25 травня 2016 року м. Київ К/800/4066/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач),
суддів:Олексієнка М.М.,
Рецебуринського Ю.Й.,
при секретарі: Пасічніченко А.А.,
за участю: ОСОБА_1 , - представника Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, -
розглянувши в порядку касаційного провадження у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Дарницького районного суду міста Києва від 28 липня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 6 грудня 2012 року, -
встановив:
У квітні 2011 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Постановою Дарницького районного суду міста Києва від 28 липня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 6 грудня 2012 року, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо нездійснення перерахунку з 6 жовтня 2010 року по 28 липня 2011 року розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_2 у зв'язку з підвищенням розміру посадового окладу у відповідності із вимогами наказу Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 28 липня 2008 року № 377 (далі - наказ № 377). Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок розміру пенсійного забезпечення позивача з 6 жовтня 2010 року по 28 липня 2011 року у зв'язку з підвищенням розміру посадового окладу начальника кафедри в розмірі 1720 гривень у відповідності із вимогами наказу № 377. В решті позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_2 , посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України змінити ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 6 грудня 2012 року в частині, що стосується обмеження перерахунку пенсії певним строком, скасувавши постанову Дарницького районного суду міста Києва від 28 липня 2011 року.
Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За змістом частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення у межах касаційної скарги.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 є військовим пенсіонером, перед звільненням займав посаду начальника кафедри тактико-спеціальної підготовки Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та одержує пенсію за вислугу років, яка йому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) з 31 травня 2008 року.
Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявами щодо перерахунку йому пенсії на підставі наказу № 377, однак за результатами розгляду таких заяв відповідач повідомив ОСОБА_2 про відсутність правових підстав для такого перерахунку.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов висновку, що наказ № 377 є підставою для перерахунку позивачеві пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Так, згідно частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 7 листопада 2007 року № 1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Наказом № 377 було затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України та схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, тому наказ № 377, яким затверджені зазначені схеми посадових окладів, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення вказаних осіб.
Отже, висновок суду першої інстанції у справі, що розглядається, з яким погодився апеляційний суд, про наявність підстав для перерахунку ОСОБА_2 пенсії, є вірним.
Разом з тим, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не може погодитися із висновком суду першої інстанції щодо обмеження перерахунку позивачеві пенсії певним періодом - 28 липня 2011 року, оскільки із самого визначення поняття «пенсія» випливає, що це щомісячні пенсійні виплати, які здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії.
На вказане порушення суд апеляційної інстанції уваги не звернув та не виправив його, вказавши на неаргументованість доводів апеляційної скарги ОСОБА_2 , допустивши при цьому у своїй ухвалі описку - неправильно вказаний місяць в даті прийняття судом першої інстанції постанови, внаслідок чого замість « 28 липня 2011 року» помилково зазначено «28 листопада 2011 року».
Згідно пункту 4 частини 1 статті 223 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право змінити судове рішення суду першої інстанції, скасувавши судове рішення суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 6 грудня 2012 року - скасувати.
Постанову Дарницького районного суду міста Києва від 28 липня 2011 року - змінити, виключивши з абзацу третього резолютивної частини постанови слова і цифри «по 28.07.2011 року».
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Штульман І.В.
Судді: Олексієнко М.М.
Рецебуринський Ю.Й.