Справа № 216/1348/16-а
провадження № 2-а/216/40/16
25 травня 2016 року
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі
головуючого судді - Бондарєвої О.І.
при секретарі - Городнічевій Т.О.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі адміністративну справу за уточненим позовом ОСОБА_1 до Криворізького центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати і виплатити пенсію, -
Представник позивача за довіреністю ОСОБА_2, в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, під час розгляду справи надано заяву про уточнення позовних вимог в редакції від 17.05.2016 року, яка і є предметом розгляду, в обґрунтування уточнених вимог зазначено, що з 22 вересня 1994 року по 29 травня 2015 року, Позивач працював в органах прокуратури України. Відповідачем 16.10.2007 року Позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції станом на жовтень 2007 року, виходячи із розміру 86% від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури Дніпропетровської області.
29.05.2015 року Позивач написав рапорт про звільнення на пенсію з органів прокуратури Дніпропетровської області. 02.06.2015 року наказом прокурора Дніпропетровської області №1213к Позивача звільнено з органів прокуратури Дніпропетровської області за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру". Однак, Позивача було помилково звільнено 2 червня 2015 року, із внесенням відповідних даних до трудової книжки. Позивач звернувся зі скаргою до прокуратури Дніпропетровської області та завдяки втручанню прокурора Дніпропетровської області Матвійчука В.В., скаргу Позивача було задоволено та наказом прокурора Дніпропетровської області від 23.07.2015 року за №1486к дату звільнення з органів прокуратури змінено з 02.06.2015 року на 29.05.2015 року. Вищезазначений наказ позивачем було отримано поштою 05.08.2015 року. Надалі позивачем було зроблено запит до бухгалтерії з метою отримання довідки, яку було отримано 03.09.2015 року за вих. №18-678 вих. 15.
Після чого Позивач 15.10.2015 року звернувся до відповідача із заявою з проханням провести перерахунок його пенсії у розмірі 86% від суми щомісячного заробітку у відповідності із вимогами, передбаченими ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" і довідки прокуратури Дніпропетровської області про заробітну плату.
За результатами розгляду звернення отримав ОСОБА_4 за №3167/11/27 від 09.12.2015 року згідно якого Позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" тимчасово з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року особам, на яких поширюється дія цього Закону, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених зокрема, цим Законом пенсія, призначена відповідно до цієї статті не виплачується. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється, та з урахуванням положень п.5 Закону України №213 від 02.03.2015 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми, щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "про прокуратуру". У зв'язку із викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вище зазначеним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Так як Позивач звернувся до відповідача за перерахунком 15.10.2015 року, право на перерахунок не має.
Позивач вважає, що дії Відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії, згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 86 місячного заробітку, є протиправними.
На підставі викладеного просив позовні вимоги задовольнити, визнати протиправними дії Відповідача стосовно відмови у перерахунку та виплати пенсії Позивачу згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 86% місячного заробітку, зобов'язати Відповідача перерахувати та виплати різницю в недоплаченій Позивачу пенсії за період з 25.10.2012 року по 29.02.2015 року у розмірі 6% від заробітку за кожний місяць; зобов'язати Відповідача перерахувати з 29 травня 2015 року призначену Позивачу пенсію відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 86% місячного заробітку , зобов'язати Відповідача виплатити Позивачу різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії за період з 29 травня 2015 року.
Присутній у судовому засіданні Позивач уточненні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 підтримав уточнені позовні вимоги у повному обсязі з підстав та мотивів викладених у адміністративному позові, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 у судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позову, суду пояснила, що пенсія Позивачу нарахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства, тому просила відмовити Позивачу у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши думку учасників судового провадження, повно і всебічно з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши надані сторонами докази, досліджені в судовому засіданні дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У контексті з положеннями ч. 1 ст. 6 КАС України, яка передбачає право на судовий захист, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
ОСОБА_4 до норм статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони з додержанням наступних умов:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Стаття 171 КАС України зазначає, що під час вирішення питання щодо визнання оскаржуваного акту протиправним, суд адміністративної юрисдикції вирішує питання щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили оскаржуваних нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 162 КАС України встановлено, що одним зі способів захисту порушених прав позивача по справі є визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень.
При цьому протиправність полягає у незаконності чи невідповідності іншому правовому акту з вищою юридичною силою.
Так, з письмових матеріалів справи судом встановлено, що наказом прокурора Дніпропетровської області №1213к від 02 червня 2015 року позивача було звільнено з посади прокурора прокуратури м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону Україну «Про прокуратуру». Однак, Позивача було помилково звільнено 2 червня 2015 року, із внесенням відповідних даних до трудової книжки (а.с. 14). Позивач звернувся зі скаргою до прокуратури Дніпропетровської області та завдяки втручанню прокурора Дніпропетровської області Матвійчука В.В., скаргу Позивача було задоволено та наказом прокурора Дніпропетровської області від 23.07.2015 року за №1486к дату звільнення з органів прокуратури змінено з 02.06.2015 року на 29.05.2015 року (а.с. 16). Позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу, правонаступником якого є Криворізьке центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровської області з 08.10.2007 року. Позивачу була призначено пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи із розміру 86% чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури Дніпропетровської області.
25.10.2012 року Позивач знову звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугою років у зв'язку із зміною заробітку, яку йму було перераховано із розрахунку 80% місячного заробітку.
15 жовтня 2015 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою з приводу перерахування йому пенсії у зв'язку із звільненням із займаної посади.
Листом від 09 грудня 2015 року за №3167/11/27 позивачеві було відмовлено у перерахунку з посиланням на те, що відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" тимчасово з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року особам, на яких поширюється дія цього Закону, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених зокрема, цим Законом пенсія, призначена відповідно до цієї статті не виплачується. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється, та з урахуванням положень п.5 Закону України №213 від 02.03.2015 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми, щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру". У зв'язку із викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вище зазначеним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. З урахуванням положень пункту 5 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213, право на перерахунок пенсії Позивач не має, оскільки дата звернення за перерахунком 15.10.2015 року. В разі незгоди з рішенням органів Пенсійного фонду України позивачеві було запропоновано оскаржити його в органах вищого рівня або в судовому порядку (а.с.17).
ОСОБА_4 до ч.1 ст.50-1 Закону №1789-XII в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивача, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку. На ммомент призначення пенсії Позивачу йому було призначено пенсію в розмірі 86%.
Згідно ст.50-1 Закону України №1789-XII «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними з 01 січня 2015 року згідно із Законом №76-VII від 28 грудня 2014 року), пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, дійсно на день перерахунку пенсії позивача, зменшено відсотковий розмір від суми заробітної плати, який має враховуватись при призначенні пенсії та при її перерахунку.
Разом з тим слід врахувати, що відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону №1789-XII, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи тадокументами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із ч.18 ст.50-1 Закону №1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
ОСОБА_4 до ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках від заробітної плати, яка діяла на момент призначення пенсії та не може застосовуватись норма, яка значно звужує обсяг прав пенсіонера при перерахунку його пенсії у порівнянні з обсягом прав, який існував на день призначення йому пенсії. Крім того, при перерахунку пенсії при звільненні слід врахувати, що позивач звільнився 29 травня 2015 року, тобто до початку дії Закону України №213 від 02.03.2015 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення".
Така правова позиція відповідає судовій практиці, що склалась у відповідності до рішення Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, яке є обов'язковим до виконання.
Крім того, при перерахунку пенсії при звільненні слід врахувати, що позивач звільнився 29 травня 2015 року, тобто до початку дії Закону України №213 від 02.03.2015 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення".
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни до статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином Відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачу у звязку зі звільненням, на умовах встановлених ч.2 ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" та при здійсненні перерахунку пенсії з 25.10.2012 року по 29.02.2015 року розрахувавути пенсії виходячи з розміру 86% місячного заробітку .
Також, у відповідності до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому сума понесених витрат у розмірі 551,20 грн. - судового збору, підлягає стягненню з Відповідача на користь Позивача, у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.19 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.2, 6, 8, 9, 18, 94, 99, 158, 159, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Уточненні позовні вимоги ОСОБА_1, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати дії Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області стосовно відмови у перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 86% місячного заробітку, - протиправними.
Зобов'язати Криворізьке центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити різницю в недоплаченій ОСОБА_1 пенсії за період з 25.10.2012 року по 29.02.2015 року у розмірі 6% від заробітку за кожний місяць.
Зобов'язати Криворізьке центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 29 травня 2015 року призначену ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 86% місячного заробітку.
Зобов'язати Криворізьке центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії за період з 29 травня 2015 року.
Стягнути з Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційний адміністративний суд Дніпропетровської області поданням апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови сторонами.
Суддя Бондарєва О.І.