Постанова від 27.05.2016 по справі 161/5639/16-а

Справа № 161/5639/16-а

Провадження № 2-а/161/351/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2016 року м.Луцьк

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Подзіров А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду міста Луцьк справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області про перерахунок розміру пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернулася в суд з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області про перерахунок розміру пенсії.

Позовні вимоги мотивує тим, що 16.12.2010 року їй призначена пенсія державного службовця у розмірі 83 % заробітної плати відповідно до положень ст. 37 Закону України «Про державну службу».

При обчисленні розміру її пенсії відповідачем не врахована сума надбавки за вислугу років в сумі 292,80 грн., яку вона не отримувала під час роботи в Державній податковій адміністрації у Волинській області, а суми винагороди за вислугу років у розмірі 25 %, які вона отримувала щомісячно згідно положень постанови КМ України від 12.09.1997р. № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання» та суми матеріальних допомог на оздоровлення і для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати не були включені в обрахунок її пенсії.

Позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати.

Проте, листом від 26.04.2016 року Луцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області позивач отримала відповідь за № 24/П-01 про відмову у здійсненні перерахунку.

Позивач вважає, що не враховуючи до розрахунку пенсії вищевказаних надбавок, відповідач порушив її права.

ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії Луцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в донарахуванні та виплаті їй пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати неправомірними. Зобов'язати Луцьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області провести починаючи з моменту призначення - 16 грудня 2010 року донарахування та виплату пенсії із включенням до її заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши і оцінивши надані докази, вважаю, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 16.12.2010 року призначена пенсія державного службовця у розмірі 83 % заробітної плати відповідно до положень ст. 37 Закону України «Про державну службу».

З довідки Головного управління ДФС у Волинській області від 31.03.2016 р. № 451/П/03-20-05-22 про складові заробітної плати вбачається, що позивачу за період з 01.12.2005 року по 30.11.2010 року виплачено матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань в розмірі - 11568,70 грн., індексацію в розмірі - 5470,52 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі - 13017,69 грн. (а.с. 12 ).

В розрахунок для обчислення пенсії відповідачем не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексацію заробітної плати на вказані вище суми.

Позивач 12 квітня 2016 року звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати (а.с. 15).

Проте, листом від 26.04.2016 року за вихідним номером №24/П-01 відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки від 31.03.2016 р. (а.с. 10-11 ).

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

А так само і п. 2.3.2 вказаної Інструкції, до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер, зокрема грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків;

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Беручи до уваги вищевикладені правові норми, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та грошова винагорода входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч. 1 ст.66 Закону України № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В силу статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

В даному випадку при вирішенні спірних правовідносин перевагу у застосуванні мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", які до спірних правовідносин є загальними.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України "Про оплату праці").

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" враховуються при обчисленні пенсій.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, яка з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Тому, при перерахунку пенсії позивачу повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

А тому, доводи відповідача, про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру пенсії, є безпідставними.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 зазначеного Закону визначено об'єкти індексації грошових доходів населення. Так, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі і пенсії.

В ст.4 Закону законодавець закріпив, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсоток (на час виникнення правовідносин).

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ст.6 Закону).

Відповідно до ч.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 № 1078, із змінами та доповненнями, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 11 і 4 цього Порядку.

Згідно з Порядком обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком з березня 2003 року. Оскільки, з дати виходу на пенсію у позивача не виникало право на підвищення розміру пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, тому, підстави для зміни відповідачем базового місяця, передбаченого абзацом першим пункту 5 Порядку №1078 від 01.03.2015 на виконання судового рішення від 26.11.2014 року з припиненням індексації пенсії позивача з наростаючим підсумком відсутні, оскільки, місяць перерахунку розміру пенсії позивача на виконання судового рішення не є базовим місяцем, в якому відбулося підвищення розмірів заробітної плати для індексації грошових доходів населення у розумінні цієї норми Порядку, а є відновленням права на розмір пенсії гарантований їй державою.

Враховуючи, що позивач вже звертався до суду з приводу перерахунку пенсії, та при перерахунку пенсії відповідачем було зменшено відсотку з 83 % до 80 % заробітної плати та змінений базовий місяць для проведення індексації з грудня 2010 року на березень 2014 року, суд вваж є порушенні права позивача підлягають відновленню.

Отже, враховуючи ту обставину, що довідка Головного управління ДФС у Волинській області від 31.03.2016 р. № 451/П/03-20-05-22 в яку включено складові, які враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії: індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань датована 31.03.2016 р., а відповідь Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку датована 26.04.2016 року, суд вважає, що вимоги позивача щодо перерахунку пенсії підлягають до задоволення.

Разом з тим, при зверненні до суду з позовом про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 16 грудня 2010 року позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України.

Відповідно до ст.100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду.

З матеріалів справи вбачається, що позивач про порушене право дізналася в 2016 року.

Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги за період з 16 грудня 2010 року по 26 жовтня 2015 року, включно, необхідно залишено без розгляду.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 182-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Луцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії за період з 16 грудня 2010 року по 26 жовтня 2015 року залишити без розгляду.

Позов ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області про перерахунок розміру пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Луцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в донарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 83 % заробітної плати з врахуванням складових заробітної плати: винагороди за вислугу років в розмірі 25 % згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 р. № 1013, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, згідно довідок Головного управління ДФС у Волинській області від 31.03.2016 року за № 451/П/03-20-05-22.

Зобов'язати Луцьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області провести починаючи з 27 жовтня 2016 року донарахування та виплату з врахуванням виплачених сум, призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з розрахунку 83 % заробітної плати з врахуванням інших виплат: винагороди за вислугу років в розмірі 25 % згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 р. № 1013 суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, згідно довідок Головного управління ДФС у Волинській області від 31.03.2016 року за № 451/П/03-20-05-22, при цьому залишивши визначальним базовий місяць для проведення індексації пенсії - грудень 2010 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Суддя

Луцького міськрайонного суду А.О.Подзіров