Ухвала від 23.05.2016 по справі 362/4790/14-ц

Справа № 362/4790/14-ц Головуючий у І інстанції Орда О. О.

Провадження № 22-ц/780/1171/16 Доповідач у 2 інстанції ОСОБА_1

Категорія 46 23.05.2016

УХВАЛА

Іменем України

23 травня 2016 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:

головуючого судді Воробйової Н.С.

суддів: Березовенко Р.В., Верланова С.М.

при секретарі Якимчук Ю.С.

розглянула у відкритому судовому засіданні у м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою першого заступника прокурора Київської області на рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 09 грудня 2015 року за позовом Заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі: Кабінету Міністрів України, Державного підприємства «Київське лісове господарство» до Київської обласної державної адміністрації, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, Товариства з обмеженою відповідальністю «Лістрейд», треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, про визнання незаконними і скасування розпоряджень, визнання недійсними рішень, державних актів на право власності на землю та правочинів, витребовування землі,-

Встановила :

У жовтні 2014 року заступник прокурора Київської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Державного підприємства «Київське лісове господарство» звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив: визнати незаконними і скасувати розпорядження голови Київської обласної державної адміністрації №№ 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294 від 18.03.2008 року; визнати недійсними державні акти на право власності на земельні ділянки відповідачів та витребувати з незаконного володіння ці земельні ділянки, визнати за державою в особі Кабінету Міністрів України право власності на вказані земельні ділянки, а за ДП «Київський лісгосп» право користування вказаними земельними ділянками.

В обґрунтування позову вказував, що відповідно до розпоряджень голови Київської обласної державної адміністрації від 18.03.08 року №№ 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294 «Про вилучення, зміну цільового призначення та передачу земельних ділянок у власність» вилучено із постійного користування ДП «Київське лісове господарство» земельні ділянки загальною площею 6,993 га (ліси), розташованих в межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; змінено цільове призначення зазначених земельних ділянок із категорії земель лісогосподарського призначення на категорію земель сільськогосподарського призначення та передано у власність громадянам ОСОБА_5А, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_3А та ОСОБА_2В для ведення особистого селянського господарства.

На підставі вказаних розпоряджень Управлінням Держкомзему у Васильківському районі зареєстровано та видано: державний акт серії ЯЕ № 099507 на право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0005 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; державний акт серії ЯЕ № 099506 на право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0006 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; державний акт серії ЯЕ № 099505 на право власності ОСОБА_4 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0007 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; державний акт серії ЯЕ № 099508 на право власності ОСОБА_7 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0004 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; державний акт серії ЯЕ № 099502 на право власності ОСОБА_6 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0010 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; державний акт серії ЯЕ № 099503 на право власності ОСОБА_8 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0009 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; державний акт серії ЯЕ № 099504 на право власності ОСОБА_5 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0008 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області;

Таким чином, оспорювані розпорядження прийнято головою Київською обласною державною адміністрацією у порушення ст. ст. 6, 14, 19 Конституції України, ст. ст. 20, 21, 57, 116, 118, 122, 149, 207 ЗК України, ст. 27, 31, 57 ЛК України, ст. ст. 3, 21, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», оскільки ліси площею понад 1 га має право вилучати лише Кабінет Міністрів Україні повноваженнями щодо вилучення земельних ділянок лісогосподарського призначення площею понад 1 га обласні державні адміністрації чинним законодавством не наділені, а також у зв'язку з порушенням порядку зміни цільового призначення земельних ділянок.

У той же час державні акти на право власності на земельні ділянки видано на ім.»я ОСОБА_5А, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_3А та ОСОБА_2В з порушенням чинного законодавства, оскільки ними набуто право власності на земельні ділянки, які незаконно вибули із власності держави.

В подальшому, ОСОБА_7, ОСОБА_8М та ОСОБА_6Є відчужили земельні ділянки з кадастровими номерами №№ 3221493300:02:003:0004, 3221493300:02:003:0009 та 3221493300:02:003:0010 на користь ТОВ «Лістрейд» на підставі договорів купівлі продажу від 14.07.2008 р. №№ 2683, 2686, 2689.

Прийняття Київською обласною державною адміністрацією незаконних розпоряджень про припинення права постійного користування та зміни цільового призначення земельних ділянок, вилучення із земель державної власності спірних земельних ділянок, зміна їх цільового призначення на землі сільськогосподарського призначення є свідченням невизнання права державної власності на спірні земельні ділянки в особі Кабінету Міністрів України, який в силу вимог ст. 57 ЛК України та ст. 149 ЗК України наділений повноваженнями щодо розпорядження ними.

Земельні ділянки вибули з державної власності всупереч законодавства та волі держави в особі уповноваженого на те органу, що дає підстави для витребування їх із чужого незаконного володіння на користь спеціалізованого державного підприємства.

З урахуванням викладеного, заступник прокурора Київської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Державного підприємства «Київське лісове господарство» просив позов задовольнити.

Рішенням Васильківського міськрайонного суду від 09 грудня 2015 року у задоволені позову Заступника прокурора Київської області відмовлено.

В апеляційній скарзі першого заступника прокурора Київської області ставиться питання про скасування рішення суду з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи та порушення вимог закону та ухвалення нового рішення про задоволенні позову в позові.

Апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Земельні відносини, що виникають при використанні лісів, як зазначено в ч. 2 ст. 3 ЗК України, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про ліси, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

Пунктом 3 Прикінцевих положень встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Кодексом, діють у частині, що не суперечить цьому Кодексу.

Згідно із ст. 149 ЗК України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Відповідно до ч. 6 цієї ж статті, обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених ч.ч. 5, 9 цієї статті.

Відповідно до ч. 9 ст. 149 ЗК України, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси - площею понад 1 га для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених ч.ч. 5-8 цієї статті, та у випадках, визначених ст. 150 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 31 ЛК України (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) до повноважень обласної державної адміністрації у сфері лісових відносин віднесено, у тому числі, передача у власність, надання в постійне користування для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею до 1 га, що перебувають у державній власності, на відповідній території, а також у межах міст республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення та припинення права користування ними.

Повноваження Кабінету Міністрів України у сфері лісових відносин визначені ст. 13 ЗК України, ст. 27 ЛК України, до яких, зокрема, належить передача у власність, надання в постійне користування для не лісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею більше як гектар, що перебувають у державній власності.

Стаття 57 ЛК України визначає вимоги щодо порядку та умов зміни цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства.

Відповідно до ч. 1 цієї статті в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин, зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до ЗК України. Аналогічне положення міститься й у ст. 20 ЗК України.

Вказані вище норми ЛК України не суперечать нормам ЗК України в частині вилучення з користування земельних ділянок державної власності та зміни їх цільового призначення.

Підстави набуття громадянами права власності на земельні ділянки передбачені ст. 116 ЗК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Згідно вказаної норми громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Як передбачено ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення. Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

По справі встановлено, що згідно висновків державної експертизи землевпорядної документації від 19 жовтня 2007 року № 7-275е, 7-285е, 7-281е, 7-279е, 7-277е, 7-283е, 7-280е, проекти землеустрою щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою лісогосподарського призначення, переведення її до категорії сільськогосподарського призначення та відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства в межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області відповідає вимогам чинного законодавства, встановленим нормам і правилам.

Розпорядженнями голови Київської обласної державної адміністрації від 18.03.08 року №№ 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294 «Про вилучення, зміну цільового призначення та передачу земельних ділянок у власність» затверджено сім «Проектів землеустрою щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою лісогосподарського призначення, переведення її до категорії земель сільськогосподарського призначення та відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області» вилучено із постійного користування ДП «Київське лісове господарство» 7 земельних ділянок загальною площею 6,993 га (ліси), розташованих на території Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області»; змінено цільове призначення зазначених земельних ділянок, із категорії земель лісогосподарського призначення на категорію земель сільськогосподарського призначення без права вирубки дерев та передано у власність ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства.

На підставі зазначених розпоряджень вказані вище громадяни отримали державні акти на право власності на земельні ділянки: серії ЯЕ № 099507 на право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0005 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; серії ЯЕ № 099506 на право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0006 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; серії ЯЕ № 099505 на право власності ОСОБА_4 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0007 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; акт серії ЯЕ № 099508 на право власності ОСОБА_7 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0004 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; серії ЯЕ № 099502 на право власності ОСОБА_6 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0010 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; серії ЯЕ № 099503 на право власності ОСОБА_8 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0009 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області; серії ЯЕ № 099504 на право власності ОСОБА_5 на земельну ділянку з кадастровим номером 3221493300:02:003:0008 загальною площею 0,999 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Іванковичівської сільської ради Васильківського району Київської області

На підставі договорів купівлі-продажу від 14.07.2008 р. №№ 2683, 2686, 2689, право власності на спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 3221483300:02:003:0004, 3221483300:02:003:0009, 3221483300:02:003:0010 перейшло до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лістрейд». ТОВ «Лістрейд» було видано державні акти на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 675167, ЯЖ № 675168, ЯЖ № 675169 від 12 серпня 2008 року.

Відмовляючи прокурору у задоволенні позовних вимог, суд виходив з того, що прокурор не довів в установленому процесуальним законом порядку, що правові акти індивідуальної дії голови обласної державної адміністрації спрямовані на вилучення земель лісового фонду у вигляді єдиного масиву площею, яка значно перевищувала 1 га і у зв'язку із цим, ці дії свідчать про перевищення головою обласної державної адміністрації своїх повноважень, передбачених законом, оскільки у матеріалах справи відсутні докази на підтвердження цього, так як ділянки вилучалися для передачі у власність різним громадянам. При цьому, суд вважав, що посилання прокурора на те, що оспорювані розпорядження Київської ОДА про вилучення земель з користування видано в один день, не можуть свідчити про перевищення головою обласної державної адміністрації своїх повноважень на вилучення земель лісового фонду у вигляді єдиного масиву площею, яка значно перевищувала 1 га, оскільки є припущенням, а рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях. Будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження цих обставин (порушеної кримінальної справи, вироку суду, де було б встановлено факт перевищення повноважень) прокурором не надано. Крім того, у матеріалах справи відсутні докази (планово-картографічні матеріали лісовпорядкування) на підтвердження того, що спірні земельні ділянки складають єдиний масив і відносяться до лісів першої групи чи мають природоохоронне, оздоровче, або рекреаційне призначення.

Дані висновки суду колегія вважає обґрунтованими, оскільки вони грунтуються на дійсних обставинах справи та вимогах закону.

Необхідно зазначити, що аналогічна позицію щодо правовідносин, які виникли між сторонами, викладена також в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 червня 2015 року ( справа 6-11867св15) та відповідає практиці Європейського суду з прав людини та положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, положенням Першого протоколу до Конвенції.

Правильним також є висновок суду про те, що вимоги в частині визнання незаконними державних актів на право власності на земельні ділянки відповідачів, розпоряджень про зміну цільового призначення земельних ділянок та витребування їх на користь держави є похідними від вимог про визнання незаконними розпоряджень.

На думку колегії, суд обґрунтовано також відхилив посилання позивача на те, що відповідачами не було сплачено втрати лісогосподарського виробництва у зв'язку із вилученням спірних земельних ділянок для потреб, не пов'язаних з сільськогосподарським та лісогосподарським виробництвом, оскільки дані обставини не є підставою для визнання незаконними розпоряджень обласної державної адміністрації, а можуть бути лише підставою для стягнення цих втрат у встановленому законодавством порядку.

Згідно ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Рішення суду відповідає вимогам закону, підстав до його скасування при апеляційному розгляді справи не встановлено.

Керуючись ст..ст.307, 308 ЦПК України, колегія

Ухвалила :

Апеляційну скаргу першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Державного підприємства «Київське лісове господарство» - відхилити.

Рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 09 грудня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий

Судді: