Справа № 2-а-4246/12/2070
Україна
про відмову у відкритті провадження
04 квітня 2012 р. м . Харків
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зінченко А.В. розглянувши матеріали позовної заяви Публічного акціонерного товариства «ОТБ Банк»до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Публічне акціонерне товариство «ОТП Банк» звернулось до суду з адміністративним позовом до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Харківської області, в якому просить суд визнати дії відповідача щодо прийняття позитивних рішень та передання на реалізацію спеціалізованим торгівельним організаціям майна, при проведенні конкурсу (тендеру) від 20.03.2012р. та оформлені протоколом конкурсу (тендеру) незаконними; визнати протокол проведення конкурсу (тендеру) від 20.03.2012р. недійсним; зобов'язати відповідача провести повторний конкурс (тендер), з повісткою дня станом на 20.03.2012р. що до передання спеціалізованим торгівельним організаціям майна для реалізації, з урахуванням положень ст. 44 Закону України «Про іпотеку», а саме винагороди спеціалізованим торгівельним організаціям у розмірі 5 відсотків від початкової вартості майна.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви позивачем, оскаржуються дії та рішення державної виконавчої служби та спеціалізованої організації щодо продажу на прилюдних торгах заставленого майна.
Вирішуючи питання, викладені у ч.1 ст. 107 КАС України, вбачається, що поданий позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства з огляду на наступне.
Порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна визначається відповідним Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року №68/5.
Пунктом 1.2 цього положення встановлено, що прилюдні торги з реалізації арештованого нерухомого майна за заявкою державного виконавця організовує і проводить спеціалізована організація, з якою органом державної виконавчої служби укладено відповідний договір.
Після повного розрахунку покупців за придбане майно, на підставі протоколу про проведення прилюдних торгів та копії документів, що підтверджують розрахунок за придбане майно, державний виконавець складає акт про проведені прилюдні торги і подає його на затвердження начальнику відповідного органу державної виконавчої служби.
Затверджений акт державний виконавець видає покупцеві. На підставі цього акта нотаріус видає покупцеві свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів.
Також відповідно до ст. ст. 650, 656 ЦК України особливості укладення договорів на аукціонах встановлюються відповідними актами цивільного законодавства. До договору купівлі-продажу на аукціонах застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті.
За правилами ст.ст. 328, 204 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Оскільки придбання майна з прилюдних торгів є фактично угодою про купівлю-продаж, сторонами в якій є боржник і набувач, визнання недійсними цих торгів, або свідоцтва про придбання майна при залишенні останнього набувачем за собою може мати місце в позовному провадженні відповідно до загальних норм ЦК про недійсність угод.
Крім того, ч. 2 ст. 388 ЦК України гарантує особам, які купили майно в порядку, встановленому для виконання судових рішень, захист їхніх прав від можливої віндикації.
Статтею 15 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин. А згідно статті 12 Господарсько-процесуального кодексу України Господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав.
Виходячи з зазначеного, у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити, згідно ч. 1 ст. 109 КАС України, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а потрібно розглядати або в порядку господарського, або цивільного судочинства враховуючи суб'єктний склад укладеного правочину.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 109 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «ОТБ Банк»до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя Зінченко А.В.