кодексу України, ч.3 160 КАС України, суд, -
В задоволені позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: