23 травня 2016 року м. Київ К/800/37475/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (правонаступника Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби)
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03.09.2012
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2013
у справі №2а-0870/7968/11
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нива-2003»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.09.2012, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2013, позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 29.08.2011 №0000982302/21849 та №0000992302/21848, прийняті ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст.55 КАС України у справі проведено заміну сторони відповідача на правонаступника Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі наказу начальника ДПІ в Шевченківському районі м. Запоріжжя від 28.07.2011 № 932 відповідачем проведено позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Нива-2003» з питань дотримання вимог податкового законодавства, повноти нарахування та своєчасності сплати податків до бюджетів при проведенні фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «Мегаальянс» (код ЄДРПОУ 33327873) за період з 01.07.2008 по 30.09.2010, правовою підставою якої зазначено пп.78.1.11 п.78.1 ст.78, п.79.1, п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України, згідно постанови старшого слідчого з ОВС ВРУД СВ ПМ ДПА підполковника податкової міліції Константинова О.М. від 01.10.2010.
За результатами перевірки складено акт №122/23-2/32518348 від 10.08.2011, за висновками якого позивачем допущено порушення : пп.4.1.6 п.4.6 ст.4, пп.5.2.1 п.5.2, пп.5.3.9 п.5.3 ст. 5, пп.11.2.1 п.11.2 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток підприємств на загальну суму 27500,00 грн.;
- пп. 1.3 ст.1, пп. 3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4.1 ст.4, пп. 7.2.1 і 7.2.3 п.7.2, пп. 7.3.1 п.7.3, пп. 7.4.5 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого занижено податок на додану вартість у періоді, що перевірявся, на загальну суму 22000 грн.
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 29.08.2011 №0000982302/21849, яким визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 27500,00 грн., та №0000992302/21848, яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 34375,00 грн., з урахуванням штрафних санкцій.
Відповідно до пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, якщо отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.
Пунктом 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України, встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
У відповідності до п. 86.9 ст. 86 Податкового кодексу України у разі якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що оскільки п. 86.9 ст. 86 та пп. 78.1.11 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України не конкретизують коло осіб, щодо яких може бути призначено документальну позапланову перевірку за наявності відповідної постанови компетентної особи, винесеної в порядку кримінально-процесуального законодавства, то відповідну документальну перевірку за постановою слідчого, прокурора, органу дізнання чи суду може бути проведено щодо будь-яких осіб, а тому п. 86.9 ст. 86 Податкового кодексу України врегульовує порядок оформлення результатів документальних позапланових перевірок щодо будь-яких осіб, якщо такі перевірки були проведені на підставі пп. 78.1.11 п.78.11 ст. 78 Податкового кодексу України, тобто в межах кримінально-процесуального законодавства чи законодавства про оперативно-розшукову діяльність.
Постанова, на підставі якої було призначено перевірку, була прийнята слідчим у рамках слідства по кримінальній справі.
Таким чином, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акта перевірки, призначеної відповідно до постанови слідчого та відповідно до положень Кримінально процесуального кодексу.
Доказів набрання законної сили відповідним рішенням суду в кримінальній справі відповідачем не надано.
Відповідно до приписів п. 86.9 ст. 86 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) статус матеріалів перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність, тому вони не можуть бути досліджені в порядку адміністративного судочинства до набрання законної сили рішенням, прийнятим в порядку кримінально-процесуального судочинства.
З огляду на викладене, доводи касаційної скарги не можуть бути підставою для скасування постановлених у справі судових рішень.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03.09.2012 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2013 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-2391 КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун